Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Pascal: rularea unui program cu exec fara sa afiseze nimic  (Citit de 5109 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
valkyria
Strain
*

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 31



Vezi Profilul
« : Mai 01, 2007, 18:19:13 »

Incerc sa fac un program in Pascal pt windows (pt acordarea chitarei si alte chestii), care sa foloseasca mplayer (sau orice alt player care se apeleaza din linia de comanda, daca stiti vreunul care sa nu afiseze nimic, ar fi perfect...) sa "cante" sunetele dintr-un fisier. Problema e ca nu trebie sa afiseze nimic, si... se petrece ceva ciudat. Cu freepascal, merge, dar cu turbo pascal, tot afiseaza.

Ce am incercat pana acum:
exec('mplayer.exe',' sunet.wav > NUL:');
exec(getenv('comspec'),' NUL /c mplayer.exe sunet.wav');
exec(getenv('comspec'),' /c mplayer.exe sunet.wav > NUL:');

Dar, in toate cele 3 cazuri, tot imi afiseaza ceea ce afiseaza mplayer de obicei cand play-uie ceva...

Ce mi se pare ciudat e ca cu freepascal merge, dar cu turbo pascal nu... As compila cu freepascal, dar imi trebuie si mouse in modul text si programul compilat cu freepascal imi da un segmentation fault cand incearca sa acceseze $33.

Are cineva vreo idee ce as mai putea sa incerc? Orice idee/sugestie e binevenita Smile
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Mai 01, 2007, 20:47:54 »

Citat
(pt acordarea chitarei si alte chestii)

Sorry ca sunt offtopic, dar: http://www.aptuner.com/cgi-bin/aptuner/apmain.html  Thumb up
Memorat
valkyria
Strain
*

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 31



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Mai 01, 2007, 21:26:27 »

Yup, stiu ca sunt multe programe bune pentru asta. Am o colectie intreaga Very Happy
Asta e mai mult pt un proiect la alegere la scoala, si m-am gandit ca de ce sa nu combin cele doua hobby-uri ale mele Smile
Vreau eventual sa fac si o versiune pt Linux, pt ca acolo nu prea se mai gasesc programe de genul asta...
Nu o sa recunoasca frecventele de la microfon, pt ca habar n-am sa fac asta, dar o sa fie tuner/program de invatare, ceva destul de frumusel si interesant... asta daca reusesc sa il duc pana la capat, ca m-am impiedicat la functia asta...
Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #3 : Mai 02, 2007, 10:59:37 »

Daca tii neaparat la Pascal si Windows, incearca sa-l faci in Delphi. Ar trebui sa fie cel mai simplu, si nu mai trebuie sa folosesti intreruperi  de mouse.


Memorat
valkyria
Strain
*

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 31



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Mai 02, 2007, 17:02:00 »

Mai, eu nu tin neaparat nici la windows, nici la pascal, dar pascalul il stiu cel mai bine momentan, si fiind o parte dintr-un proiect pentru scoala, si avand in vedere ca doamna noastra profesoara ne-a zis ca Linux e un program pentru baze de date, cred ca facerea proiectului pentru alte sisteme de operare cam iese din discutie Smile
Si cu Delphi abia recent m-am apucat sa ma joc, si nu cred ca sunt in stare sa fac un program prea serios pe el inca...
Anyway, mersi pt sugestie, o sa tin minte sa ma joc mai mult cu Delphi pt programele urmatoare.

Legat de problema initiala, cred ca nu prea am de ales si va trebui sa imi fac un unit care sa play-uie niste wav-uri... Am doar o vaga idee cum se face asta. Stie cineva vreun site cu tutorial-uri bune pentru asa ceva?
Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Mai 07, 2007, 14:36:35 »

Exista si unituri speciale pentru mouse, care merg si in freepascal. Dar te complici inutil.
In delphi totul ar fi usor.. Smile
« Ultima modificare: Mai 07, 2007, 14:48:46 de către Valentin Stanciu » Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Iunie 09, 2007, 11:54:16 »

Incerc sa fac un program in Pascal pt windows (pt acordarea chitarei si alte chestii),

Daca iese ceva fain.. si eu vreau  Very Happy
Memorat
valkyria
Strain
*

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 31



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Iunie 16, 2007, 19:22:11 »

pt cei interesati, care au aceeasi problema:

Mi-a sugerat cineva pe linuxquestions.org un script de visual basic, pe care l-am folosit pentru treaba asta.
Arata cam asa:

Cod:
PlaySound WScript.Arguments(0)

Sub PlaySound(TheSound)

Set objWMP = CreateObject("wmplayer.ocx.7")
objWMP.url = TheSound
objWMP.Controls.play
WScript.Sleep 1000
objWMP.close
Set objWMP = nothing

end Sub

Daca iese ceva fain.. si eu vreau  Very Happy

O sa imi fac un site la vara si o sa il host-ui acolo. O sa las si aici link-ul pt cei interesati.
Desi nu e chiar asa fain... Desi mi-au dat 10 la atestatu de info pe treaba asta, totusi are cateva bug-uri... In special legate de utilizarea mouse-ului, dar nu stiu destul assembler sa le repar pe alea (ex, daca dau click sa cante o nota, o canta in mod repetat pana misc mouse-ul, chiar daca nu mai apas pe nici un buton). De asemenea, uneori nu merge sa dau click... dar o ia a 2a sau a 3a oara... hmm...
Plus ca iti imaginezi cam cum poate sa arate un griff facut din caractere ASCII...  Smile
Puteam sa folosesc si unit-ul graph, sa il mai aranjez un pic, dar pe langa faptul ca era mai mult de lucru, nu cred ca arata cu mult mai bine...
Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Iunie 16, 2007, 20:24:23 »

Eu am facut in clasa a 6'a un grif in pascal... folosindu'ma de unit'ul graph.. arata cumva.. da' era doar un program cu acordurile de baza.. o sa astept sa vad cum e... am mai gasit odata un program pt acordat chitara.. era misto..folosea si microfon .. era ca un acordor obisnuit.. da' l'am sters si acum nu'l mai gasesc nicaieri...
Memorat
valkyria
Strain
*

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 31



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Iunie 22, 2007, 10:00:13 »

Wow! Clasa a 6a si unit-ul graph! Stiam eu ca cei buni la info se apuc de mici de treaba. Eu abia intr-a 7a am invatat sa fac suma a 2nr..... Dar ma chinui sa recuperez timpul pierdut...

Am dat si eu de un program care foloseste microfonul... Se numeste Minituner (minituner.exe sau mtuner.exe). Analizeaza frecventa sunetelor.

Intotdeauna m-am intrebat cum se poate analiza frecventa venita de la microfon. In Linux, sunetul se poate accesa direct prin /dev/dsp, si un "cat /dev/dsp" spre exemplu iti poate afisa ce date primeste de la microfon sau ce se trimite la boxe, dar iti apare in stil brut... adica o serie de caractere din care nu intelegi mare lucru... Probabil si pe Windows exista ceva asemanator... Dar cum se folosesc chestiile astea? La vara trebuie sa ma pun serios pe documentat Smile
Memorat
Florian
Nu mai tace
*****

Karma: 125
Deconectat Deconectat

Mesaje: 832



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Iunie 22, 2007, 13:26:26 »

A cam venit vara... Whistle
Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Iunie 22, 2007, 13:53:14 »

Wow! Clasa a 6a si unit-ul graph! Stiam eu ca cei buni la info se apuc de mici de treaba. Eu abia intr-a 7a am invatat sa fac suma a 2nr..... Dar ma chinui sa recuperez timpul pierdut...

M'am lasat de info din a 7'a pana in a 9'a..(spre rusinea mea) nu am mai facut la scoala decat Paint si Word Tongue
Programu ala cu graph a fost apogeul clasei a 6'a Smile

De programul ala am dat si eu, minituner, e misto.. se putea acorda fain chitara daca nu aveai alte modalitati ...
Memorat
valkyria
Strain
*

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 31



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Iunie 22, 2007, 19:12:38 »

A cam venit vara... Whistle

A venit, dar si bacul vine peste 2 zile, si admiterea peste cateva saptamani...
Nu uit sa il pun pe net, si sa dau linkul... Dar vreau sa il host-ui undeva k-lumea, impreuna cu alte chestii utile pentru populatie

M'am lasat de info din a 7'a pana in a 9'a..(spre rusinea mea) nu am mai facut la scoala decat Paint si Word Tongue
Programu ala cu graph a fost apogeul clasei a 6'a Smile

De programul ala am dat si eu, minituner, e misto.. se putea acorda fain chitara daca nu aveai alte modalitati ...

Heh, imi amintesti de cand ma jucam eu cu unit-ul graph printr-a 9a... Ma chinuiam sa fac tot felul de desene ciudate... N-am apucat sa il pun niciodata in practica intr-un program serios
Desi nu stiu cine m-o fi pus sa ma duc pe la olimpiada, si desi n-am ajuns decat pe municipiu, am fost torturata de profa de la scoala care ma punea sa fac culegeri intregi de probleme de copy-paste (adica la care efectiv dadeam copy-paste din o problema anterioara si modificam 2 randuri), si ai mei ma stresau sa lucrez, pana mi s-a taiat si n-am mai facut nimic pana intr-a 11a...
Memorat
valkyria
Strain
*

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 31



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : August 08, 2007, 22:47:58 »

Ok am zis ca pun programasul pe net, si l-am pus. Scuzati de intarziere.

Linkul e aici: http://valkyria.x10hosting.com/programs/chitara.html
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines