Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Timer Pascal  (Citit de 1911 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Dddarius95
Client obisnuit
**

Karma: 30
Deconectat Deconectat

Mesaje: 66



Vezi Profilul
« : Martie 21, 2013, 22:05:24 »

    Salut. Poate cineva sa-mi spuna cum pot masura timpul de executiei al programului meu in Free Pascal ?
    De ex. daca problema mea are 2 cerinte , si mi-a facut-o pe prima , vreau sa stiu daca mai am timp sa o fac si pe a doua pe testul respectiv, sau trebuie sa dau primul rezultat si sa se opreasca programul.
Memorat
vladtarniceru
De-al casei
***

Karma: 81
Deconectat Deconectat

Mesaje: 145



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Martie 22, 2013, 11:13:21 »

    Salut. Poate cineva sa-mi spuna cum pot masura timpul de executiei al programului meu in Free Pascal ?
    De ex. daca problema mea are 2 cerinte , si mi-a facut-o pe prima , vreau sa stiu daca mai am timp sa o fac si pe a doua pe testul respectiv, sau trebuie sa dau primul rezultat si sa se opreasca programul.
Iti poti calcula complexitatea care ar trebui sa-ti iasa din algoritmul/algoritmii respectivi (gen O(n^2), O(nlogn) etc).
Daca iti intra pentru ambele cerinte, atunci ar trebui sa le scrii pe amandoua.. (deobicei daca nu iti intra cerinta a2-a in timp e pentru ca ai un algoritm ineficient, nu pentru ca cerinta 1 + cerinta 2 (rezolvate eficient amandoua) ar avea constanta prea mare sau ceva.. la ONI din cate stiu nu prea se dau probleme de optimizari idioate)
Oricum, cred ca mai bine nu ai incerca sa masori timpul de executie in felul acesta, pentru ca s-ar putea sa-ti iei de multe ori teapa. Ma refer ca nu prea poti stii diferenta dintre calculatorul pe care esti tu la concurs si cel pe care se face evaluarea (ala de la concurs in general are procesorul mai slab, si 2 secunde pe ala pot fi 0.5 pe cel cu evaluarea... astfel tu poti sa crezi ca nu intra si sa nu mai faci deloc cerinta 2). Uite, de exemplu, eu am i7 si tot imi merge de vreo 2-3 ori mai lent decat pe evalul de pe infoarena (si eu tot pe linux sunt).
Sper ca te-am lamurit cat de cat Smile
Bafta in continuare.
Memorat
Dddarius95
Client obisnuit
**

Karma: 30
Deconectat Deconectat

Mesaje: 66



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Martie 22, 2013, 13:48:41 »

dap. am inteles. mersi
Memorat
cristiavra
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 11



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Martie 25, 2013, 19:51:31 »

la ce ma ajuta pascal? adica ar merita sa lucrez in acest program? Smile
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Martie 25, 2013, 19:52:40 »

Nu. (Pascal e de fapt un limbaj de programare, nu un program.)
Memorat

Am zis Mr. Green
cristiavra
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 11



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Martie 25, 2013, 19:54:01 »

Scuza-mi confuzia Smile ... sunt inca nou si invat
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines