Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: nimeni nu stie  (Citit de 1517 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
petronela2006
Vizitator
« : Noiembrie 06, 2006, 16:24:02 »

am de rezolvat ecuatia 8x^-mx-20=0 numeric (adica fara delta) si am cautat pe google si am intrebat si pe altii care se pricep dar nu mi-au zis nimic concret. tre sa fac un programel in orice limbaj de programare si apoi schema logica a ecuatiei.
daca ma puteti ajuta va rog sa o faceti.
mersi
Memorat
azotlichid
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 50
Deconectat Deconectat

Mesaje: 260



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Noiembrie 06, 2006, 17:37:08 »

Pentru astfel de ecuatii solutiile mai pot fi aproximate folosind cautari binare. Daca asta e ideea pe care o cautai, spune-mi si iti voi da detalii.  Thumb up
« Ultima modificare: Noiembrie 06, 2006, 17:39:45 de către azotlichid » Memorat
petronela2006
Vizitator
« Răspunde #2 : Noiembrie 06, 2006, 20:30:17 »

daca nu este deranjul prea mare trimite-mi te rog ce ai si nu imi ramane decat sa sper ca o sa-mi foloseasca.
mersi mult !!!
Memorat
azotlichid
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 50
Deconectat Deconectat

Mesaje: 260



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Noiembrie 07, 2006, 19:24:46 »

Daca prin ceea ce ai scris te refereai la ecuatia "8x^2 - mx - 20 = 0", poti sa folosesti doua cautari binare.

Prima data cauti binar pe derivata. Altfel spus, considerand functia f(x) = 8x^2 - mx - 20, folosesti derivata acesteia f'(x) = 16x - m pentru a sti monotonia functiei. Exista un numar real y astfel incat pe intervalul (-oo, y) functia este descrescatoare, iar pe intervalul (y, oo) este crescatoare, y pe care il afli cu o cautare binara (inainte de y, f' este negativ, dupa y, f' este pozitiv). Dupa ce ai aflat y, gasesti o solutie in intervalul (-oo, y] tot cu o cautare binara. Cealalta solutie este simetrica fata de y.

Important este ca poti folosi metoda asta pentru a aproxima radacini ale unor ecuatii pe care nu stii neaparat cum sa le rezolvi (spre deosebire de ecuatia de gradul 2).

Spor!  Thumb up
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines