Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Compunerea polinoamelor  (Citit de 1453 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
lucrue
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« : August 17, 2011, 13:42:58 »

Salut,

Am un examen la sfarsitul lui august si pregatindu-ma am intalnit problema compunerii a 2 polinoame.

Apreciez, daca este cineva sa ma ajute. Am gasit cum se face inmultirea a 2 polinoame si cum se afla valoarea unui polinom intr-un punct, dar nu reusesc sa fac rezolvarea pentru compunerea polinoamelor.

As aprecia o idee de algoritm pentru compunerea polinoamelor.
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : August 17, 2011, 18:23:41 »

Fie P1(x) si P2(x) polinoamele avand grad n si, respectiv, m. Sa presupunem ca vrei sa calculezi P1(P2(x)). Atunci algoritmul ar arata asa:
  • calculezi c[ i ][ j ] combinari de i luate cate j pentru orice i <= n si orice j <= i. Poti face asta folosind recurenta de la triunghiul lui Pascal.
  • pentru fiecare termen al lui P1, aixi:
    • calculezi coeficientii lui P2(x)i folosind de m ori binomul lui Newton (si implicit combinarile calculate anterior)
    • inmultesti coeficientii cu ai
    • aduni coeficientii la coeficientii polinomului rezultat
« Ultima modificare: August 17, 2011, 22:35:27 de către FMI - Paul-Dan Baltescu » Memorat

Am zis Mr. Green
lucrue
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : August 18, 2011, 11:05:57 »

Mersi frumos de idee.
Insa m-am impotmolit in iteratii  Brick wall

Recurenta de la triunghiul lui Pascal o fac asa:

Pt i:=1 la n-1 ex
 pt. j:=1 la i ex
  c[i+1,j]:=c[i,j-1]+c[i,j]

dar nu stiu cum sa folosesc de m ori binomul lui Newton... Think

De fapt cate repetitii trebuie sa folosesc?
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : August 18, 2011, 20:24:23 »

Recurenta pentru combinari pare corecta, daca ai grija sa umpli si celulele din matrice pentru i = 0, 1 si j = 0.

Intr-adevar, cred ca nu e suficient sa folosesti binomul lui Newton doar de m ori. Ideea mea e ca atunci cand vrei sa calculezi P(x)i e sa consideri polinomul ca format din 2 termeni (primul si o suma formata din restul termenilor de la 2 la m) si sa aplici formula de la binom. Ce iese pare foarte urat, dar s-ar putea sa mearga implementat frumos ca o functie recursiva care primeste doi parametri x si y si are ca scop calculul polinomului format din termenii de la x la m din P ridicat la puterea y. S-ar putea sa existe si o formula mai simpla care sa nu necesite Binomul lui Newton, dar eu nu o gasesc.
Memorat

Am zis Mr. Green
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines