Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Sharing de surse  (Citit de 6925 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
cristi8
Vizitator
« : Noiembrie 28, 2005, 17:10:32 »

In primul post (acesta) o sa fie in permanenta variantele curente de implementare (sa fie mai usor de urmarit). Daca aveti idei, postati, si daca nu sunt contra-argumente suficient de bune, se va adauga la lista. Cand se vor strange suficiente variante, se va face un pool sau ceva..

mai postati si daca aveti comentarii sau idei de imbunatatire la vreuna din variante

Va rog sa va ganditi inainte sa postati la varianta voastra, sa nu apara chestii gandite pe moment care nu sunt practice.

1.
Sa fie o pagina cu lista problemelor din arhiva (si eventual si alte campuri, cum ar fi "numarul de surse publicate").
Daca dai click pe una din ele, sa te lase sa intrii doar daca ai 100 de puncte la problema respectiva.
Dupa ce ai intrat, poti sa vezi solutii trimise de altii, si poti sa trimiti una sau mai multe surse proprii.
Va exista si posibilitatea de a comenta sursele sau de a acorda note de la 1 la 10.

Astfel, nu vei fi obligat sa trimiti surse ca sa vezi surse la o problema, si nu trebuie sa dai share neaparat la ultima sursa trimisa (chiar poti sa adaugi mai multe surse, cu diferite abordari). Tot ce "castigi" e ca vezi ce spun altii despre sursa ta (eventual modalitati de optimizare), nota pe care o obtii, si nu in ultimu rand, speranta ca sursa ta chiar a ajutat pe cineva.
EDIT:
Daca "sharezi" o sursa, ai acces, pe langa celelalte surse, si la sursa oficiala


2.
Citat din mesajul lui: Zeus
sharingul de surse sa existe numai intre cei care au luat 100p pe o anumita problema, ei avand posibilitatea sa fie de acord sau nu cu aceasta optiune. [ individual pe fiecare problema in parte]
Ar putea fi implementat ca un submeniu in partea dreapta 'vezi solutii', dupa aceea s-ar putea alege problema dintr-o lista [ exact ca la submitare ], si in noua pagina ar aparea toti userii care au acceptat sa sharuiasca precum si o optiune de a sharui aceasta problema [ pt. a putea vedea solutiile ].
Acest submeniu ar trebui implementat numai pt. 'arhiva', deoarece toate problemele sunt cuprinse in ea.
Din punctul meu de vedere ar fi cea mai simpla solutie.
Astfel cine nu vrea sa ii fie vazute sursele nici nu are nici un beneficiu [ nu poate vedea alte surse ].

EDIT:
Daca se trimit surse copiate din alta parte sau cu ceva ne-inregula, utilizatorul poate fi avertizat si eventual sanctionat


3.
Citat din mesajul lui: wickedman

ce-ar fi să facem ca pe un wiki?
Păstrăm toate versiunile unei surse şi un utilizator va putea vizualiza cum "a evoluat" sursa până în stadiul final. Putem pune chiar un diff-viewer ca să poţi urmări uşor schimbările de la un submit la altul.
Memorat
azotlichid
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 50
Deconectat Deconectat

Mesaje: 260



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Noiembrie 28, 2005, 17:59:15 »

Vom discuta si vom vedea ce se poate face in aceasta privinta.
Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #2 : Noiembrie 28, 2005, 18:05:39 »

Tocmai, că aici discutăm Smile
deci băgaţi soluţii  Bye bye
Memorat
cristi8
Vizitator
« Răspunde #3 : Noiembrie 28, 2005, 18:09:34 »

da, aici se discuta, si se asteapta si parerea echipei info-arena despre ideile prezente si/sau noi idei.. pana acum voi discutati separat.. vrem si noi sa stim parerea voastra
Memorat
azotlichid
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 50
Deconectat Deconectat

Mesaje: 260



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Noiembrie 28, 2005, 19:57:23 »

Daca trebuie luat in considerare sharingul surselor, consider ca cel mai bine ar fi ca un utilizator sa poata vedea sursele altor concurenti numai daca a obtinut 100p pe o anumita problema. Asta va inlatura tentativele de frauda.
Evident ca userii vor putea vedea numai sursele celor care si-au dat consimtamantul ca sursele lor sa fie publice. Un sistem similar cu cel de pe site-ul IOI 2005 ar fi ok.
Altcineva?
Memorat
Adriana_S
De-al casei
***

Karma: 51
Deconectat Deconectat

Mesaje: 145



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Noiembrie 28, 2005, 20:31:56 »

Memorat

cristi8
Vizitator
« Răspunde #6 : Noiembrie 28, 2005, 20:59:00 »

mi-a venit o idee de motivatie pentru a trimite sursa Smile

daca trimiti (cel putin o) sursa, sa ai acces la sursa oficiala Tongue

..daca nu vi se pare bine sau e greu de implementat, ar putea fi sursa oficiala "direct" acolo.. bonus pt cei care rezolva problema... dar cred ca ar diminua numarul surselor trimise...


pentru Adriana_S: fiecare gaseste poate altceva interesant la o sursa.. sa fie cineva care sa caute lucruri interesante ar fi cam ciudat... persoana aia ar trebui sa fie subiectiva (in caz contrar, ar accepta toate sursele, deci nu mai e nevoie de ea).
Oricum, era o idee sa se dea note surselor, asa ca cele "frumoase" vor iesi la iveala mai usor..
Memorat
Zeus
Client obisnuit
**

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 82



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Noiembrie 28, 2005, 21:03:00 »

Toate variantele prezentate sunt ok, intrebarea e cat de mult se va uita lumea la o anumita sursa ca sa o voteze si sa vada cum poate fi optimizata. [ sistemul de votare e f. subiectiv, ce se puncteaza - lungimea solutiei, eleganta, viteza de executie ? exact cu aceeasi problema se confrunta si cei de la TC ]

Important mi se pare faptul ca trebuie sa existe consimtamantul pt. publicarea sursei, si mi s-ar parea normal ca in cazul in care o pers. are 100p pe o pb. si nu o sharuieste, sa nu poate vedea nici celelalte surse[ altfel nu prea s-ar sharui ].

Propunerea lui cristi8 ca in urma sharuirii sursei sa ai acces la sursa oficiala mi se pare f. buna Wink
Memorat

There is only power and those too weak to seek it.
cristi8
Vizitator
« Răspunde #8 : Noiembrie 28, 2005, 21:18:27 »

ok.. sa analizam varianta
Citat
in cazul in care o pers. are 100p pe o pb. si nu o sharuieste, sa nu poate vedea nici celelalte surse


Ar fi obligatia ca sursa care o pui la share sa fie de 100 de puncte (altfel ai scrie un banc cu bula intr-un fisier si l-ai trimite ca sursa).. adica presupun ca te refereai la "ultima sursa trimisa", cea care e pastrata si in arhiva..

deja apare limitarea sa nu poti sa trimiti mai multe variante.. mai multe idei de rezolvare..

daca tot pui la share "ultima sursa trimisa", atunci inseamna ca n-o mai aranjezi deloc.. (daca faci o sursa si vezi ca nu ia 100, incerci sa faci debug la ia, pui printf-uri prin mijlocul functiilor, le comentezi, pui linii de cod nealiniate, etc.. si cand trimiti sa vezi cat iei, iei 100, si o sa raspunzi ca "vrei sa fie publica".. si se va posta asa)

asa o sa pui sursa mai mult din obligatie, pentru a avea acces la ceva anume.. nu se dezvolta ideea de comunitate si de ce e mai bine cu surse publice..  o sa crezi ca toti pun sursa acolo doar ca sa vada alte surse... dar daca vezi ca altii au pus acolo sursele de buna-voie, desi au vazut alte surse.. si tu ai invatat ceva din ele, cand iti place cum ti-a iesit o rezolvare de problema, cred ca o sa postezi si tu pe-acolo sa-ti vada altii ideea...
Memorat
Zeus
Client obisnuit
**

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 82



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Noiembrie 28, 2005, 21:28:45 »

Neintelegerea apare de la faptul ca tu nu analizezi ideea de ansamblu. Evident ca propunerea mea se aplica si cu mai multe surse [ de 100p ], ar trebui schimbat sistemul de evaluare un pic [ momentan retine doar ultima sursa trimisa ]. Cel mai simplu ar fi ca sistemul de vizualizat solutii sa fie diferit de cel de evaluare. Astfel, tu selectezi o sursa pt. upload, evaluatorul vede daca ia 100p, si in acest caz o adauga in lista solutiilor problemei respective.

Ca e o sursa sau mai multe nu e relevant. Iti zic eu ca procentul celor care vor submita mai mult de o sursa o sa fie probabil destul de mic ...

[ cel putin eu nu fac de obicei mai mult de o solutie la o problema, deci nu am ce submita ca a 2-a solutie ... ]
Memorat

There is only power and those too weak to seek it.
greco
Nu mai tace
*****

Karma: 144
Deconectat Deconectat

Mesaje: 434



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Noiembrie 28, 2005, 21:34:34 »

Dar cum se vor rezolva situatiile de genul acesta:

Imi fac un program "fa_praf_sursa.cpp" care primeste ca parametri 1 sursa si 2 cuvinte, si cauta toate aparitiile primului cuvant in sursa, inlocuindu-le cu al doilea ? Apoi pot face

./fa_praf_sursa sursa.cpp v etwtey
./fa_praf_sursa sursa.cpp k efhtey
./fa_praf_sursa sursa.cpp n etwfhwey
./fa_praf_sursa sursa.cpp m egdswtey
./fa_praf_sursa sursa.cpp l etwgsey

Si mai trag si un program care s-o indenteze aiurea ? Smile
Memorat

Jump in the cockpit and start up the engines
Remove all the wheelblocks there's no time to waste
Gathering speed as we head down the runway
Gotta get airborne before it's too late.
cristi8
Vizitator
« Răspunde #11 : Noiembrie 28, 2005, 21:39:01 »

eu am zis oarecare 3 "probleme", si tu ai zis despre una din ele.. si solutia ta e sa mai bagi la evaluator si sursele care se publica.. ceea ce nu pare "natural"..
( da, merg pe ideea ca trebuie sa fie totul cat mai natural Smile )


hai sa zic si parerea mea despre notarea surselor..
nu cred ca trebuie sa facem criterii.. cred ca se va vota dupa cum "ii place" fiecaruia.. si asta cred ca e si important.. cu cat sunt mai multe "smenuri" si idei interesante in rezolvarea de sub-probleme cu care te confrunti, cu atat o sa "dea mai bine" si o sa fie nota mai mare.
Memorat
cristi8
Vizitator
« Răspunde #12 : Noiembrie 28, 2005, 21:47:10 »

Citat din mesajul lui: greco
Dar cum se vor rezolva situatiile de genul acesta:

Imi fac un program "fa_praf_sursa.cpp" care primeste ca parametri 1 sursa si 2 cuvinte, si cauta toate aparitiile primului cuvant in sursa, inlocuindu-le cu al doilea ? Apoi pot face

./fa_praf_sursa sursa.cpp v etwtey
./fa_praf_sursa sursa.cpp k efhtey
./fa_praf_sursa sursa.cpp n etwfhwey
./fa_praf_sursa sursa.cpp m egdswtey
./fa_praf_sursa sursa.cpp l etwgsey

Si mai trag si un program care s-o indenteze aiurea ? Smile


exact Smile
..nu trebuie sa existe obligatie sa trimiti o sursa..
poate sa-ti ofere "sursa oficiala".. (care oricum nu e mare chestie, daca vrei neaparat sa o vezi o poti cere cuiva care a facut rost deja de ea.. dar mai sunt si alte motivatii pentru a trimite o sursa)
Memorat
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #13 : Noiembrie 28, 2005, 22:04:42 »

1.  Ar trebui sa fie pastrate toate solutiile de 100 ale tale la o problema care difera cat de cat (la un factor de genu 10% sau ceva)

2. Daca ai trimis o sursa de 100 si dai sursa ta ca sa vezi sursele celorlati, nu mai exista cale de inapoi. Odata ce ai dat acces la sursa ta la o problema nu o poti retrage. (altfel fac problema, iau sursele tuturor, o retrag)

3. Exista posibiltati diverse in care poti "trisa". Daca ti se cere un singur numar in out spre exemplu poti cauta binar rezultatul pe fiecare test, si sa-ti dea TLE cand e intr-o anumita directie.. eventual gasesti testele oficiale sau sursele oficiale si le trimiti p-alea. Aici apare ideea de a "reclama o sursa".. in cazul ca e cea oficial sau e clar ca "triseaza" sa poti reclama sursa si omul respectiv sa ii se taie accesul si eventual sanctionat. Daca se aplica aceasta idee la inceput , lumea nu va mai fi tentata spre "frauda".

P.S. Postul asta tinde sa devina foarte lung si ar fi bine ca din cand in cand cineva sa faca un rezumat, ca e plictisitor sa citesti tot.
Memorat
Adriana_S
De-al casei
***

Karma: 51
Deconectat Deconectat

Mesaje: 145



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Noiembrie 28, 2005, 22:17:37 »

mie-mi place ideea cu notele pentru surse Applause ca altfel vezi acolo nushtu cate surse si ce faci cu ele? stai sa le citesti pe fiecare in parte ca sa vezi cam ce a facut fiecare? Si o fraza-doua acolo scrise de coder ca sa iti explice ce smen foloseste si la ce e util. Pana la urma scopul publicarii surselor este acelasi cu al intregului proiect info-arena: pregatirea Weightlift

Da' nu cred ca ar trebui sa arati o solutie ca sa vezi altele. Poate tu ai facut ceva "nesmenar" si atunci n-are sens sa arati si te intereseaza sa afli alte chestii. Mi s-a intamplat si mie la o pb, ca sa intre in timp am folosit un buffer si as vrea sa vad daca se putea si altfel. In schimb sa trebuiasca sa ai neaparat 100 puncte la o anumita problema.

Cat despre motivatie cred ca s-ar gasi destui care sa zica: mama ce destept sunt, tre' sa arat si la altii ce destept sunt. Tongue Sau unii care chiar vor sa ajute, pana la urma asa s-au nascut si articolele, nu? Din dorintele unora de a ajuta. Peace
Memorat

wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #15 : Noiembrie 29, 2005, 00:11:27 »

Ce-ar fi să facem ca pe un wiki?
Păstrăm toate versiunile unei surse şi un utilizator va putea vizualiza cum "a evoluat" sursa până în stadiul final. Putem pune chiar un diff-viewer ca să poţi urmări uşor schimbările de la un submit la altul.

Vi se pare educativ să urmăriţi cum a dezvoltat cineva o sursă?
Memorat
VladS
Vizitator
« Răspunde #16 : Noiembrie 29, 2005, 08:00:05 »

O inbunatatire la
Citat
sharingul de surse sa existe numai intre cei care au luat 100p pe o anumita problema, ei avand posibilitatea sa fie de acord sau nu cu aceasta optiune. [ individual pe fiecare problema in parte]
Ar putea fi implementat ca un submeniu in partea dreapta 'vezi solutii', dupa aceea s-ar putea alege problema dintr-o lista [ exact ca la submitare ], si in noua pagina ar aparea toti userii care au acceptat sa sharuiasca precum si o optiune de a sharui aceasta problema [ pt. a putea vedea solutiile ].
Acest submeniu ar trebui implementat numai pt. 'arhiva', deoarece toate problemele sunt cuprinse in ea.
Din punctul meu de vedere ar fi cea mai simpla solutie.
Astfel cine nu vrea sa ii fie vazute sursele nici nu are nici un beneficiu [ nu poate vedea alte surse ].


Sa nu apara numele autorului in dretul sursei. Sa fie puse toate intr-un folder cu nume gen Sursa1,Sursa2 ... Astfel, cine vrea smenuri va trebui sa caute.
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Noiembrie 29, 2005, 14:53:47 »

si cu ce te ajuta pe tine ca o sa cauti smenuri? ca o sa pierzi mai mult timp?

iar daca tu nu vrei ca alti sa iti vada smenurile, nu pune sursa sus.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
azotlichid
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 50
Deconectat Deconectat

Mesaje: 260



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Noiembrie 29, 2005, 15:46:49 »

Citat
Vi se pare educativ să urmăriţi cum a dezvoltat cineva o sursă?


Imi place ideea. Daca se poate implementa, pt mine e perfect ok de pus in practica.

Cat despre treaba cu sursele scrise "urat"... ar fi rusinos pentru cel care le posteaza. Recomand ca postarea surselor sa se faca benevol, neurmarind avantaje...poate doar prestigiu Very Happy Pe site-ul ioi 2005 au facut multi asta si banuiesc ca nu va trece mult timp pana sa inceapa si utilizatorii de pe infoarena. Merita incercat.
Memorat
cristi8
Vizitator
« Răspunde #19 : Noiembrie 29, 2005, 16:53:28 »

Citat din mesajul lui: wickedman
Vi se pare educativ să urmăriţi cum a dezvoltat cineva o sursă?


da, desi nu prea imi dau seama cum am putea sa vedem cum s-a dezvoltat sursa.. sau cum "se dezvolta" o sursa..
singura chestie care imi vine in minte legata de subiectul asta e ca sursa sa fie postata, iar dupa comentarii si sugestii, autorul sursei sa o imbunatateasca si sa re-posteze..

tu la ce te refereai ?
Memorat
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Noiembrie 29, 2005, 18:04:34 »

El zice sa se tina toate sursele trimise sa se poate vedea cum a evoluat sursa la fiecare submitare. Pe Wiki mai multi oameni contribuie la acelasi articol adaugand chestii noi sau modificand / corectand ceva existent si se tine un istoric al fiecarui articol pentru a-i putea vedea evolutia si eventual pentru a se intoarce la forma initiala. E destul de dragutza ideea dupa parerea mea. Guns
Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Noiembrie 30, 2005, 11:08:03 »

First: da... ideea de rezumat la tot ce s-a scris aici e buna, good job cristi8 Smile

Cea mai buna idee mi se pare cea in care daca ai luat 100p la o prob, sa te intrebe daca vrei sa o faci publica, daca da, atunci sa vezi si tu ce au facut ceilalti; iar toate sursele tale care au luat 100p si ai fost de acord sa le faci publice sa fie stocate, dupa cum zicea wickedman, si eventual un diff mai destept, dar asta nu e obligatoriu, ca poti sa iei sursa local si sa folosesti ce diff vrei tu..
pe undeva sa existe si optiunea de a reclama o sursa, daca este obfuscata (ce zicea greco) sau daca este bazata pe constante, pe random, sau mai stiu eu ce..
insa acum trebuie sa ne gandim sa stabilim niste reguli mai exacte despre cand poate o sursa sa fie reclamata.. daca am niste numere prime pregenerate poate ca se accepta...  NU zic acum sa facem dezbateri pe aceasta tema, doar ca in mom cand va fi implementat un sistem sa fie precizat undeva niste conditii, cine le accepta, ok, cine nu, sa nu isi faca publica sursa!
cat despre facerea publica a sursei comisiei (autorului), nu mi se pare o idee buna... ma gandesc si la alte cazuri de evaluare, in care nu exista o sursa a comisiei si evaluarea se face prin comparatie intre cei care trimit surse... poate eu ca autor nu vreau sa imi fac solutia publica... oricum, prin implementarea sistemului sus mentionat, daca eu sunt autor si vreau sa fac solutia publica (pt cei cu 100p), tot ce am de facut este sa trimit solutia si sa spun "da" vreau sa fie facuta publica.

poate ar mai trebui discutat putin in privinta copyrightului... adica da, eu imi fac sursa publica, dar poate nu vreau ca nu_stiu_cine sa vina si sa o foloseasca pt firma lui (desi si el a luat 100p, poate a mea e putin mai rapida)
ma gandesc ca fiecare sursa facuta publica sa fie tratata dupa cazul GPL (si pe site, cand vezi sursele celorlalti sa te atentioneze asupra modalitatii de licentiere, in cazul in care autorul nu are nici un comentariu scris in sursa)
sau autorul sa isi scrie in sursa, intr-un comentariu, cum are el chef sa o licentieze si in cazul in care nu e scris nimic, sa se aplice ceva default
... pe mine acum nu ma deranjeaza chestia cu licentierea sau mai stiu eu ce; pur si simplu am vrut sa se ia in calcul tot, sa nu existe probleme mai tarziu!

[edit] sa nu se inteleaga gresit, nu ma refer la licentierea algoritmului in sine, ci la folosirea codului scris in forma respectiva
Memorat
cristi8
Vizitator
« Răspunde #22 : Decembrie 02, 2005, 15:14:35 »

2 intrebari pt. wickedman (varianta 3):

sursele sunt adaugate imediat ce au fost evaluate, alaturi de punctajul obtinut ? (eventual o sa fie un option-menu cand submitezi sursa.. cu "Da" si "Nu" (daca o publici sau nu))

cum ramane cu accesul doar a persoanelor care au 100p ?
cand trimiti sursa si iei de exemplu 30 puncte, ea se posteaza si o poti vedea DOAR pe a ta pana cand iei 100 ? (iar cei cu 100 pot vedea orice sursa care nu a luat 100 si o pot comenta si da sfaturi ?)
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines