Sondaj
Întrebare: Cate probleme vreti sa fie la OJI?  (Votare încheiată: Ianuarie 25, 2006, 20:22:43)
1 problema - 1 (3.8%)
2 probleme - 2 (7.7%)
3 probleme - 23 (88.5%)
Numărul votanţilor: 19

Pagini: 1 [2]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: OJI cu 3 probleme  (Citit de 15700 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
BitOne
Strain
*

Karma: -1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 45



Vezi Profilul
« Răspunde #25 : Iulie 31, 2010, 12:13:54 »

Ce vreau eu să zic este că dacă s-ar da probleme mai grele s-ar putea să nu fie 50 de oameni în țară cu punctaje peste 0. Din păcate, diferența de nivel dintre primii clasați și ceilalți elevi este foarte mare.
Pai asta arata ca ei trebuie sa se pregateasca, nu sa se dea probleme mai usoare...
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #26 : August 01, 2010, 18:55:35 »

BitOne: Tu ce ai facut la OJI anul acesta?
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
BitOne
Strain
*

Karma: -1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 45



Vezi Profilul
« Răspunde #27 : August 01, 2010, 21:02:35 »

BitOne: Tu ce ai facut la OJI anul acesta?
N-am participat, am avut alta treaba de facut Smile
Memorat
angrybeaver
Strain


Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 10



Vezi Profilul
« Răspunde #28 : August 01, 2010, 21:45:04 »

BitOne: Tu ce ai facut la OJI anul acesta?
N-am participat, am avut alta treaba de facut Smile

Pe intelesul tuturor ai luat 10 puncte Rolling on the Floor Laughing
L E: De ce ai sters S-ul din fata numelui Rolling on the Floor Laughing ?... S de la Stefanica Rolling on the Floor Laughing

LE LE : Celalalt alexandru client obisnuit al forumului infoarena esti tot tu. Interesant este ca ai spus ca esti cel mai bun prieten cu el pe pagina ta de profil Rolling on the Floor Laughing.
« Ultima modificare: August 01, 2010, 21:52:14 de către Alexandru Stan » Memorat
BitOne
Strain
*

Karma: -1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 45



Vezi Profilul
« Răspunde #29 : August 02, 2010, 08:03:30 »

Ma gandeam cand o sa apara confuzia. Wink)
S nu vine de la Stefanica, ci de la o porecla din copilarie ( speedemon ), pe celalat alex il cheama stefanica Tongue. Motivul pt care l-am sters e unu pur estetic, nu m-ai imi placea cum arata acolo, dar l-am pus doar de dragul tau Tongue
Memorat
angrybeaver
Strain


Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 10



Vezi Profilul
« Răspunde #30 : August 02, 2010, 08:36:43 »

Ma gandeam cand o sa apara confuzia. Wink)
S nu vine de la Stefanica, ci de la o porecla din copilarie ( speedemon ), pe celalat alex il cheama stefanica Tongue. Motivul pt care l-am sters e unu pur estetic, nu m-ai imi placea cum arata acolo, dar l-am pus doar de dragul tau Tongue

Ok sa zicem ca e ca tine.
Atunci cand pnm ai participat tu la OJI? Am vazut ca si acum 2 ani tot stefanica era singurul Alexandru din Timis la faza judeteana? Si oricum de ce ti-ai facut cont tocmai anul asta daca nu ai mai participat de 2 ani jumate la Olimpiada?
=))) Oricum cred ca o sa fie amuzant.
PS : e vreo coincidenta ca alexandru nu mai intra asa des pe forum de cand ti-ai creeat tu cont de parca voi amandoi folositi acelasi calculator? Smile)
Memorat
skyel
Nu mai tace
*****

Karma: 29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 263



Vezi Profilul
« Răspunde #31 : August 02, 2010, 09:34:07 »

Offtopic: Nu cred ca are vreo relevanta numele lui BitOne in contextul subiectului actual.

Ontopic: Parerea mea referitor la OJI este ca mai degraba ar trebui sa se califice primii n de pe tara in loc de un numar alocat fiecarui judet. In acest mod s-ar evita situatii in care X ia >100 de puncte intr-un judet si nu se califica pentru ca este primul sub linie iar Y se califica cu 50 de puncte in alt judet.
Memorat
angrybeaver
Strain


Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 10



Vezi Profilul
« Răspunde #32 : August 02, 2010, 09:37:50 »

Offtopic: Nu cred ca are vreo relevanta numele lui BitOne in contextul subiectului actual.

Ontopic: Parerea mea referitor la OJI este ca mai degraba ar trebui sa se califice primii n de pe tara in loc de un numar alocat fiecarui judet. In acest mod s-ar evita situatii in care X ia >100 de puncte intr-un judet si nu se califica pentru ca este primul sub linie iar Y se califica cu 50 de puncte in alt judet.

Da asa ar fi cel mai corect sa se califice primii 76 pe tara (ca sa fie 5 premii :X ) si asa ar fi si cinstit pentru ca la clasele mici numarul de elevi trimisi la ONI tinde sa fie mai mare decat la 11-12 pentru ca sunt subiecte usoare.
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #33 : August 02, 2010, 10:04:24 »

eu cred ca ar trebui sa se califice primii n de la fiecare clasa si sa aiba punctajul peste n. Dar nu cred ca se va schimba nimic.
Memorat
MKLOL
Strain
*

Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 25



Vezi Profilul
« Răspunde #34 : August 02, 2010, 13:24:27 »

Sunt deacord cu ideea ca primi "N" sa se califice la nationala! Mi se pare o idee foarte buna. Multi nu se califica la ONI din cauza concurentei in acel judet, desi ei sunt mult mai buni decat altii din judete mult mai slabe.
Memorat
angrybeaver
Strain


Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 10



Vezi Profilul
« Răspunde #35 : August 02, 2010, 13:46:57 »

sa aiba punctajul peste n. Dar nu cred ca se va schimba nimic.
Exact ce spuneam in postul anterior. Cred ca e bine sa se califice doar primii N(N=76) la fiecare clasa dar nu e bine chestia cu punctajul peste n deoarece la clasele mai mici se iau punctaje mai mari si nu e drept.
Sunt unii care chiar nu invata nimic si iau argint la nationala pe a 9-a sau a 10-a.
Eventual daca exista o generatie foarte buna( sa zicem ca al 76-lea punctaj la nationala depaseste  150 la clasele 9-10 si 100 la clasele 11-12 sa se suplimenteze locurile pana la ultimul cu 150 respectiv 100)
Asa ar fi ideal parerea mea si i-ar incuraja pe toti sa invete. Si nu ar mai fi teama ca\\\"ma depaseste x sau y\\\" si nu merg la nationala.
Memorat
crawler
Vorbaret
****

Karma: 105
Deconectat Deconectat

Mesaje: 161



Vezi Profilul
« Răspunde #36 : August 05, 2010, 07:53:18 »

Sunt deacord cu ideea ca primi "N" sa se califice la nationala! Mi se pare o idee foarte buna. Multi nu se califica la ONI din cauza concurentei in acel judet, desi ei sunt mult mai buni decat altii din judete mult mai slabe.

Ce crezi ca se va intampla cu asa spusele "judete slabe" dupa 2-3 ani in care se califica cei mai buni N la ONI ?

Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #37 : August 05, 2010, 13:36:48 »

Ce crezi ca se va intampla cu asa spusele "judete slabe" dupa 2-3 ani in care se califica cei mai buni N la ONI ?

Vor dispărea de pe "harta informaticii" a României. Very Happy
Memorat
Mira_rt
Strain
*

Karma: 40
Deconectat Deconectat

Mesaje: 30



Vezi Profilul
« Răspunde #38 : August 06, 2010, 11:21:33 »

@skyel, S7010MY, MKLOL, angrybeaver:
Propunerea asta s-a facut de mai multe ori pana acum, din cate stiu eu. Pentru liceu a fost refuzata intotdeauna  de Comisia Nationala, cu acelasi motiv : nu ar fi OK sa mutam nationala la nivelul judetenei. La nationala trebuie sa participe toate judetele, indiferent de nivel, ca de aceea se numeste “nationala”.  Doar pt. gimnaziu s-a acceptat varianta calificarii la ONI prin ierarhizarea pe tara la OJI, deoarece la gimnaziu informatica e materie optionala, nu se face in toate judetele.
Memorat
skyel
Nu mai tace
*****

Karma: 29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 263



Vezi Profilul
« Răspunde #39 : August 09, 2010, 12:03:08 »

@mira: Imi imaginam ca asta este motivul, din spatele deciziei. Dar mi se pare unul cel putin stupid. Totusi este o olimpiada, iar din moment ce se dau subiecte unice, nu mi se pare corect modul prin care se decide calificarea la nationala. Stiu ca de exemplu cand eram eu in liceu existau persoane cu peste 100 de puncte in Bucuresti care nu se calificau, in schimb ce in alte judete iti erau arhisuficiente 20-30 de puncte pentru nationala.Totodata probabilistic vorbiind sunt mai mari sanse ca sa faca ceva la nationala un elev cu >100 de puncte decat unul cu 30.
    Si in al doilea rand cred ca la o scara mai restransa asta este si mentalitatea care a adus Romania in stadiul in care se afla azi.
Real-Life: "Hai sa se angajeze si X la buget, ca doar trebuie sa munceasca si el undeva, ce conteaza ca nu stie sa faca nimic".
Olimpiade: "Hai sa luam si din judetul X, ce conteaza ca sunt foarte slabi si exista vreo 50 mai buni ca primul din X pe tara".
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #40 : August 09, 2010, 12:17:28 »

Cum se da vina pe mentalitate cand nu ne convine ceva ...

Olimpiada nationala are ca scop pe termen lung incurajarea informaticii in toata tara si al 2-lea scop pe termen scurt e selectia unor oameni tari care vor reprezenta romania la olimpiada internationala.

Scopul nu e gasirea clasamentului perfect al celor mai tari 50 de programatori din tara la fiecare clasa.

Daca vin cei mai tari 4 din Bucuresti la fiecare varsta olimpiada si multi din restul tarii ai facut treaba atat din punctul de vedere al incurajarii informaticii cat si a asigurarii faptului ca se obtine in final cea mai buna echipa pt IOI.

Ca sa gasesti top k elemente din n siruri in cazul cel mai rau te intereseaza primele k elemente din fiecare sir.

Faptul ca aduci al X+1lea om din Bucuresti la ONI e 0 ca valoare adaugata. Pentru primul scop, deja bucurestenii au x sanse sa se califice nu castigi mult in plus chiar daca ai dubla numarul de locuri, pe cand sa iei un loc la un judet cu putine locuri reduce semnificativ numarul de oameni care au participat la un concurs de info cu miza. Pentru al 2-lea scop care e echipa de ioi, daca persoana aia nu a ajuns in primele x din Bucuresti sunt sanse destul de mici sa ajunga in primii 4 pe tara.
« Ultima modificare: August 09, 2010, 13:36:47 de către Cosmin Negruseri » Memorat
skyel
Nu mai tace
*****

Karma: 29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 263



Vezi Profilul
« Răspunde #41 : August 09, 2010, 14:27:38 »

Dar tocmai aici e problema. De ce o persoana dintr-un judet X sa fie favorizata fata de o persoana din Y. Am dat exemplu Bucuresti pentru ca a fost primul judet care mi-a venit in minte.

In primul rand teoria ta incalca principiile de egalitate in sansa, si nici pe departe nu incurajeaza competitia. Nu este vina mea ca m-am nascut in Timisoara si nu in Ialomita, in Bucuresti si nu in Bacau (inca odata astea sunt exemple random si nedocumentate).

In al doilea rand nici parte referitoare la performanta nu este corecta. Pe termen scurt, intr-adevar este aproape imposibil ca al 10-lea pe Bucuresti sa ajunga in lot. Dar pe termen lung este foarte probabil ca in 2 ani respectivul poate ajunge in lot(vezi exemplu Marcu Florian care in clasa 11-a nu a ajuns la nationala (locul 37 pe tara) iar in clasa 12-a a intrat in lot).

Si inca un argument contra analizei tale. Pai daca vrem sa avem echipa tare de IOI/CEOI/BOI eu propun sa se calfice pe bune doar primii...20 pe tara de la judeteana, si in rest sa facem un random, deoarece matematic este imposibil unul care a luat locul 21 sa ajunga in primii 20...doar a luat locul 21 prima data.


Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #42 : August 09, 2010, 16:10:53 »

Esti de acord cu cele 2 scopuri ale olimpiadei pe care le-am enuntat?

1. Egalitatea sanselor nu este un scop in sine (decat poate in comunism). Daca ai vrea asta ar fi mai multe sisteme posibile: invitam pe toata lumea care vrea la olimpiada sau facem concursuri online tot anul ca sa dispara orice anomalie statistica din clasamentul final.
Uita-te la olimpiadele internationale de info/mate sau chiar cele sportive, pentru promovarea sportului invita echipe din fiecare tara, nu opresc tarile sa isi aduca oameni.

Regulile curente incurajeaza concurenta distribuita in toata tara. Pe cand regulile ce le vrei tu promoveaza doar competitia la varf unde exista oricum concurenta. Efectul negativ al regulii propuse de tine este ca o diferenta mica de nivel intre 2 scoli va fi cumulata de-a lungul timpului si va parea mai mare. Chestia similara din economie ar fi monopolul si guvernele au grija sa nu apara monopoale pentru ca ele actioneaza in scopuri egoiste si pot stopa progresul.

2. Olimpiada de anul asta face selectia curenta. Faptul ca unul sau doi oameni care erau tari au avut o zi proasta la OJI nu se rezolva prin schimbarea regulilor, daca ai avut o zi proasta pierzand o problema oricum cazi mult in clasament. Stiu mai multe exemple de oameni care nu au trecut de OJI la limita si anul urmator au tras tare ca sa nu fie in aceiasi pozitie.

3. Randomul e impotriva primului scop. Sunt puse la bataie niste locuri pentru judetele mai slabe care creaza ceva concurenta in judetul respectiv. Elevii din acele judetele vin inapoi de la ONI dupa ce au mai auzit de o tehnica noua sau de carti si siteuri noi si echipa judetului va beneficia anul urmator de informatii mai multe. Oricum daca judetul e slab are 3 locuri la ONI, deci nu face mare paguba Bucurestiului.

Ultima chestie ca tot vroiai egalitate de sanse:
populatia bucurestiului / populatia romaniei = 1,944,367/ 22,215,421 = 0.087
participanti oni bucuresti 2010 / participanti oni in total = 30 / 287 = 0.104

« Ultima modificare: August 09, 2010, 16:28:57 de către Cosmin Negruseri » Memorat
skyel
Nu mai tace
*****

Karma: 29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 263



Vezi Profilul
« Răspunde #43 : August 09, 2010, 16:57:15 »

Citat
Toate fiintele umane se nasc libere si egale în demnitate si în drepturi. Ele sunt înzestrate cu ratiune si constiinta si trebuie sa se comporte unele fata de altele în spiritul fraternitatii.
   Si nu asta nu e un extras din Karl Marxx, e chiar articolul 1 din declaratia drepturilor omului. Deci se pare ca intreaga societate de azi se vrea a fi bazata pe egalitatea in drepturi. In timp ce in comunism acest act nu este recunoscut(vezi Coreea de Nord).
1. Oricum toata lumea care vrea are dreptul sa participe la olimpiada, deci nu are nevoie de invitatie speciala.
2. Aici este vorba de un proces de invatamant si de imbunatatire a invatamantului. Iar istoria a demonstrat de nenumarate ori ca este ingrozitor de prost sa aplici zicala carpe diem unei comunitati(vezi criza economica).
3. Nu-i nici o problema, il putem modifica. Uite de exemplu putem pastra sistemul de locuri atribuite fiecarui judet si facem random la nivel de judet. Sau si mai bine, am putea sa ii luam pe ultimii din judet(sa nu mai pierdem timp cu random-ul), deoarece statistic vorbiind ei ar avea cel mai mult de castigat dintr-o prezenta la nationala, daca nu se pune problema sa ajunga mai departe. Si nu cred ca in 2010 se mai pune problema sa inveti ceva tare la nationala, la care altfel nu ai fi avut acces.

Ar mai fi chestii de spus, si oricat mi-ar placea sa caut prin statistici ca sa iti demonstrez ca totusi in sport e mai bine pus la punct mecanismul de distribuire al locurilor, nu prea vad rostul acestei activitati.

Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #44 : August 09, 2010, 17:49:43 »

@skyel: Probabil si chinezii sunt nemultumiti ca nu pot sa trimita 100 de oameni la ioi sa ia toate medaliile.

Ceea ce incerca Cosmin sa spuna este ca trebuie sa ai grija sa nu creezi niste nuclee mari in tara care sa domine complet lumea informaticii care sa descurajeze dupa aia pe oricine nu face parte din acel nucleu. Am ajunge la aceeasi problema pe care o ridici tu. Ce vina am eu ca m-am nascut in Galati si ca cei de dinaintea mea nu au facut treaba la olimpiada si din aceasta cauza la mine in judet nu exista un centru bun de pregatire.
Si te inseli cand spui ca nu acumulezi informatie printr-o participare la oni. Conteaza foarte mult prezenta acolo. Eu a trebuit sa ajung la oni sa aud de infoarena :-" (afaik la vremea aia Filip Buruiana era singurul user activ din judetul meu). Dupa aia am inceput sa spread the word amandoi la toti cei care ne intrebau cum sa se pregateasca pentru oni si uite asa au inceput sa fie din ce in ce mai multi.

To sum up sunt de acord cu ce a zis Cosmin in mare, singurul lucru flaw pe care il are teoria lui mi se pare ca sunt beneficiile care se dau celor care ajung la oni si iau o mentiune onorabila (la unele universitati se poate intra fara admitere cu mentiune la nationala). In schimb aceasta mi se pare mai mult un flaw din partea universitatilor care ofera astfel de beneficii nu al sistemului.
Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #45 : August 09, 2010, 18:40:03 »

Din păcate problema cea mare este calitatea pregătirii elevilor din județele slabe față de cea a elevilor din județele care au dat de-a lungul timpului mulți olimpici. Practic, de aici rezultă și acel decalaj între "vârfuri" și ceilalți elevi. Ideal ar fi ca toți elevii pasionați de informatică să aibă pregătire de cea mai înaltă calitate, și ca olimpiada să aibă mai mult de 2 etape (în unele cazuri, unde se dă și faza locală 3), pentru a rezulta niște clasamente corecte.

@Tiberiu: Având în vedere că la majoritatea universităților din țară admiterea se face pe bază de dosar, și le putem număra pe degete pe cele la care se dă examen, de ce consideri "un flaw" că acestea oferă avantaje elevilor care iau mențiuni?
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #46 : August 09, 2010, 19:01:59 »

Olimpiada nationala are ca scop pe termen lung incurajarea informaticii in toata tara si al 2-lea scop pe termen scurt e selectia unor oameni tari care vor reprezenta romania la olimpiada internationala.

Asta ar cam trebui sa spuna tot. In general, majoritatea competitiilor au ca scop promovarea unei activitati la un nivel extins/de masa. Pe termen lung se obtin cele mai mari beneficii astfel.

O precizare pe care vreau sa o fac: subiectele unice la OJI sunt optionale. Comisia judeteana poate decide sa foloseasca un set propriu de probleme si este singura in masura sa alcatuiasca lotul judetului (sper ca tin bine minte si nu ma insel).
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #47 : August 09, 2010, 22:59:14 »

@Tiberiu studentii inca aleg universitati si din considerente regionale, si atunci in general faptul ca admiti elevi cu mentiuni la oni inseamna ca vrei sa ii atragi pe cei din regiunea ta care s-au calificat la olimpiada. Regional poate nu difera asa fundamental nivelul de pregatire ci numarul de locuri la oni e proportional cu performanta judetului, iar si numarul de mentiuni ar trebui sa fie din nou corelat cu cat de bun e judetul. Asa ca folosirea mentiunilor nu mi se pare o problema.

In state cand aplica mai multi romani la o universitate nu vor fi acceptati toti chiar daca au rezultate foarte bune la olimpiada. Daca iei toti elevii aceluiasi profesor, sau din acelasi sistem de invatamant, atunci in general vor veni cu un bagaj similar de cunostinte. Exista o valoare si in obtinerea unui grup divers.

@Razvan
pare ca ne abatem in discutii paralele, daca esti deacord cu
"Olimpiada nationala are ca scop pe termen lung incurajarea informaticii in toata tara si al 2-lea scop pe termen scurt e selectia unor oameni tari care vor reprezenta romania la olimpiada internationala."
atunci sistemul curent e clar mai tare decat un sistem al top x se califica la nationala.

Eram in 2006 in comisia nationala cand s-a discutat problema cu reprezentantii judetelor si comisia nationala. Scopul regulilor nu e sa se obtina un concurs cat mai frustrant pentru concurentii buni.Din comisie fac parte profesori cu experienta in olimpiade sau fosti concurenti. In fiecare an se progreseaza cu olimpiada, se mai incearca chestii noi. Toti cei din comisie sunt oameni destepti capabili sa inteleaga, sa aduca si sa cantareasca atent argumente. Argumentele de partea solutiei cu un numar de minim 3 locuri in fiecare judet sunt mai tari decat cele pro clasament top x. Pierdem timpul redeschizand o problema in fiecare an doar pentru ca nu ne convine rezultatul.

Acum sa iti raspund punctual:

1. Nu am gasit chestia cu oricine vrea poate sa participe. La IMO, IOI si altele sigur nu e asa.
2. Oricum ai invarti-o la olimpiada se obtine forma de moment a participantilor. Orice sistem de concurs isi propune sa faca asta.
3. Discutam degeaba aici, intrebarea initiala nu are nici o treaba cu sistemul pe care il propui si si tu esti convins ca e prost. Ce obtii prin oji nu e o randomizare a rezultatelor ci o ierarhizare la nivel de judet.

Cea mai importanta parte a olimpiadei este ca multi tineri din toata tara au sansa sa se intalneasca fata in fata si sa mai socializeze. Prieteniile ce le faci tin toata viata si in jurul lor se fac adevarate retele prin care circula cunoasterea dintr-o parte in alta a tarii si a lumii. Nu se reduce totul la un forum, cand intalnesti pe cineva in persoana se schimba fundamental modul de interactiune cu el. Am vazut asta la Google lucrand cu echipe din alte birouri, chiar daca avem video conferinte in fiecare saptamana, comunici mult mai bine dupa ce l-ai intalnit pe om fata in fata o data.

Cam atat, nu o sa mai iti raspund pentru ca mi se par clare argumentele aduse de mine si deocamdata nu ai adus argumente puternice pentru propunerea ta.
« Ultima modificare: August 12, 2010, 01:16:58 de către Cosmin Negruseri » Memorat
Pagini: 1 [2]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines