Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: functia sqrt  (Citit de 6002 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
chera_lary
De-al casei
***

Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 106



Vezi Profilul
« : Noiembrie 18, 2010, 21:58:53 »

Salut! Ce algoritm foloseste c++ pentru extragerea radicalului (sqrt)?  Very Happy
Memorat
vladtarniceru
De-al casei
***

Karma: 81
Deconectat Deconectat

Mesaje: 145



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Decembrie 04, 2010, 19:17:25 »

scuze nu stiu ce algoritm foloseste. Eu fac radicalul cu cautare binara... nu stiu daca se poate mai rapid Smile
Memorat
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Decembrie 04, 2010, 19:19:17 »

Spre exemplu, pentru numere mari, extragerea radicalului de mana e mult mai rapid ca si cel cu cautarea binara, acum nu stiu cum e la numere mai mici .
Memorat
nash
De-al casei
***

Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 109



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Decembrie 11, 2010, 10:47:53 »

Modul de calcul este dupa o serie care converge catre rezultat... ( asa are implementat in spate limbajul )
Acelas lucru este si pentru functiile trigonometrice. Pentru anumite functii trigonometrice exista si niste aproximari linare ( tot serii ) pentru calcul mai rapid a valorii dar asta numai in vecinatatea unor puncte fixate.
Memorat
chera_lary
De-al casei
***

Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 106



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Decembrie 11, 2010, 15:02:45 »

Da stiu... asta! Dezvoltarile in serie Taylor! Numai ca nu eram sigur daca se foloseste aceasta metoda! Voiam sa stiu daca are aceeasi complexitate cu operatiile de *, / si de asta intrebam! In cazul in care se dezvolta in serie complexitatea e mai mare!
Ms de raspunsuri!
Memorat
nash
De-al casei
***

Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 109



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Decembrie 11, 2010, 21:17:07 »

Este normal sa nu aibe aceasi complexitate... cred ca se poate si demonstra asta...

Demonstratie :

sqrt(t) apartine R [ R = Q reunit cu R\Q ]
pentru Q -> exista un numar finit de pasi pentru a se ajunge la rezultat ( de ce ? ... consideram ca se face prin algoritmul cautarii binare atunci pentru orice numar finit "t" exista log(t) operatii care este finit  ).
pentru R\Q -> forma lui necesita adunarea unei infinitati de termeni intr-o serie ( daca te uiti cum este definita seria este ca o cautare binara , ma refer la Tyler , care converge la rezultat... ) ceea ce sigur nu se face pentru ca oricum avem o precizie clar definita a numerelor in virgula mobila dar din punct de vedere al complexitatii va fi tot timpul mai mare decat O(1) .

QED
« Ultima modificare: Decembrie 11, 2010, 23:37:08 de către nash mit » Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines