Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Labirint matrice  (Citit de 3512 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Fayed
Client obisnuit
**

Karma: -24
Deconectat Deconectat

Mesaje: 62



Vezi Profilul
« : Februarie 08, 2012, 21:34:24 »

Buna,
Am o problema pe care nu stiu cum sa o rezolv si as aprecia daca m-ati putea ajuta.
Problema suna in felul urmator:
Se considera un labirint. Labirintul este dat sub forma unei matrice de dimensiune n x m. Un element de pe pozitia (i,j) din aceasta matrice are valoarea 0 daca pozitia respectiva face parte din culoar si valoarea 1 daca pe pozitia (i,j) exista zid.
Cunoscand coordonatele la care se afla un om in labirint, determinati cel mai scurt drum pana la iesirea din labirint. Persoana avanseaza pe culoare astfel incat la fiecare pas se deplaseaza intr-o pozitie vecina pe orizontala sau verticala cu pozitia pe care se afla.
  Se considera ca omul a iesit din labirint daca a ajuns pe o pozitie din marginea matricii, aceasta pozitie avand valoarea 0.
Mi se da dimensiunea matricei, elementele matricei si coordonatele persoanei din matrice.
   
     Va rog daca puteti sa imi dati si o secventa de cod la ceea ce imi spuneti. Codul sa fie in C/C++.
Memorat
andunhill
Vorbaret
****

Karma: 12
Deconectat Deconectat

Mesaje: 183



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Februarie 08, 2012, 22:19:38 »

Problema se face cu algoritmul lui lee ( o varianta  a parcurgerii in latime pe matrice). Ai aici niste informatii despre el + o sursa in c++ http://infoarena.ro/forum/index.php?topic=3609.0  Whistle
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines