Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Feedback Runda 1  (Citit de 6303 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
andrei.12
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 107
Deconectat Deconectat

Mesaje: 381



Vezi Profilul
« : Decembrie 05, 2010, 13:10:24 »

Runda 1 a concursului Algoritmiada 2011 s-a încheiat. Felicitări primilor clasați!

Așteptăm opiniile și eventualele sugestii ale concurenților în legătură cu oraganizarea, subiectele propuse și orice probleme întâmpinate.

Mult succes în continuare!
« Ultima modificare: Februarie 10, 2011, 18:51:32 de către Andrei Parvu » Memorat
MciprianM
Nu mai tace
*****

Karma: 87
Deconectat Deconectat

Mesaje: 324



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Decembrie 05, 2010, 13:30:59 »

A fost un concurs bun, zic eu. Ceva probleme cu site-ul - din cauza suprasolicitarii, cred - si problemele de la clasele 10-12 ( fara doi de la 5-9 ) cam greutze Very Happy. Ce sa-i faci daca nu suntem suficient de antrenati Whistle Bravo tuturor!
L.E.: Asta a fost cu rating?
             Poate e cineva doritor sa dea hint-uri la problemele cu perioada si tractoristu' Very Happy Poate ne zice chiar tractoristu' vreo solutie peacefingers
Memorat
filipb
Nu mai tace
*****

Karma: 232
Deconectat Deconectat

Mesaje: 929



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Decembrie 05, 2010, 13:43:50 »

Ca sa determini daca secventa e periodica, cea mai mica perioada e sigur numar prim, si pentru un query dat, iei lungimea si iterezi prin divizorii primii (preprocesand cu ciur), iar apoi te foloseste de Suffix Array. Probabil o sa apara un articol.

Succes la rundele urmatoare!
Memorat
DanielCiobanu
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 4



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Decembrie 05, 2010, 13:52:44 »

Nu am astiut sa trimit fisierele doi.in   doi.out   fsb.in    fsb.out ...Cum le pot trimite ? Dupa ce le trimit cer reevaluare . Multumesc!
Memorat
filipb
Nu mai tace
*****

Karma: 232
Deconectat Deconectat

Mesaje: 929



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Decembrie 05, 2010, 13:57:10 »

Parca ti-am raspuns undeva ca trebuiesc trimise doar sursele.

http://infoarena.ro/forum/index.php?topic=5099.msg42951#new

Incearca intai sa trimiti solutii la problemele din arhiva, sa te obisnuitesti cu sistemul. Fisierele in si out vor fi intotdeauna in directorul curent, acelasi in care se gaseste si executabilul tau dupa compilare. Fisierele trebuiesc deci puse cu cale relativa la directorul curent (deci FILE* fin = fopen("a.txt", "r")), nu cu cale absoluta cum ai pus tu.
Memorat
DanielCiobanu
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 4



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Decembrie 05, 2010, 14:03:12 »

Sunt in clasa a9a si inca nu ni sa predat la clasa despre fisiere . Am citit in carte si am folosit . Am folosit fstream si pe calculatorul meu programul merge . Sursa nu poate fi verificata si altfel? Eventual va trimit fisierele le postati pe C si lansati in executie programul ? Nu am stiut sa trimit si fisierele in si out  atunci cand am trimis rezolvarea nu mi sa spun nicaieri ca trebuie sa le trimit ... Le mai pot trimite acum ? si sa cer o reevaluare ?Multumesc!
Memorat
andrei.12
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 107
Deconectat Deconectat

Mesaje: 381



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Decembrie 05, 2010, 14:30:06 »

Dupa cum a spus si Filip, spre evaluare se trimite numai fisierul .cpp. La evaluare, fisierele in si out se afla in acelasi director cu sursa ta, deci le deschizi folosind o cale relativa la directorul curent ( spre exemplu fstream f("fisier.in") ). Incearca sa trimiti o sursa la problema a+b si eventual sa te uiti si pe alte surse trimise (la acea problema toate sursele sunt vizibile).
Runda 1 Algoritmiada 2011 s-a incheiat asa ca nu se mai pot trimite surse, si nici nu poti cere o reevaluare.

Daca doresti, toate problemele au fost puse in arhiva de probleme, si poti incerca sa iti trimiti sursele acolo, ca sa vezi ce punctaj iei pe fiecare problema (bineinteles acest punctaj este in afara concursului).

Sper ca aceasta problema sa nu te descurajeze si te asteptam sa participi la Runda 2  wink
« Ultima modificare: Decembrie 05, 2010, 15:50:01 de către Cezar Mocan » Memorat
robigi
Strain
*

Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 40



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Decembrie 05, 2010, 18:04:03 »

Salut tuturor; eu zic ca a fost un concurs reusit, insa am observat acum o eroare la clasamentul general al celor 4 runde, unde acum la clasele 10-12 apare tot tabelul de la 5-9

(sper ca am postat in locul bun)
Memorat
andunhill
Vorbaret
****

Karma: 12
Deconectat Deconectat

Mesaje: 183



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Decembrie 05, 2010, 19:29:24 »

Am si eu o intrebare. De ce s-au modificat grupele de varsta? Inteleg si eu ca ministerul incearca sa bage clasa 9 la gimnaziu dar nici nu mi se pare corect ca un elev de clasa 10 fara prea multa experienta sa concureze cu cei de cl 11-12 care probabil au fost pe la nationale si internationale , etc. E evident ca nu prea are sanse, mai ales daca a inceput sa studieze informatica in cl 9.
Memorat
proflaurian
Client obisnuit
**

Karma: 46
Deconectat Deconectat

Mesaje: 58



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Decembrie 05, 2010, 19:58:41 »

Felicit pe cei care au avut ideea infiintarii grupei Open. Am intrebare pentru Andrei Parvu si/sau Tiberiu Savin "marm" de la TractoMarm de la ce vine ? De la Marmura sau se la Marmota ?  Confused


L.E. Sau poate de la Marmureanu - cel care ne tot ameninta cu un cutremur.
Memorat
andrei.12
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 107
Deconectat Deconectat

Mesaje: 381



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Decembrie 05, 2010, 20:21:24 »

Citat
Am si eu o intrebare. De ce s-au modificat grupele de varsta? Inteleg si eu ca ministerul incearca sa bage clasa 9 la gimnaziu dar nici nu mi se pare corect ca un elev de clasa 10 fara prea multa experienta sa concureze cu cei de cl 11-12 care probabil au fost pe la nationale si internationale , etc. E evident ca nu prea are sanse, mai ales daca a inceput sa studieze informatica in cl 9.

La sedinta la care s-a discutat despre Algoritmiada 2011, echipa infoarena a decis ca ar fi mai bine ca clasa a 9a sa fie integrata in grupa de gimnaziu si cea de-a 10a in grupa de 11-12 datorita nivelului concurentilor (s-a constat ca cei de clasa a 10a tindeau sa aiba cunostinte mai apropiate de cele pe care le au cei de-a 11a si a 12a decat fata de cele celor de-a 9a). In orice caz, legat de calificarea la runda finala, probabil vom acorda cateva locuri bonus pentru concurentii de-a 10a (si poate chiar si pentru unul de-a 11a) care sunt sub linia de calificare.

Citat
Am intrebare pentru Andrei Parvu si/sau Tiberiu Savin "marm" de la TractoMarm de la ce vine ? De la Marmura sau se la Marmota ?

Orice asemanare cu personaje din realitate este pur intamplatoare Tongue
Memorat
mathboy
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 150
Deconectat Deconectat

Mesaje: 259



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Decembrie 05, 2010, 21:41:28 »

Felicitari pentru setul de probleme reusit din aceasta runda! Very Happy

Ca veni vorba, acum ca s-a micsorat numarul de grupe, primii cati se vor califica din fiecare grupa ?
Memorat
andrei.12
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 107
Deconectat Deconectat

Mesaje: 381



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Decembrie 05, 2010, 21:58:04 »

Citat
Ca veni vorba, acum ca s-a micsorat numarul de grupe, primii cati se vor califica din fiecare grupa ?

Inca nu s-a stabilit numarul de calificati de la fiecare grupa (locurile vor fi alese si in functie de clasamentul final). In orice caz, numarul de calificati de la fiecare grupa se invarte in jurul numarului 10 Very Happy
Memorat
Zeus
Client obisnuit
**

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 82



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Decembrie 05, 2010, 22:10:17 »

Felicitari pentru setul de probleme, mai ales pentru TractoMarm ... pacat ca nu m-am concentrat mai mult la implementare Smile
TractoMarm era data la O(N + M) sau O(N log N + M log N) ?
Memorat

There is only power and those too weak to seek it.
andrei.12
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 107
Deconectat Deconectat

Mesaje: 381



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Decembrie 05, 2010, 22:16:16 »

Citat
Felicitari pentru setul de probleme, mai ales pentru TractoMarm ... pacat ca nu m-am concentrat mai mult la implementare
TractoMarm era data la O(N + M) sau O(N log N + M log N) ?


Era data pentru O(N + M), dar era greu sa faci teste astfel incat sa departajam clar de O(N log N + M log N), deoarece n-am vrut sa parsam citirea in solutia oficiala Tongue
Memorat
Zeus
Client obisnuit
**

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 82



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Decembrie 05, 2010, 22:20:25 »

Tare ! A fost o idee buna ca ati dat 4 probleme la Open, si nivelul de dificultate a fost ridicat.
Tineti-o tot asa ! Smile
Memorat

There is only power and those too weak to seek it.
diac_paul
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 210



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Decembrie 06, 2010, 10:00:31 »

Da, a fost frumos. Si mie mi-a placut ca au fost 4 probleme la Open, si de nivel de dificultate gradat.
Memorat
DraStiK
Nu mai tace
*****

Karma: 131
Deconectat Deconectat

Mesaje: 207



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Decembrie 11, 2010, 13:28:42 »

O sa fie un articol cu solutiile oficiale, ca in anii precedenti? Very Happy
Memorat
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Decembrie 11, 2010, 13:32:31 »

http://infoarena.ro/algoritmiada-2011/runda-1/solutii
Memorat
katakuna
Strain


Karma: 19
Deconectat Deconectat

Mesaje: 23



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Februarie 07, 2011, 22:46:17 »

Ce se mai aude despre Runda 2 ?
Memorat
andrei.12
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 107
Deconectat Deconectat

Mesaje: 381



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Februarie 08, 2011, 09:18:42 »

Cel mai probabil se va tine pe 20 februarie, dar o sa revenim in cateva zile cu un anunt oficial Tongue
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines