Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Pregatirea pentru concursuri de informatica  (Citit de 1850 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
fixi
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« : Iunie 05, 2010, 16:38:25 »

Buna ziua, sunt un elev caruia ii place foarte mult informatica.
M-am gandit sa creez acest topic, pentru ca utilizatorii infoarena sa vina in ajutorul elevilor pasionati care insa, nu au o strategie buna de a se pregati pentru concursurile de informatica.
Rugamintea mea e sa posteze in acest topic doar olimpicii cu REZULTATE, pe plan national sau international.
Vreau sa aud si eu cum v-ati pregatit, cat timp ati alocat scolii / informaticii si mai ales din ce surse ati invatat (de la 0), modul vostru de abordare a problemelor.(Eu personal nu sustin uitatul pe solutii)

Multumesc,
           Radu
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Iunie 05, 2010, 18:31:21 »

Nu prea imi place atitudinea ta de a interzice userilor fara rezultate pe plan national sau international sa posteze in acest topic. Cred ca ar trebui si tu sa poti sa decizi daca un sistem de pregatire e bun pentru tine sau nu. Daca intra un olimpic international si spune ca el nu facea altceva decat sa se gandeasca la probleme tot anul si cu 2 saptamani inainte de olimpiada mai implementa cate ceva (in rest nu implementa deloc) tu ce o sa faci? O sa faci ca el pentru ca el a ajuns la IOI si a luat aur acolo urmand acest program? Poate nu toata lumea s-ar putea adapta la un astfel de program. Bineinteles lucrurile merg si invers. Poate cineva nu a reusit sa ajunga la nationala dar are un sistem de pregatire bun. Ar trebui sa ii lasi pe toti sa isi spuna parerea si apoi sa judeci spui ce a spus, nu cine e.
Memorat
fixi
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Iunie 05, 2010, 20:09:35 »

Imi cer scuze, dar pe mine ma intereseaza gandirea unui campion, ca sa-i pot urma exemplul.
Imi pare rau, rog toti utilizatorii infoarena sa posteze.Mersi.

Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Iunie 05, 2010, 21:53:27 »

Uite un articol despre cum sa devii mai bun pe topcoder: http://forums.topcoder.com/?module=Thread&threadID=642607&start=0
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Iunie 16, 2010, 17:33:11 »

Ar fi util daca ar scrie cineva cum scapa de stresul dinaintea concursurilor.
Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Iunie 16, 2010, 21:27:02 »

Pai, cum scapi de stres in general? Te relaxezi!  Dancing
Lasi problemele la o parte cateva zile inainte de concurs, faci alte chestii.
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Iunie 16, 2010, 21:33:10 »

Parca daca le las is mai stresat Smile)
Memorat
RusuDan
Strain


Karma: -3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Iunie 16, 2010, 22:44:05 »

Iti zic eu  bautura si manele;)
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Iunie 16, 2010, 22:54:04 »

Nu stiu daca ai citit deja articolul asta http://infoarena.ro/blog/vine-olimpiada

Aici am zis despre diverse metode pe care le-au abordat olimpici pe care ii cunosc.
Memorat
crawler
Vorbaret
****

Karma: 105
Deconectat Deconectat

Mesaje: 161



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Iunie 19, 2010, 08:58:02 »

Vreau sa aud si eu cum v-ati pregatit, cat timp ati alocat scolii / informaticii si mai ales din ce surse ati invatat (de la 0), modul vostru de abordare a problemelor.(Eu personal nu sustin uitatul pe solutii)

Mie mi-au fost foarte utile solutiile de pe infoarena ... adica dupa ce stai pe o problema o zi doua si chiar nu te prinzi ... e destul de clar ca nu o sa faci problema decat daca iti da cineva un hint sau solutia ...

Si in legatura cu stresul ... incearca sa participi la cat mai multe concursuri si cu timpul nu o sa iti mai pese asa mult de stres  Tongue
 
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines