Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Pascal <> C  (Citit de 4405 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
careizoli
Strain


Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 5



Vezi Profilul
« : Februarie 14, 2011, 22:37:10 »

Salut,
Un mesaj pt admini, sau ma rog pt cei care propun astfel de probleme, dar mai ales aleg timpul de executie pt problema.
Sunt nemultumit in ceea ce priveste avantajul pe care il au cei care rezolva problema in limbajul c/c++ fata de cei care incearca sa rezolve in Pascal.
Am scris aceeasi rezolvare, cu acelasi variabile si structuri in ambele limbaje, ce credeti ca mi-a iesit?
Pascalul obtine 80 sau 90 puncte, ultimul (sau ultimele) test(e) pica( Time limit...), fata de C++ care obtine 100 de puncte si pe ultimul test obtine rezultat in 28 ms lejer.
Alt mister pt mine ca aceeasi sursa de pascal odata primeste 80, dupa aia 90 de puncte fara nici o modificare.  Think
Deci intrebarea ar fi, de ce nu alegeti teste, sau ma rog, timp de executie corespunzatoare ca si cei cu pascalul sa fie multumiti de munca lor, ca doar merita si ei?

Si problema de mai sus e doar un exemplu, sunt multe din pacate.
O zi buna in continuare, si azi sa nu uitati de dragostea voastra  Smile
Zoli
Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Februarie 14, 2011, 22:51:27 »

Infoarena este un site care pregateste elevii pentru olimpiadă. Atâta timp cât la olimpiadă limita de timp pentru C/C++ şi Pascal este aceeaşi, cred că este firesc ca şi pe infoarena să fie aceeaşi. Şi nu în ultimul rând, cred că s-a mai zis asta pe forum dacă vei căuta, renunţă la Pascal şi treci ma bine la C/C++.
Memorat
careizoli
Strain


Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 5



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Februarie 15, 2011, 17:03:30 »

Infoarena este un site care pregateste elevii pentru olimpiadă. Atâta timp cât la olimpiadă limita de timp pentru C/C++ şi Pascal este aceeaşi, cred că este firesc ca şi pe infoarena să fie aceeaşi. Şi nu în ultimul rând, cred că s-a mai zis asta pe forum dacă vei căuta, renunţă la Pascal şi treci ma bine la C/C++.

Scuze dar nu pot sa las fara comentariu (cu toate ca nu vrea sa adun numai critici la adresa voastra):
Eu n-am cerut ca limita de timp sa fie diferit la cei cu pascal si c++, dar cred ca se poate alege o limita rezonabila astfel incat aceeasi solutie in pascal sau c++ sa dea aceeasi punctaj la test. E o cerere cat se poate de logica si normala. La olimpiada macar se respecta acest principiu, daca tot faci referire la olimpiada. (Sau cel putin pana acum se respecta)
Celalalt lucru: de ce sa treaca toata lumea la C/C++? Daca si la olimpiada poti alege sa programezi in pascal?
Principiul programarii este in solutia data, in eficienta algoritmului folosit, nu in limbaj (asta spun ca prof., daca ma credeti e bine...).

Si toate astea fiind spuse, sa aveti o zi frumoasa. Smile



Memorat
DraStiK
Nu mai tace
*****

Karma: 131
Deconectat Deconectat

Mesaje: 207



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Februarie 15, 2011, 19:30:40 »

Principiul programarii este in solutia data, in eficienta algoritmului folosit, nu in limbaj (asta spun ca prof., daca ma credeti e bine...).

Țin sa nu fiu de acord cu afirmația de mai sus. Mai ales ca în practica se pune accentul pe performanta și eficienta. Iar la astea doua capitole C-ul bate Pascal-ul.

Când cineva lucrează la un proiect amplu, e nevoie de un limbaj care sa ii faciliteze munca, iar Pascal-ul e mort din punctul asta de vedere.
Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Februarie 15, 2011, 23:30:34 »

Sincer atata timp cat se ofera ca alternative C/C++ si Pascal pt rezolvarea problemei, mi se pare normal sa se poata rezolva in ambele limbaje de programare. Nu are importanta ca Pascalul e un limbaj mort. Daca vrei sa se poata rezolva doar folosind limbaje care inca mai sunt active, bagi ca la A.C.M. doar C/C++, Java si C# si gata. Sau faci ca pe SPOJ, unde sunt 2 variante ale problemei. Una pt limbajele cu compilatoare rapide (C/C++, Pascal, Java, C#, Haskell, Ocaml, etc), si una pt limbaje cu interpretoare mai incete (Python, Ruby, Php, Perl, etc) si cu o limita de timp/memorie mai ridicata.

Cred ca ar trebui split-uit topicul.
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Februarie 19, 2011, 22:32:38 »

Multe dintre problemele de pe infoarena admit solutii de complexitate mai proasta decat cea oficiala e.g. O(N log N) vs O(N). Daca la problemele respective am mari limita de timp astfel incat sursele trimise in Pascal sa obtina cu lejeritate 100 de puncte, s-ar putea intampla ca si solutiile proaste scrise in C/C++ sa obtina punctajul maxim.

De regula sursa oficiala merge mult mai repede decat cere limita de timp, asa ca uneori trebuie doar implementat cu mai multa grija. Totusi, recunosc ca exista pe infoarena probleme aproape imposibil de rezolvat in Pascal (sunt putine).

Eu am purtat discutia "Pascal vs C" cu multa lume, inclusiv cu alti admini de pe infoarena, si niciodata nu am ajuns la o concluzie comuna. Personal, as incuraja renuntarea la Pascal. Din pacate, nici C nu mi se pare o optiune extraordinara pentru incepatori.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines