Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Sculele de zi cu zi ale unui programator  (Citit de 4803 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« : Iunie 19, 2012, 21:48:48 »

Comentarii la http://infoarena.ro/blog/sculele-zilnice
Memorat
caen1
Client obisnuit
**

Karma: 22
Deconectat Deconectat

Mesaje: 75



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Iunie 20, 2012, 14:27:18 »

E amuzant ca desi ai inceput sa strangi uneltele in urma unei conversatii despre debug, nu ai mentionat ce debugger folosesti, daca folosesti.

Am acelasi setup ca tine, cu exceptia IDE-ului (nu folosesc) si a cluster ssh-ului (nu-mi trebuie). Solarize si MacVim ftw Smile
Memorat
nash
De-al casei
***

Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 109



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Iunie 20, 2012, 14:43:15 »

Ai uitat sa spui despre tool-uri gen Beyond Compare, foarte utile cand lucrezi in echipa.
Memorat
csrazvan
Strain


Karma: 3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 4



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Iunie 20, 2012, 16:27:24 »

@C.A.EN: intr-adevar. n-am mai spus nimic de debug pt ca am mentionat IntelliJ-ul care la fel ca si eclipse are un mod de debug destul de bunut. Daca ai nevoie de profilere sau alte jucarii asemanatoare exista si ele ca plugins.

@nash mit: da. mi-a scapat. o sa updatez postul cu ce-ai zis tu plus cel pe care-l folosesc eu.

Thanks.
Memorat
nash
De-al casei
***

Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 109



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Iunie 20, 2012, 19:16:51 »

Un lucru pe care il mai folosesc este un wiki intern pe proiect. Bun pentru mentenanta in dezvoltare. Exista mai multe astfel de solutii.
Memorat
vivi
Client obisnuit
**

Karma: 41
Deconectat Deconectat

Mesaje: 50



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Iunie 20, 2012, 19:43:11 »

Mersi de hint-ul cu zsh, nu știam de el, arată foarte bine.
Memorat
csrazvan
Strain


Karma: 3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 4



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Iunie 20, 2012, 20:52:19 »

@Vivi: sa stii ca e . dupa o vreme cand faci un ssh pe o masina care nu are zsh te simti de parca ai avea o mana legata la spate Smile.
Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Iunie 20, 2012, 21:25:03 »

Ca text editor, desi nu este la fel de puternic ca VIM sau Emacs, mi-a placut foarte mult Sublime Text 2. Este foarte rapid, integreaza majoritatea bundle-urile de TextMate, extrem de configurabil, etc.
Memorat
gabipurcaru
Strain


Karma: 13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 24



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Iunie 21, 2012, 10:10:15 »

Ca text editor, desi nu este la fel de puternic ca VIM sau Emacs, mi-a placut foarte mult Sublime Text 2. Este foarte rapid, integreaza majoritatea bundle-urile de TextMate, extrem de configurabil, etc.

+1, Sublime Text 2 are si mod "vintage" (i.e. bindinguri de vim). Nu e perfect, dar isi face treaba, si e foarte rapid.
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Iunie 21, 2012, 11:05:56 »

Cool post. Setupul e putin mai hardcore asa, dar dupa cum spune si in post, m-am obisnuit cu asta si imi vine destul de usor, imi stiu hotkey-urile din reflex and everything. Setupul in mare nu include decat vim, si un REST plugin pentru firefox care ma ajuta sa fac tot felu de requesturi dubioase la serveru web. In rest bag cam totul din consola, inclusiv mysql. Ce imi place mie la setupul meu actual (si nu prea am de gand sa il schimb) e ca folosesc de cativa ani buni, si de a lungul timpului am reusit sa adun un vimrc destul de bun. Un alt avantaj pentru mine e faptul ca nu imi trebuie deloc mouse-ul, ceea ce pe mine ma ajuta destul de mult pentru ca pot sa imi tin mainile at all time pe tastatura. Mi se pare destul nashpa cand scriu cod la un moment dat sa trebuiasca sa imi iau mana de pe tastatura sa fac ceva cu mouseul.

De mentionat ca eu fac programare web in python. Pentru alte limbaje (gandul ma duce in special la java) nu cred ca vimu mai e o alegere asa buna.
Memorat
csrazvan
Strain


Karma: 3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 4



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Iunie 21, 2012, 18:16:31 »

Tibi, if you want share with us the vimrc config Very Happy

La python se preteaza destul de bine vim-ul in opinia mea, dar dupa cum spui si tu pentru Java nu-i chiar asa de simplu. Iti lipseste code completion-ul ( pe care-l poti obtine totusi in Vim cu niste plugins dar nu e chiar aceeasi chestie) si alte mici smecherii care-ti fac viata mai usoara intr-un IDE bun. Stiu pe cineva care a incercat o vreme Java + Vim + diverse plugins si apoi s-a oprit pt ca era mai mare bataia de cap.
PS: pt python e un ide destul de fainut de la tipii care fac IntelliJ Idea se numeste 'PyCharm':http://www.jetbrains.com/pycharm/ care e naibii de bun mai ales daca lucrezi cu Django.
« Ultima modificare: Iunie 21, 2012, 18:21:32 de către Paul-Dan Baltescu » Memorat
Patrunjelu
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 18



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Iunie 25, 2012, 00:18:01 »

Trebuie to incerci to nu write articolul in romgleza urlatoare and mai gresita than romgleza common care is wrong in selful ei.

Altfel, articolul e excelent. O sa incerc cateva din uneltele recomandate de tine, dupa ce-mi repar PC-ul cu Linux.  Poate mai arunc un ochi si peste Hackintosh.
Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Iunie 25, 2012, 01:46:02 »

Hmm, uite ca voi apara romgleza in aceasta instanta. Eu stimez foarte mult persoanele care vorbesc o romana sanatoasa si cultivata. Doar ca stii care e problema? IT-ul si alte domenii de natura asemanatoare nu sunt teritoriul nostru din punct de vedere lingvistic. Ne folosim de sintagme din engleza fiindca ele au intelesul pe care il cautam la momentul respectiv, au nuante consacrate prin simplul fapt ca tarile vorbitoare de engleza au avut initiativa in domeniul asta. Perioadele de dominatie ale diferitelor culturi in diferite zone se reflecta in vocabular in mod natural.

Uite, englezii au o expresie care mie mi se pare destul de misto: 'to coin a word', care inseamna a folosi un cuvant pentru prima oara, a-l introduce in circulatie cum se intampla si cu banii (coins). Cred ca descrie destul de bine procesul prin care cuvintele intra in uz si in acelasi timp e un exemplu bun de termen care nu are echivalent semantic in limba romana. Ca fapt divers, te vei speria cate cuvinte din cate am scris pana acum au fost imprumutate din franceza Smile.

Evident ca exista multe specii de romgleza, cele mai multe daunatoare. Dar eu zic ca acolo unde exista o limba bine stabilita, gestul matur e sa o acceptam - intr-o masura respectabila, bineinteles- si sa ne folosim de ea pentru a fi cat mai clari sau expresivi, in functie de ce avem nevoie. Culturile mari nu simt nevoia sa recupereze, ci produc in mod organic lucruri care nu vor putea fi copiate niciodata cu succes.

In concluzie, nu cred ca Razvan merita sa fie sanctionat. In mod sigur nu atat de agresiv  Rolling Eyes.
P.S Si cred ca vei fi multumit sa remarci ca in titlu s-a folosit in mod potrivit pitorescul si pe intreg romanescul cuvant 'scula'  Cool.
Memorat
Patrunjelu
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 18



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Iunie 25, 2012, 16:25:30 »

Nu ma gandeam ca pare prea sever reprosul. Era un sfat dat pe un ton glumet Tongue
Sunt de acord cu termenii specifici lumii IT. Dar ma zgarie pe ochi cand vad exprimari gen "sa vezi ce goes over the wire" sau altele similare din articol. Sa nu-mi zici ca limba romana nu ofera alternative la asa ceva...
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines