Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Romania Monarhica?  (Citit de 2773 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
verdun
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« : Aprilie 09, 2009, 20:43:15 »

As vrea sa stiu ce parere aveti despre candidatura la presedentia Romaniei a lui Radu Hohenzollern Veringen Duda, principe a acestei tari. Credeti ca va reusi sa atraga o parte din cei 60% dintre romani care nu voteaza(sunt convins ca cine voteaza cu Geona sau Basescu nu va gasi o posibila alternativa in Principele Romaniei) sau va atrage catre el o parte dintre voturile destinate PNL-ului? Mai e posibila monarhia in Romania?!
Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Aprilie 09, 2009, 21:01:30 »

Presupunand prin absurd ca Principele Radu castiga aceste alegeri (desi nu prea are cum) el va deveni presedintele tarii, nu rege. Dar totusi eu nu cred ca va iesi, cel mai probabil va lua 2-3 %. Dupa mine ideal ar fi sa nu castige nimeni, dar asta-i partea a2a Smile
Memorat
mariusdrg
Client obisnuit
**

Karma: 70
Deconectat Deconectat

Mesaje: 59



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Aprilie 09, 2009, 21:08:48 »

De acord, daca el va fi ales presedinte nu se schimba regimul sau tipul de stat. Dar pe de alta parte la cat de putin apare el in presa si stiind ca presa e profund afectata de actualii politicieni zic ca maxim un 5%, oricum o miscare curajoasa care trebuie apreciata.
P.S. Mai iti faci cont pe infoarena ca sa discuti politica  Rolling on the Floor Laughing
Memorat
marcelcodrea
Nu mai tace
*****

Karma: 173
Deconectat Deconectat

Mesaje: 217



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Aprilie 09, 2009, 21:42:22 »

Eu cred că principele Radu o să fie din punct de vedere electoral un Mugur Isărescu al anului 2009.
În condiţiile astea daca acumulează mai mult de 15% din voturi îmi schimb părerea despre potenţialul poporului român.
Memorat
verdun
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Aprilie 10, 2009, 20:13:59 »

Eu cred că principele Radu o să fie din punct de vedere electoral un Mugur Isărescu al anului 2009.
Cred ca ai vrut sa spui al anului 2000(atunci a candidat la Presedintie si a luat sub 10%)

1) Principele Radu va deveni Rege al Romaniei abia dupa moartea Majestatii Sale Regele Mihai I.
2) Intr-adevar, daca castiga alegerile(si eu zic ca are sanse mici) nu schimba sistemul politic in mod oficial. Romania ramane republica, insa cred ca va forta transformarea Romaniei intr-o republica parlamentara(unde rolul presedintelui e cam tot una cu cel a unui monarh)
3) Nu cred ca e cazul sa vorbim despre vechimea mea pe infoarena, care nu e de azi de ieri, dar asta oricum nu are nicio legatura cu subiectul, deci de la cine ia Principele Radu voturi?

Memorat
Stigma
Client obisnuit
**

Karma: 4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 78



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Aprilie 10, 2009, 20:19:55 »

Monarhie in Romania nu se mai poate. Monarhia fara o traditie neintrerupta de cateva generatii pur si simplu nu are nici o sansa la noi.

Si la urma urmei, noi nu suntem o tara in care s-a sedimentat monarhia - cat inseamna trei, patru  generatii de regi?! Si nici nu parem a avea spiritul potrivit pentru asta.

Presupun ca motivele Principelui pentru candidatura sunt mai serioase si poate mai sincere decat ale multor alti aspiranti la presedintie. S-a strigat ca e oportunist, ca e o rusine ca s-a lasat atrasa Casa Regala in asa ceva, mi se pare ridicol sa spui asta. E cineva care NU e oportunist in politica?

Trebuia noi sa-l aducem pe Regele Mihai dupa '89. Cred ca ne-ar fi fost mai bine. Nu si-ar mai fi putut face jocurile in asa hal toti dinozaurii rosii.

Oricum, e interesant de urmarit - ce declara, ce program propune.

Si la urma urmei, printre toti actorii din politica, poate nu ne-ar strica unul profesionist, ca Principele  Rolling Eyes

Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Aprilie 10, 2009, 20:46:37 »

Si la urma urmei, printre toti actorii din politica, poate nu ne-ar strica unul profesionist, ca Principele  Rolling Eyes

Dupa parerea mea, ai punctat ideea principala legata de Principe in afirmatia asta.
Memorat
Stigma
Client obisnuit
**

Karma: 4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 78



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Aprilie 10, 2009, 22:21:01 »

Si totusi nu pot sa nu ma gandesc la faptul ca, desi nu exista se pare un dosar, numele lui ESTE pe lista colaboratorilor cu Securitatea... s.a.m.d

 Rolling Eyes ...Tocmai m-am uitat la Tanase si Dinescu si mi-am adus aminte de celelalte mici controverse legate de Principe, politice sau nu.
Memorat
verdun
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Aprilie 10, 2009, 22:29:51 »

Cei interesati de subiect pot cauta sa afle cum a fost tratat Ion Ratiu in 1990 cand a candidat la presedentia Romaniei. Era o lume haotica. Isi bateau joc de el pt ca purta papion si vorbea ca un om educat. Asta mai lipsea atunci. Sa-l aduci pe rege. Intr-o tara care era invatata ca familia regala a plecat din Romania cu o garnizoana de tren plina de aur si averi. In '90 nu se putea. Dupa elegerile din '96 cand a castigat Conventia Democrata au vrut sa readuca monarhia la conducerea tarii, insa aparatul comunist era inca inradacinat, iar altii au prins gustul puterii. Eu sunt de parere ca societatea romana se va schimba, dar cu timpul si poate peste ceva timp(probabil mai mult) poporul va gandi altfel. Imi pun sperantele in cei 60% dintre romani care nu voteaza. Asta vroiam sa subliniez in acest topic, faptul ca daca pana acum multi ziceau ca nu au o alternativa(un om care sa fie curat), aceasta a aparut. Oare avem cultura si intelepciunea necesara sa profitam de aceasta ocazie?

P.S. Sa crezi ca principele a colaborat cu securitatea e ceva atat de....(nici nu exista cuvant).
Memorat
Stigma
Client obisnuit
**

Karma: 4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 78



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Aprilie 10, 2009, 22:51:39 »

Cei interesati de subiect pot cauta sa afle cum a fost tratat Ion Ratiu in 1990 cand a candidat la presedentia Romaniei. Era o lume haotica. Isi bateau joc de el pt ca purta papion si vorbea ca un om educat. Asta mai lipsea atunci. Sa-l aduci pe rege. Intr-o tara care era invatata ca familia regala a plecat din Romania cu o garnizoana de tren plina de aur si averi. In '90 nu se putea. Dupa elegerile din '96 cand a castigat Conventia Democrata au vrut sa readuca monarhia la conducerea tarii, insa aparatul comunist era inca inradacinat, iar altii au prins gustul puterii. Eu sunt de parere ca societatea romana se va schimba, dar cu timpul si poate peste ceva timp(probabil mai mult) poporul va gandi altfel. Imi pun sperantele in cei 60% dintre romani care nu voteaza. Asta vroiam sa subliniez in acest topic, faptul ca daca pana acum multi ziceau ca nu au o alternativa(un om care sa fie curat), aceasta a aparut. Oare avem cultura si intelepciunea necesara sa profitam de aceasta ocazie?

P.S. Sa crezi ca principele a colaborat cu securitatea e ceva atat de....(nici nu exista cuvant).

Nu-l cunosc personal pe Principe. Nu stiu daca ar fi facut asta de buna voie sau constrans, asta daca ar fi facut-o intr-adevar. La urma urmei, nu ar fi nici primul, nici ultimul. Daca nu e adevarat, pacatul meu; imi place sa cred ca totusi nu s-a intamplat.

Iata deci lista cu pricina:


Si declaratia Principelui:
Citat
"Eu nu am colaborat cu Securitatea. Aparitia numelui meu in acel caiet ar putea fi legata de un turneu de teatru din Israel, la care am participat in 1986. Chiar cu cateva luni inainte de plecare, s-a incercat racolarea mea. Am refuzat politicos si de atunci nu am mai fost contactat. Nu am scris nicio nota pentru Securitate"
- destul de convingator argument, dealtfel - doar alte dovezi ale colaborarii nu exista.

Am inclinatii regaliste, recunosc, dar nu cred ca reinstaurarea monarhiei ar fi neaparat o solutie in Romania, in starea in care ne aflam. Un vis frumos, dar nu o alternativa. Ar fi fost poate acum cativa ani. In plus, activitatea politica a Principelui in Romania mi se pare putin haotica, sau cel putin neconvingatoare... Iar daca ar fi ales, nu ar fi nici mai mult nici mai putin decat un presedinte. Ce sa faca, sa dea o lovitura de stat, sa se proclame Rege?

Iar succesiunea la tronul Romaniei ar fi oricum o chestiune mult prea complicata pentru tara asta: http://ro.wikipedia.org/wiki/Ordinea_de_succesiune_la_tronul_Rom%C3%A2niei
Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Aprilie 10, 2009, 23:02:52 »

Dragos, de ce crezi ca daca Radu Duda ajunge presedinte totul se va schimba in bine? Eu unul nu sunt deloc convins de asta. Mie sincer nu mi se pare un politician extraordinar. In plus nu cred ca va avea fonduri suficiente pentru campania electorala, sau cel putin nu se compara cu fondurile de care dispun Basescu, Geoana sau Antonescu, asadar sansele lui sunt aproape nule.
Si in plus rolul presedintelui este mai mult onorific, asadar cred ca ar fi o gresala sa vedem in Principele Radu salvatorul poporului, asa cum nu au fost nici Iliescu, Constantinescu sau Basescu.
Memorat
Stigma
Client obisnuit
**

Karma: 4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 78



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Aprilie 10, 2009, 23:16:44 »

Dragos, de ce crezi ca daca Radu Duda ajunge presedinte totul se va schimba in bine? Eu unul nu sunt deloc convins de asta. Mie sincer nu mi se pare un politician extraordinar. In plus nu cred ca va avea fonduri suficiente pentru campania electorala, sau cel putin nu se compara cu fondurile de care dispun Basescu, Geoana sau Antonescu, asadar sansele lui sunt aproape nule.
Si in plus rolul presedintelui este mai mult onorific, asadar cred ca ar fi o gresala sa vedem in Principele Radu salvatorul poporului, asa cum nu au fost nici Iliescu, Constantinescu sau Basescu.

Bine punctat.
Nu ne poate salva nimeni, poate decat timpul. Vor trece foarte multi ani pana cand generatiile de dinozauri comunisti vor disparea si poate ne vom trezi si noi in sfarsit sa luam alt fel de atitudine fata de ce se intampla in tara. Poate cand vom avea un sistem educational bine pus la punct, si nu-mi place sa dau iar ca exemplu Suedia sau Norvegia. Iar jocurile de interese vor continua, oricine ar veni acum la putere. Din '89 incoace am schimbat un rau pe un alt rau, numai ca sa avem impresia ca schimbam ceva, sau am sperat, atunci cand cu Constantinescu, intr-o minune. La cat se fura in tara asta, nici Mesia nu ne poate salva.

Ca o paranteza, imi aduc aminte ca strabunica mea, nascuta in timpul primului razboi mondial, nu avea absolut nici o amintire frumoasa de pe vremea regalitatii -foamete, nesiguranta- cum nu avea nici de pe vremea comunismului. Si monarhia a fost buna pentru unii si rea pentru altii. Desigur, a fost probabil cel mai bun lucru care ni s-a intamplat de la Cuza incoace. Dar sa ne amagim ca putem recrea prosperitatea interbelica in zilele noastre doar desemnand un rege, asta nu se poate. La vreme noua, om nou.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines