Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Stergere Account  (Citit de 3623 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
EdeN
Strain


Karma: -10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 4



Vezi Profilul
« : Aprilie 24, 2010, 14:57:34 »

Ok, poate sunt eu tampit, sunt convins ca printre cei ce vor citi chestiunea asta se vor gasi cativa care sa traga concluzia asta, dar totusi cum pot sa-mi sterg accountul de pe infoarena? Chiar vreau sa dispara, pur si simplu, numai ca nu vad nicio posibilitate de a o face. Careva cu propuneri?
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Aprilie 25, 2010, 21:22:56 »

Nu exista aceasta functionalitate, insa nu inteleg de ce ai vrea sa faci asta?
Memorat
tvlad
De-al casei
***

Karma: 63
Deconectat Deconectat

Mesaje: 121



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Aprilie 26, 2010, 23:43:33 »

Rusine? Tongue
Daca se sterge un user pot sa apara erori in multe sectiuni ale site-ului si nu merita chinul.
Daca vrei poti sa-ti stergi numele si mailul si sa-l abandonezi.
Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Aprilie 29, 2010, 16:11:28 »

Din considerente de privacy ar trebui sa implementam si functionalitatea stergerii unui cont..
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Aprilie 29, 2010, 17:18:20 »

Daca e vorba de privacy, s-ar putea face pentru inceput un flag de "hidden" pe care sa il setezi la stergere si sa nu il mai poti sterge dupa.

Cu ocazia asta va exista cerere si pentru un feature de "vorbeste cu adminul ca sa imi reactiveze contul"... who knows Smile
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Aprilie 29, 2010, 17:27:01 »

Mie nu mi se pare util sa implementam un astfel de feature.
Privacy? Cu ce iti afecteaza intimitatea contul pe infoarena? infoarena nu trimite mail-uri aiurea, trimite numai la utilizatori care au setat ca vor sa primeasca newsletter, daca asta era problema.
Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Aprilie 29, 2010, 17:50:29 »

Eu ca utilizator imi rezerv dreptul ca orice informatie pe care eu o las pe infoarena sa poata fi stearsa daca doresc acest lucru. Cand un utilizator se inregistreaza pe infoarena trebuie sa fie de acord cu termenii si conditiile de pe site. Acestea sunt momentan in stadiu de "reguli de bun simt", look.
SMF venea de obicei cu conditia ca in momentul inscrierii sa accepti ca mesajele tale sa ramana in baza de date a forumului. Noi nu avem nici macar acest lucru. Nu scrie nicaieri ca posturile utilizatorilor pe forum raman indiferent ce. Acesta este un mare legal/privacy issue, pentru care, daca am fi luati la bani marunti, am putea plati penalitati.
Apoi problemele rezolvate/ incercate de mine sunt publice, eu poate nu vreau acest lucru si am aflat abia dupa ce m-am inregistrat.

Stiu ca sunt chestii minore, dar din punct de vedere legal trebuie precizate macar la inscrierea pe site si obligati toti utilizatorii sa fie de acord cu ele sau sa le dam posibilitatea sa isi poata retrage toate datele cu caracter personal din baza de date a siteului. E o dezbatere din ce in ce mai mare legata de web-privacy si ar trebui cineva sa se intereseze de acest domeniu si sa actualizeze termenii si conditiile in mod adecvat.
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Aprilie 29, 2010, 19:54:49 »

Cu asta sunt de acord. Ar trebui sa modificam pagina de termeni si conditii. Nu sunt insa de acord cu introducerea optiunii de stergere a contului pentru acest lucru pentru ca implica probleme destul de mari. Iata unele dintre ele:
- Ce facem cu clasamentele de la concursuri?
- Ce facem cu ratingurile?
- Ce facem cu toate macro-urile de genu ==user(..)== care linkeaza catre acest user?

Sunt chestii care se pot rezolva insa nu e un feature chiar asa de usor de implementat si nu mi se pare ca merita.
Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Aprilie 29, 2010, 20:08:33 »

Nu am zis ca se merita, am zis doar ca ar trebui sa facem ceva in aceasta privinta.
Stiu ca e foarte nasol de tratat cazul cand un utilizator ar disparea. Clasamente, ratinguri, lucrurile devin mai dubioase. Smile Se poate face un "user deleted" placeholder, dar nici nu ar fi frumos sa vezi concurs cu primii 3 castigatori "user deleted".
Vrem sa pastram aceste evenimente istorice, dar sa actualizam termenii si conditiile.
Memorat
EdeN
Strain


Karma: -10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 4



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Iunie 12, 2010, 13:20:08 »

Ideea e ca sunt inactiv si am primit o serie de mesaje dubioase de la niste "vizitatori". In fine.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines