Sondaj
Întrebare: Care este sistemul de operare preferat?
Linux
Fedora
Windows 7
Windows Vista
Windows XP
Windows mai vechi
Altul

Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Sistemul de Operare Preferat  (Citit de 4820 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Bit_Master
Vorbaret
****

Karma: -49
Deconectat Deconectat

Mesaje: 159



Vezi Profilul
« : Octombrie 13, 2009, 20:05:47 »

Pt Windows 7 si Vista cica
    - ar lasa procesorul sa ruleze la viteza sa maxima, in timp ce XP-ul nu (asa am auzit)...
    - ar merge DirectX 10 pt jocuri si n-ar fi mers pe XP (aici pareri impartite)...
    - nu merg tot felul de programe si jocuri, dar pe XP ar merge...
La Linux - cica n-ar merge jocuri, dar e preferat de unii.

Am auzit tot felul de chestii, nush care-s adevarate si care nu.
Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Octombrie 13, 2009, 22:11:56 »

Fedora este tot o distribuție de Linux. Ce-i drept, jocurile nu prea merg sub Linux (unele se pot emula, însă treaba este destul de complicată). Avantajul principal al oricărei distribuții de Linux este că e gratis, și majoritatea aplicațiilor sunt gratis, iar calitatea este foarte bună.
Memorat
Patrunjelu
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 18



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Octombrie 14, 2009, 08:38:47 »

Windows 7. Chiar mai rapid decat XP si arata excelent (interfata). Am gasit cateva probleme la el insa, dar nu e nimic ce nu poate rezolva un update Very Happy
Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Octombrie 14, 2009, 13:43:33 »

Pentru cei care folositi windows, cati dintre voi aveti licenta ? Evil or Very Mad
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Octombrie 14, 2009, 13:47:22 »

Te astepti sa ti se raspunda?  Smile (eu unul am la XP si pe asta il folosesc, desi mi-ar prinde bine ceva mai nou...)
Memorat
Sorin_Ionut
Client obisnuit
**

Karma: 14
Deconectat Deconectat

Mesaje: 53



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Octombrie 14, 2009, 16:53:10 »

La U.B.B iti dau liciente pentru soft Microsoft.  Har har
Inca nu le putem lua dar vor fi gata in curand. Poti sa ma treci la unul dintre cei ce vor avea licienta.  Tongue
Probabil nu e numai aici toata treaba cu licienta dar sunt multi care au soft original (trebuie doar sa-ti perminti cateva sute de dolari) LOL.
Daca era mai ieftin probabil aveam toti. Am votat pt Win7 (e ceva nou si cat de cat mai bun) dar daca as mai putea vota cred ca as alege si Linux-ul e tare fain... pt programare si cateva softuri.
Ps: Daca se strica ceva la Linux il repari imediat (copy-paste), in schimb cu windows-ul pana nu formatezi nu ai nici o sansa sa-l faci sa mearga.

Toate cele bune !
Sorin
Memorat
miculprogramator
Nu mai tace
*****

Karma: 65
Deconectat Deconectat

Mesaje: 306



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Octombrie 15, 2009, 08:06:59 »

Si eu folosesc XP (si am licenta  Tongue ), dar i-am pus o interfata de Vista.
Memorat
gabor_oliviu1991
Nu mai tace
*****

Karma: 28
Deconectat Deconectat

Mesaje: 200



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Octombrie 15, 2009, 19:40:13 »

Ce importanta are ca ai sau nu licenta? Pana la urma poti scoate "Windows Genuine Advantage Validation" si il faci cu licenta piratata. Doar ca na... esti impotriva regulilor morale  Fool Sincer nu vad rostul licentei pe un PC. Poate sunt doar eu impotriva sistemului, sau poate ca sunt doar un roman veritabil Rolling on the Floor Laughing
Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Octombrie 15, 2009, 19:52:54 »

Mai degrabă un român veritabil Very Happy. Ideea e că prețul licențelor și în general a produselor IT este cam mare, ceea ce face ca lumea să prefere să caute variante piratate, coduri de validare, etc. Dacă prețul ar fi unul rezonabil, probabil că ar fi mai multă lume interesată să își ia un soft cu licență, și profitul companiilor ar fi probabil mai mare. Însă asta este strategia lor, care "îmbie" lumea să caute versiuni piratate. Pe de altă parte, folosind o variantă piratată, tu practic disconsideri efortul unor oameni care au muncit la realizarea softului respectiv. Acestea sunt principalele motive pentru care m-am orientat spre soft-uri open-source în ultima vreme.
Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Octombrie 15, 2009, 20:02:46 »

Asta e si motivul pentru care eu folosesc doar Linux (mai exact Fedora).

Ai dreptate ca nu ne permitem anumite produse software, dar nu ne obliga nimeni sa le folosim. Ai nevoie de ceva, platesti. Exista alternative (Linux, BSD, etc), dar in general omul este comod. Crede ca e mai simplu sa foloseasca un Windows, pentru care nu da niciun ban, dar este mai simplu de folosit, decat sa foloseasca Linux, care e gratis dar e mai greu de invatat.

Din cate stiu, in lege scrie ca poti face puscarie intre 1 luna si 2 ani pentru folosirea de programe fara sa ai licenta.
Memorat
Bit_Master
Vorbaret
****

Karma: -49
Deconectat Deconectat

Mesaje: 159



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Octombrie 24, 2009, 17:44:41 »

Si s-a pus legea in practica? A ajuns cineva pana acum la puscarie ca folosea software fara licenta?
Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Octombrie 25, 2009, 00:54:56 »

Se pare ca da Smile.
Alt caz.
Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Octombrie 25, 2009, 09:19:29 »

Respectivii au fost arestați pentru vânzare, respectiv pentru "file sharing", nu pentru folosire. Nu știu cum este legislația, dacă și folosirea se pedepsește, dar dacă ar fi așa, cam jumate din cei care folosesc calculatorul ar avea dosare. Smile
Memorat
c_e_manu
Nu mai tace
*****

Karma: 56
Deconectat Deconectat

Mesaje: 243



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Octombrie 25, 2009, 13:13:31 »

Din ce am citit repede in articolele respective am observat ca sunt cercetati comerciantii, care isi asuma drepturi asupra unor produse ce nu le apartin, nu unor utilizatori de rand, care "au prins o oferta mai buna ca in magazin". Cu alte cuvinte, distribuitorul e vinovat, eu ca si client doar aleg oferta mai buna. Probabil ca daca vor exista mai putini comercianti de produse piratate, vor incepe cercetari si printre utilizatorii de rand.

Totusi nu am inteles un lucru: de ce se vorbeste doar despre software cand si pe muzica si filme exista un copyright?
Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Octombrie 26, 2009, 11:52:37 »

In principal da, ei se iau de cei care posteaza materiale cu continut piratat, dar daca vor sa te aresteze te pot aresta si pt ca doar folosesti. Oricum daca ai downloadat acel program de pe torrent, esti automat uploader deci intri sub incidenta legii.

Ideea e ca atunci cand iei un program in original, primesti si o hartiuta cu serial number / licenta cu care poti dovedi ca e original. La muzica si filme se pare ca nu e, ce faci ii arati carcasa?.
Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Octombrie 26, 2009, 19:56:04 »

Mă gândeam că ar putea fi ca la droguri. Adică doar traficul să fie pedepsit, nu și consumul (cel puțin așa era în 2007 când am verificat chestia asta). Oricum nu înțeleg de ce ar folosi cineva DC++/ODC, când există torente și alte modalități de download.
Memorat
gabor_oliviu1991
Nu mai tace
*****

Karma: 28
Deconectat Deconectat

Mesaje: 200



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Octombrie 29, 2009, 18:37:16 »

Poate pentru ca unii nu vor sa se complice cu ratii si chestii de tip hit & run, etc.
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Octombrie 30, 2009, 02:27:55 »

Ca sa mai revenim la subiect...

Ce parere aveti de K/Ubuntu 9.10? Pe mine m-a exasperat grub2 si l-am scos (dupa ce selectam ce sa booteze, imi statea vreo 30sec sa se joace cu uuid-urile). Aveti idee de work-arounds?

Cu grub1 mi-a scos 58s de la selectat ce sa booteze la stadiul de gata-incarcat (30s pana la fereastra de login)...  Curios e ca pana la fereastra de login, si Windows scoate vreo 34s (problema apare de la login pana la stadiul in care pot deschide alta fereastra)... Sunteti dispusi sa comparati si voi ? (eventual si cu Windows XP/Vista/7? Tongue)
Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Octombrie 30, 2009, 18:56:37 »

Au facut astia un test, se pare ca Fedora 11 booteaza cel mai repede.

http://www.youtube.com/watch?v=xWi8LGvkg-8
Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Octombrie 31, 2009, 01:59:21 »

Pe mine ma exaspereaza ca nu vrea nici cum sa se conecteze la net (imi apare conexiunea cu un lacat langa si nu vrea sa intre pe net, si am incercat atat wireless cat si pe fir, iar ce e curios ca daca dau ping catre un site sau il pun sa afiseze traceroute-ul merge).

Si in plus mai si buteaza greu (9.04 chiar boota mult mai repede). De aceea cred ca si-au cam dat in petec cu noua versiune, sa speram la niste update-uri serioase.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines