Sondaj
Întrebare: Cate probleme vreti sa fie la OJI?  (Votare încheiată: Ianuarie 25, 2006, 20:22:43)
1 problema - 1 (3.8%)
2 probleme - 2 (7.7%)
3 probleme - 23 (88.5%)
Numărul votanţilor: 19

Pagini: [1] 2   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: OJI cu 3 probleme  (Citit de 15689 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
filipb
Nu mai tace
*****

Karma: 232
Deconectat Deconectat

Mesaje: 929



Vezi Profilul
« : Ianuarie 25, 2006, 20:22:43 »

Desi e pus la off topic, E UN TOPIC FOARTE IMPORTANT, cred...
Nu credeti ca judeteana ar trebui sa aiba 3 probleme? Ca intr-adevar cei care sunt cei mai buni sa ajunga la ONI?... Sunt oare 2 probleme suficiente pentru a face un clasament cat de cat apropiat de realitate? Eu zic ca nu...
Oricum, banuiesc ca anul acesta nu se va mai schimba nimic... Arrow
Memorat
u-92
Vizitator
« Răspunde #1 : Ianuarie 25, 2006, 20:32:06 »

eu as vrea 3 probleme, chiar 2 zile de concurs..
Memorat
greco
Nu mai tace
*****

Karma: 144
Deconectat Deconectat

Mesaje: 434



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Ianuarie 25, 2006, 20:35:14 »

3 probleme / 5 ore dar discutam degeaba... nu se va schimba nimic.
Memorat

Jump in the cockpit and start up the engines
Remove all the wheelblocks there's no time to waste
Gathering speed as we head down the runway
Gotta get airborne before it's too late.
andreit1
Vizitator
« Răspunde #3 : Ianuarie 25, 2006, 20:53:29 »

S-a mai discutat asta odata( da parca pe alt forum). Lucrurile sunt destul de clare: cam 90% dintre elevii buni ar fi de acord cu cel putin 3 probleme. Insa nimic nu s-a schimbat si probabil nu se va schimba in urmatorii cativa ani( desi chiar nu vad rostul pastrarii inei traditii in cazul asta)...
Eu personal as opta chiar pentru 2 zile de concurs... sa fim siguri Smile
Memorat
filipb
Nu mai tace
*****

Karma: 232
Deconectat Deconectat

Mesaje: 929



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Ianuarie 25, 2006, 21:01:22 »

Pai totusi cred ca daca ar vrea mai multi chiar s-ar schimba... Asa daca nu zice nimic nu se schimba sigur... Erau pe forumul de la .campion niste propuneri... Anul asta sigur nu, nu mai e timp... Dar totusi la anul cred ca am putea avea parte de un OJI cu 3 probleme...
Cat despre doua zile de concurs, mi se pare cam mult din punct de vedere organizatoric... Totusi e doar o judeteana...
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Ianuarie 25, 2006, 22:29:47 »

mult mai bine cu 3 probleme. am mai auzit eu cazuri in care faceai dinamica si buseai o chichita si luai 90, iar altii cu back aveau 100.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
dobre
De-al casei
***

Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 116



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Aprilie 11, 2006, 15:49:16 »

Si eu sunt de parere k ar fi mai fain daca s-ar da cate 3 probleme in 5 ore.Mie unu nu mi se pare k ar necesita mare efort din partea organizatori sa propuna 3 probleme in loc de 2... Asa o sa avem mai putini concurenti cu 0 puncte Smile
« Ultima modificare: Aprilie 11, 2006, 15:52:21 de către dobre » Memorat
points_hunter
Strain
*

Karma: -7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 26



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Aprilie 17, 2006, 15:20:31 »

Ar fi bine OJI cu 3 probleme,dar la ce timpul de 5 ore.
Daca la ONI au fost 4.5 unde problemele sunt si mai solicitante.
Vrei sa vezi monitorul in dungi dupa 5 ore.
cel mai tare ar fi 2 zile cu cate 3 probleme a cate 4 ore +15 min alte chestii(salvari,citirea subiectelor)
Memorat

Intr-o lume plina de prostie si noobism
Ceva mai increzator, putin mai oportunist
Nihil sine DEO(Iubeste si vei fi iubit , Nu uita niciodata ca esti om)
dobre
De-al casei
***

Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 116



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Aprilie 19, 2006, 20:09:47 »

II prea multa bataie de cap cu 2 zile la OJI... sigur nu au chef profii  Rolling Eyes
Memorat
silviug
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 193
Deconectat Deconectat

Mesaje: 485



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Aprilie 20, 2006, 00:24:44 »

Nu e de chef. Sunt mai multe motive pentru care cred ca se prefera solutia "clasica". Voi incerca sa le insir, desi sunt speculatii pure, pareri nefondate (in fapt opinii personale).

Din categoria motive "nu prea grozave" sunt:

1. Din obisnuinta sau inertie. E foarte greu sa schimbi ceva la nivel national. In general se prefera solutiile vechi, care au mers in trecut.

2. Si asa ia foarte mult timp sa se corecteze cate doua probleme la fiecare clasa. Trei probleme ar insemna mai multi profi, mai mult tam-tam, mai multe greseli, etc.

Motive intemeiate:

1. OJI-ul pe Bucuresti s-a terminat la 20:00 (in conditiile in care a inceput la 9:00). Stiu asta pentru ca am fost in comisie. Va imaginati ce ar insemna o problema in plus ?

2. Mai multe probleme ar forta un evaluator ceva mai automat decat cel existent. Si cred ca varianta curenta e buna pentru ca elevul este de fata la corectura si poate vedea "ca e pe bune". Asa nu mai e nimeni ingrijorat ca au fost "manareli". Pe scurt: varianta corecturii cu elevul de fata e okay la OJI pentru ca e calificarea la ONI in joc. O varianta automata (pe Windows) ar fi destul de supusa suspiciunilor.

3. Din pacate trebuie sa folosim compilatoarelor Borland. Nu se poate corecta pe linux in fiecare judet. Borland = slow.

Silviu
Memorat

"Don't gain the world and lose your soul, wisdom is better than silver or gold." [Bob Marley - Jamaican reggae musician & singer (1945 - 1981)]
dobre
De-al casei
***

Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 116



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Aprilie 20, 2006, 08:01:01 »

Ar fi bine daca in regulamentul de la OJI nu ar fi "Recomandam corecetarea problemelelor de fatza cu elevul " ci "Corectarea problemelor se va face obligatoriu de fatza cu elevul". La noi in Judet nu se prea ia in serios regulamentul, cel putin anu asta cand am terminat de rezolvat problemele eu a trebuit sa insist sa imi copieze sursele de fatza cu mine si a trebuit sa ii reamintesc k trebuie sa mai scriu si dimensiunile surselor.Ni se mai spunea sa nu depunem contestatii k nu le baga nimeni in seama(totusi s-au rezolvat si contestatiile k au fost multi nemultumiti).Nu stiu cum este in alte judete dar eu cred k ar trebui sa fie luat mult mai in serios regulamentul.
Memorat
dily_me
Strain
*

Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 28


...just...a fucked up girl...


Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Aprilie 20, 2006, 08:43:57 »

Citat
  "Corectarea problemelor se va face obligatoriu de fatza cu elevul".
...de acord.....dar nu tine prea multa lume seama de asta!!:((..din pacate.....

.....3 pr sunt suficiente pt a face diferenta... Very Happy

edited by svalentin: Incearca sa nu postezi de 2 ori consecutiv, daca ai ceva de adaugat, foloseste butonul edit (sau "modify" sau "modifica" .. numele mai variaza)
« Ultima modificare: Aprilie 22, 2006, 20:07:14 de către svalentin » Memorat

..too much television watching got mie chasing dreams...
points_hunter
Strain
*

Karma: -7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 26



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Aprilie 20, 2006, 14:18:42 »

Nu e neaparat obligatorie corectura de fata cu elevul.
Oricum si daca ai testa de 10 ori programul, tot atatea pct. iei. rare diferente: Din cand in cand +/- 10 pct. in functie de timpul de exexcutie.
Este suficient sa semnezi pt. dimensiunea fisierului, (putin probabil va fi modificata) pentru ca daca nu iei atatea pct. cate crezi ca ai lua, faci contestatie si daca dimensiunea nu e aceeasi nu iese foarte bine. Mai e posibilitatea sa-ti ia proful sursele si le verifici la scoala.
E singura olimpiada la care elevul e de fata.
Memorat

Intr-o lume plina de prostie si noobism
Ceva mai increzator, putin mai oportunist
Nihil sine DEO(Iubeste si vei fi iubit , Nu uita niciodata ca esti om)
dobre
De-al casei
***

Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 116



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Aprilie 21, 2006, 13:49:23 »

Pai atunci sa scoatem contestatiile... ce naiba.. daca nu sunt bune de nimic. Greseli apar rar intradevar, dar apar! Si nu cred k iti convine sa pierzi o nationala din acest motiv.Iar 10 puncte pot valora mai mult decat crezi... am vazut pe pielea mea.
Edit:
P.S Uneori evaluatoarele pot fi gresite.. si s-a intamplat de multe ori.
« Ultima modificare: Aprilie 21, 2006, 13:57:55 de către dobre » Memorat
vanila0406
De-al casei
***

Karma: -174
Deconectat Deconectat

Mesaje: 107


Be wise,be smart,be like me!


Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Aprilie 22, 2006, 09:53:51 »

Un OJI cu 3 probleme/3h ar fi ceva care ar scoate intradevar doar talentele la suprafata.
De asemenea nu ar strica nici un ONI cu 2 zile si la gimnaziu.
Memorat

Only one thing I know:Death is the best way to a better life.
angrybeaver
Strain


Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 10



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Iulie 29, 2010, 18:13:47 »


cel mai tare ar fi 2 zile cu cate 3 probleme a cate 4 ore +15 min alte chestii(salvari,citirea subiectelor)

Si 2 zile cu 2 probleme ar fi bine(3 ore pe zi). Am vazut si la OJI-ul recent incheiat concurenti care au fost lasati acasa dupa OJI desi aveau valoare de lot( uitati-va ce punctaje s-au luat la ONI- online).

Nu cred ca 2 probleme sunt suficiente pentru a departaja concurentii si uneori mai intervin stresul si soarta. Pe cand daca stii ca ai 2 zile in care poti demonstra ceea ce poti esti mai linistit.

Si cum a mai comentat cineva mai sus, personal nu stiu de ce ar trebui sa se refuze o asemenea
initiativa din moment ce exista si alte olimpiade judetene care se desfasoara pe parcursul a 2 zile(sambata si duminica)(exemplu geografie si altele...).


PS: In legatura cu comentariul lui Silviu(care a fost dat in urma cu cativa ani), pana la urma infoarena a reusit sa schimbe anul trecut ceva in bine, compilatoarele de la OJI, cred ca ar putea s-o faca din nou si pe viitor.
Pana la urma nu cred ca e important ce cred profesorii ci ceea ce cred participantii pentru ca pana la urma competitia este pentru a vedea care sunt cei mai buni dintre ei si pentru a promova informatica.
Si pentru profesori nu stiu cat de mult ar conta ca vor sta o zi sau 2 sa corecteze surse tinand cont ca fac acest lucru doar o data pe an.
« Ultima modificare: Iulie 29, 2010, 18:23:37 de către Alexandru Stan » Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Iulie 29, 2010, 19:00:04 »

Nu ar fi rău, dar nu cred că va exista prea mult sprijin din partea profesorilor pe plan local. De exemplu în Brașov se vedea că lumea nu prea avea chef de organizat olimpiade ( episodul cu inspectorul care nu a adus rectificările la problema de a10a de acum 2 ani este cel mai elocvent). Prin urmare, nu cred că va fi prea multă lume doritoare să mai vină o zi la organizat, supravegheat, evaluat, etc.
Memorat
BitOne
Strain
*

Karma: -1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 45



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Iulie 29, 2010, 19:55:25 »

Eu nu cred ca problema este la cantitate, ci la calitate, de exemplu problemele de anul trecut pt clasa a 11-12 sunt foarte usoare si destul de clasice, se pot da si 100 de probleme si tot nu s-ar rezolva nimic... Daca problemele sunt propuse si alese cu grija atunci chiar si una e suficient.
Memorat
angrybeaver
Strain


Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 10



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Iulie 29, 2010, 20:11:14 »

Daca problemele sunt propuse si alese cu grija atunci chiar si una e suficient.
Hmm...
Sincer nu prea sunt de acord. Nu stiu daca ai mai participat si la alte olimpiade dar la informatica mereu au fost cele mai putine subiecte pentru simplul fapt ca in general tine mai mult timp sa rezolvi un subiect decat tine la alte olimpiade.
La mamtematica de exemplu sunt 4 subiecte in 3 ore. La fizica sunt 3 fiecare cu alte 3 subpuncte.
Nu cred ca,(virgula) catitatea e singura problema ci mai multe aspecte iar 4 probleme in 2 zile mi se pare solutia justa de a le rezolva.

Nu ar fi rău, dar nu cred că va exista prea mult sprijin din partea profesorilor pe plan local. De exemplu în Brașov se vedea că lumea nu prea avea chef de organizat olimpiade
Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar cred ca stiu la ce te referi, la tipul profesorului care isi uraste meseria, care foloseste catalogul pe post de bunker in caz ca fac elevii sai vreo miscare si pentru care notele sunt gloantele cu care ii pune la respect. Genul de profesor pe care nu-l deranjeaza sa vina beat si cu fata rosie la scoala.
Din pacate faptul ca avem astfel de dascali in Romania este o realitate.

Oricum mai devreme sau mai tarziu tot va trebui sa se schimbe ceva pentru ca suntem in urma altor tari care organizeaza Olimpiada pe internet( si sa fim seriosi ce sanse sunt sa te ajute o carte ca sa faci o problema de ONI sau chiar de OJI tinand cont ca in marea lor majoritate sunt probleme originale).
« Ultima modificare: Iulie 29, 2010, 20:19:52 de către Alexandru Stan » Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Iulie 29, 2010, 20:56:03 »

cred ca cel mai bine ar fi cu 2 pb la a noua si la restul claselor 3 pb in 4 sau 5 ore.
La varianta cu doua zile multi elevi nu ar veni. In plus sunt multi care se apuca serios de informatica dupa ce fac punctaj bun la oji
Memorat
marcelcodrea
Nu mai tace
*****

Karma: 173
Deconectat Deconectat

Mesaje: 217



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Iulie 29, 2010, 21:03:26 »

In cazul in care va loviti de reticenta ministerului care nu vrea sa aloce mai multe fonduri pentru organizarea olimpiadei ar putea sa faca propunatorii front comun si sa inglobeze doua probleme in una; Pe langa un Gigel care isi doreste ceva sa fie prezent si un Costel care isi doreste cu totul altceva, problema sa conteze de 2 ori mai mult decat cealalta. Nu cred ca se poate finanta inca o zi de concurs cu cazarea aferenta a concurentilor veniti din alte localitati, hranirea lor, plata dubla pentru profesori in conditiile in care bugetarilor li s-au redus veniturile cu 25% si bugetul e la pamant.
Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Iulie 29, 2010, 21:11:40 »

Eu nu cred ca problema este la cantitate, ci la calitate, de exemplu problemele de anul trecut pt clasa a 11-12 sunt foarte usoare si destul de clasice, se pot da si 100 de probleme si tot nu s-ar rezolva nimic... Daca problemele sunt propuse si alese cu grija atunci chiar si una e suficient.
Problemele de anul trecut au fost într-adevăr destul de ușoare, dar rezultatele slabe (la clasa a11-a, și la a12-a, locul 50 pe țară a avut 30 respectiv 40 de puncte). Îți dai seama ce s-ar întâmpla dacă s-ar da probleme cu mult mai grele.

Ar fi o idee bună cu olimpiada pe internet, dar mai este cale lungă până acolo. Iar apoi, îți dai seama ce discuții interminabile s-ar isca dacă olimpiada s-ar da pe internet, toată lumea ar acuza pe toată lumea că a copiat, că s-a inspirat de te miri unde, etc.
Memorat
BitOne
Strain
*

Karma: -1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 45



Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Iulie 30, 2010, 15:35:32 »

Problemele de anul trecut au fost într-adevăr destul de ușoare, dar rezultatele slabe (la clasa a11-a, și la a12-a, locul 50 pe țară a avut 30 respectiv 40 de puncte). Îți dai seama ce s-ar întâmpla dacă s-ar da probleme cu mult mai grele.
Ce rost are atuncea se ei 100 pct la probleme usoare si sa nu fi instare sa rezolvi una grea ? Da, la inceput va fi mai greu, dar dupa aceea va merita tot eforul.
Eu as impune niste standarde, atata pt locul I, locul II, etc. Da, ar putea fi ani cand sa nu fie dat premiul I sau chiar nici un premiu, dar asta inseamna sa pastrezi standardele, sa nu le cobori doar ca participanti sunt prea lenesi sau stiu eu ce...
Si cat despre olimpiada pe internet ( sau mai bine de pe  un intranet e mult mai bine si usor... Very Happy ) , da  este o idee excelenta ( ai afla rezultatele in cateva minute, n-ar mai fi contestatii << pana la urma pc nu are favoriti si nu greseste prea des ... >> etc ). Probleme este una, ce server din romania suporta un numar asa de mare de participanti ( fara sa crape, e.g simularea probei de competente digitale, bac ).
« Ultima modificare: Iulie 30, 2010, 18:20:14 de către SAlexandru » Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Iulie 30, 2010, 21:08:08 »

Ce vreau eu să zic este că dacă s-ar da probleme mai grele s-ar putea să nu fie 50 de oameni în țară cu punctaje peste 0. Din păcate, diferența de nivel dintre primii clasați și ceilalți elevi este foarte mare. Acest fapt a fost subliniat și de Florin Manea când a fost președintele de comisie al olimpiadei.
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Iulie 30, 2010, 22:36:46 »

Ce vreau eu să zic este că dacă s-ar da probleme mai grele s-ar putea să nu fie 50 de oameni în țară cu punctaje peste 0. Din păcate, diferența de nivel dintre primii clasați și ceilalți elevi este foarte mare. Acest fapt a fost subliniat și de Florin Manea când a fost președintele de comisie al olimpiadei.
nu cred ca ar fi sub 50. La oni cred ca au fost doar cativa cu 0. Daca e ridicata dificultatea la oji ar insemna sa ridici dificultatea si la fazele superioare, nu?
Memorat
Pagini: [1] 2   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines