Sondaj
Întrebare: Ați dori ca sursele trimise pe infoarena să devină vizibile?
Da
Nu

Pagini: 1 [2]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Surse libere  (Citit de 20572 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
MciprianM
Nu mai tace
*****

Karma: 87
Deconectat Deconectat

Mesaje: 324



Vezi Profilul
« Răspunde #25 : Noiembrie 16, 2011, 22:15:26 »

Salut!

Mie mi se pare ca ambele directii au plusuri si minusuri. Imi place din "surse deschise" ca poti vedea solutiile celor mai buni, ceea ce inseamna, de obicei, idei noi, trucuri noi, implementari clare si scurte. Din toate astea poti invata. Dar daca sursele raman inchise, atunci ramane competitia, acel factor motivant care te face sa tragi tare pentru a fi inaintea celorlalti. De asemenea ramane si faptul ca trebuie sa stai mult pe o problema si sa te dai cu capul de pereti - ceea ce, desi pare o experienta neplacuta, e o experienta din care unul poate sa isi dezvolte propriile idei si sa descopere singur unele noi, sa vada avantajele si dezavantajele anumitor implementari s.a., practic se dezvolta singur - ceea ce unii ar argumenta ca e mai sanatos (eu sunt partial de acord cu asta).

Si atunci mie imi e clar ca daca deschideti sursele castigam pe de o parte si pierdem pe alta - competitia. Eu ma gandesc ca putem inlocui acest gen de competitie(cine are mai multe probleme rezolvate in arhiva, sau cine rezolva cel mai repede o problema grea) cu alta: concursurile. Stiu ca e greu sa organizezi un concurs - dar, zic eu, principala dificultate e sa faci probleme noi(si teste, solutii etc.); doar avem pe infoarena concursurile virtuale, nu? Dar pe infoarena avem si probleme multe (in jur de 1200 parca), iar majoritatea au rezolvat mai putin de 200 de probleme, si probabil majoritatea le sunt inca necunoscute.

Si atunci zic eu ca s-ar putea organiza 2 concursuri pe luna - la fel ca orice concurs obisnuit - cu rating si toate cele; doar ca problemele ar fi din arhiva. Iar sursele s-ar deschide treptat - dupa fiecare concurs, s-ar deschide sursele la problemele respective. Astfel am avea un nou tip de concurs (poate cu rating separat - daca nu vrem sa alteram rating-ul obtinut in urma unor concursuri cu probleme originale) similar srm-ului ca importanta. Iar concursurile de peste an, gen Algoritmiada - cu probleme originale- ar avea un statut special.
Si atunci cand adaugati probleme noi in arhiva, nu le faceti vizibile pana cand nu trec printr-un concurs (ca si pe timus).
La asta se pot adauga tot felul de idei noi - de exemplu, daca o problema nu e destul de uzata dupa ce trece printr-un concurs (idee faina sau putini rezolvitori), i se pot pastra sursele inchise si se poate reutiliza intr-un concurs. Si se pot face si doua arhive - arhiva care are surse deschise si pool-ul din care se pot extrage problemele pentru viitoarele concursuri scurte.

In felul asta, cred ca s-ar retrezi interesul pentru problemele din arhiva - care acuma doar zac acolo si s-ar face deschise si surse care sa ii inspire pe cei fara idei.

Voi ce ziceti?
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #26 : Noiembrie 28, 2011, 21:48:03 »

Vă mulțumim pentru voturi și pentru părerile exprimate în acest topic!
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
Pagini: 1 [2]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines