Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Parb  (Citit de 8873 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
dushmi
Nu mai tace
*****

Karma: 130
Deconectat Deconectat

Mesaje: 472



Vezi Profilul
« : Iunie 07, 2013, 13:36:42 »

Aici se pot pune întrebări legate de problema Parb de la Runda Finala a concursului Algoritmiada 2013.

Timpul alocat întrebărilor este de 1 ora dupa inceperea concursului. Întrebările vor fi formulate astfel încât să se poată răspunde cu DA sau NU. În caz contrar sau în cazul în care întrebarea își găsește răspuns în enunțul problemei, răspunsul va fi FARA COMENTARII.
Memorat
scipianus
Nu mai tace
*****

Karma: 129
Deconectat Deconectat

Mesaje: 345



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Iunie 07, 2013, 14:54:27 »

Raspunsul cu un singur caracter (pentru un apel Parb(x,x)) este valid?
Memorat
eudanip
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 307
Deconectat Deconectat

Mesaje: 703



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Iunie 07, 2013, 14:55:44 »

DA
Memorat
raulstoin
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Iunie 07, 2013, 15:42:27 »

Un sir x, care are o lungime mai mica decat un sir y, si x nu este prefix a lui y, se considera mai mic lexicografic?
Memorat
eudanip
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 307
Deconectat Deconectat

Mesaje: 703



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Iunie 07, 2013, 15:49:53 »

Am modificat enuntul. Smile
Memorat
veleandu
De-al casei
***

Karma: 155
Deconectat Deconectat

Mesaje: 132



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Iunie 07, 2013, 18:52:22 »

Nodul x este stramos al nodului y daca apare mai repede in arbore, nu?
Memorat
raulstoin
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Iunie 10, 2013, 16:44:33 »

E ceva mai special la testele 4, 7 si 9? Iau TLE orice fac...
Memorat
visanr
Nu mai tace
*****

Karma: 168
Deconectat Deconectat

Mesaje: 213



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Iunie 10, 2013, 17:01:34 »

Ce complexitate ai? Eu am luat TLE pe aceleasi teste in concurs, complexitatea parea ok, dar nu era. Smile
Memorat
raulstoin
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Iunie 10, 2013, 17:07:58 »

N+M in cel mai rau caz... http://www.infoarena.ro/job_detail/960525 Dupa cum se vede, merge ok pt restul testelor
Memorat
visanr
Nu mai tace
*****

Karma: 168
Deconectat Deconectat

Mesaje: 213



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Iunie 10, 2013, 17:10:49 »

Esti sigur ca merge in O(N + M) worst case? Ce solutie ai?
Dupa cum se vede, si sursa mea merge bine pe restul testelor, doar ca pe cele bune merge foarte prost.  wink
Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Iunie 11, 2013, 01:09:39 »

Daca vedeti teste grupate, ganditi-va ca de regula fiecare test dintr-o grupa e facut sa combata o anumita bulaneala/o solutie ineficienta. In conditiile astea, nu e foarte relevant ca pici putine teste, fiindca puteau fi date toate 10 dupa structura respectiva Smile.
Memorat
visanr
Nu mai tace
*****

Karma: 168
Deconectat Deconectat

Mesaje: 213



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Iunie 11, 2013, 15:02:11 »

S-au schimbat testele la aceasta problema in timpul concursului / dupa concurs?
In aceasta poza (este pe facebook, pe pagina infoarena), din cate vad, sunt multe punctaje de 90 la parb...


LE: Mda, au fost schimbate pe 8 iunie.
« Ultima modificare: Iunie 11, 2013, 15:09:03 de către Visan Radu » Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Iunie 11, 2013, 15:48:44 »

In realitate, nici nu aveam pretentia ca testele initiale sa fie finale Smile. Nu am putut produce teste suficient de bune pana in ziua concursului asa ca am decis sa lasam niste teste dummy, printre care unul rezonabil de mare pentru feedback, iar apoi sa le schimbam. Testul de feedback a ramas acelasi, iar celelalte au fost facute dupa ideile initiale (dar pe care nu am apucat sa le implementam cu succes pana la concurs). Subliniez ca testele n-au fost facute pe baza surselor implementate in concurs, pe care de-altfel nici nu le-am citit.

Erau multe punctaje de 90 fiindca aveam teste de jucarie. Suntem constienti ca a fost o miscare mai neortodoxa, dar din punctul nostru de vedere concurentii n-au fost afectati deloc, iar testele in final au iesit bine. In orice caz, vom incerca sa nu ajungem intr-o asemenea situatie in viitor.
Memorat
visanr
Nu mai tace
*****

Karma: 168
Deconectat Deconectat

Mesaje: 213



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Iunie 11, 2013, 15:52:24 »

In realitate, nici nu aveam pretentia ca testele initiale sa fie finale Smile. Nu am putut produce teste suficient de bune pana in ziua concursului asa ca am decis sa lasam niste teste dummy, printre care unul rezonabil de mare pentru feedback, iar apoi sa le schimbam. Testul de feedback a ramas acelasi, iar celelalte au fost facute dupa ideile initiale (dar pe care nu am apucat sa le implementam cu succes pana la concurs). Subliniez ca testele n-au fost facute pe baza surselor implementate in concurs, pe care de-altfel nici nu le-am citit.

Erau multe punctaje de 90 fiindca aveam teste de jucarie. Suntem constienti ca a fost o miscare mai neortodoxa, dar din punctul nostru de vedere concurentii n-au fost afectati deloc, iar testele in final au iesit bine. In orice caz, vom incerca sa nu ajungem intr-o asemenea situatie in viitor.
Ok Wink
Memorat
crushack
De-al casei
***

Karma: 23
Deconectat Deconectat

Mesaje: 108



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Iunie 11, 2013, 18:35:10 »

In realitate, nici nu aveam pretentia ca testele initiale sa fie finale Smile. Nu am putut produce teste suficient de bune pana in ziua concursului asa ca am decis sa lasam niste teste dummy, printre care unul rezonabil de mare pentru feedback, iar apoi sa le schimbam. Testul de feedback a ramas acelasi, iar celelalte au fost facute dupa ideile initiale (dar pe care nu am apucat sa le implementam cu succes pana la concurs). Subliniez ca testele n-au fost facute pe baza surselor implementate in concurs, pe care de-altfel nici nu le-am citit.

Erau multe punctaje de 90 fiindca aveam teste de jucarie. Suntem constienti ca a fost o miscare mai neortodoxa, dar din punctul nostru de vedere concurentii n-au fost afectati deloc, iar testele in final au iesit bine. In orice caz, vom incerca sa nu ajungem intr-o asemenea situatie in viitor.

Poi unii membrii ai comisiei, daca nu toti, au aflat de la concurenti solutia care lua 90p. Cum puteti explica ca testele au fost facute in mod obiectiv dupa ce comisia stia deja ce fel de algoritmi aveau concurentii?

Mie tot nu mi se pare ok schimbarea testelor...
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Iunie 11, 2013, 18:54:55 »

In realitate, nici nu aveam pretentia ca testele initiale sa fie finale Smile. Nu am putut produce teste suficient de bune pana in ziua concursului asa ca am decis sa lasam niste teste dummy, printre care unul rezonabil de mare pentru feedback, iar apoi sa le schimbam. Testul de feedback a ramas acelasi, iar celelalte au fost facute dupa ideile initiale (dar pe care nu am apucat sa le implementam cu succes pana la concurs). Subliniez ca testele n-au fost facute pe baza surselor implementate in concurs, pe care de-altfel nici nu le-am citit.

Erau multe punctaje de 90 fiindca aveam teste de jucarie. Suntem constienti ca a fost o miscare mai neortodoxa, dar din punctul nostru de vedere concurentii n-au fost afectati deloc, iar testele in final au iesit bine. In orice caz, vom incerca sa nu ajungem intr-o asemenea situatie in viitor.

Poi unii membrii ai comisiei, daca nu toti, au aflat de la concurenti solutia care lua 90p. Cum puteti explica ca testele au fost facute in mod obiectiv dupa ce comisia stia deja ce fel de algoritmi aveau concurentii?

Mie tot nu mi se pare ok schimbarea testelor...

Nu exista o solutie a concurentilor care lua 90 de puncte. Solutiile voastre erau diferite intre ele si in plus, aproape niciuna nu era corecta. Noi am generat testele astfel incat brute-urile noastre, pe care le-am scris inainte de proba, sa obtina punctejele pe care le doream.

Schimbarea testelor nu a avut loc pentru ca au luat unele solutii proaste punctaj mare. Pur si simplu aveam 10 teste generate pseudo-random astfel incat sa putem da drumul la runda. Planul nostru era sa terminam generatorul bun si sa ne testam pe propriile surse, ceea ce s-a si intamplat.

Cum explicam faptul ca am generat teste obiectiv? Uita-te pe clasament.
« Ultima modificare: Iunie 11, 2013, 19:00:11 de către Andrei Grigorean » Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
ctlin04
Nu mai tace
*****

Karma: 23
Deconectat Deconectat

Mesaje: 207



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Iunie 22, 2013, 11:13:47 »

Care este specificul testelor 2 si 6, iau incorect pe ele, dar nu pot gasi nicidecum teste pe care sa obtin raspuns gresit  Brick wall
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines