Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Pascal->C++  (Citit de 9764 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« : Decembrie 28, 2009, 18:15:13 »

Buna. Am inceput Pascal de 2 luni, stiu mult mai multe decat la clasa, in afara de matrici stiu cam de toate, ce ar trebui sa fac, ce ar trebui sa citesc ca sa invat c++, si ce program pot sa iau sa vad?
Memorat
miculprogramator
Nu mai tace
*****

Karma: 65
Deconectat Deconectat

Mesaje: 306



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Decembrie 28, 2009, 19:20:46 »

Iti recomand C/C++ pentru liceu de E. Cerchez si M. Serban. Pe cplusplus.com gasesti tot ce te intereseaza.

Ar fi bine sa lucrezi cu MinGW Developer Studio sau Code :: Blocks. Gasesti link de descarcare la "Alternative Borland" si kit de OJI.

Succes ! Wink
Memorat
marcelcodrea
Nu mai tace
*****

Karma: 173
Deconectat Deconectat

Mesaje: 217



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Decembrie 28, 2009, 21:41:00 »

E cam mult spus ca vrei sa inveti limbajul C++, pentru asta a scos Stroustrup o carte de cateva kilograme care inainte de a-ti provoca dureri de cap, ti-ar provoca febra musculara.

Eu cred ca ti-e suficient sa inveti cum se citeste si se afiseaza din/intr-un fisier, cum se declara variabilele in C, diferentele fata dintre instructiunile repetitive, conditionale din Pascal si poate cel mai dificil cum poti face operatii pe siruri de caractere in C(e mai complicat sa lucrezi cu stringuri in C decat in Pascal).


Trebuie doar sa ai rabdare si sa nu te enervezi daca la inceput in loc de "{" pui begin , in loc de = scrii := pentru ca tot procesul asta de trecere de la Pascal la C++ iti va dezvolta perspicacitatea si atentia.

Sursa micului programator mi se pare si mie foarte buna.

Inca un sfat : incearca la inceput cand scrii cod in C++ sa ai tot timpul in fata codul in Pascal si sa traduci instructiune cu instructiune, pentru ca algoritmul care rezolva problema e independent de limbajul in care codezi.

Spor la adaptat  Very Happy
Memorat
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Decembrie 29, 2009, 12:46:53 »

Deci eu cred, daca imi dai dreptate, pentru inceput sa stiu sa fac dintr-un program Pascal un program c++, apoi sa incep eventual sa fac alte chestii Very Happy .
Memorat
alexandru92
Nu mai tace
*****

Karma: -191
Deconectat Deconectat

Mesaje: 496



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Decembrie 29, 2009, 12:49:02 »

Ai putea incepe mai bine cu C ( proceduri ), si apoi sa inveti C++ (oop) Smile
Memorat
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Decembrie 29, 2009, 12:50:19 »

PAi daca ma uit la c++ si invat, de ce sa mai invat si c, si apoi c++, nu ma complic prea tare? oricum deja stiu multe chestii si in c++, stiu sa-l traduc in pascal, dar nu stiu invers. Very Happy Si e bun dev-cpp ?
Memorat
miculprogramator
Nu mai tace
*****

Karma: 65
Deconectat Deconectat

Mesaje: 306



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Decembrie 29, 2009, 12:52:40 »

Eu am invatat prima data C++, nu stiu de ce imi parea mai usor. Acum scriu in C si vad o diferenta semnificativa, e mai bun si-mi place mai mult.  Very Happy Eu zic sa te apuci de C !

Sa zicem ca C/C++ are mai multe avantaje decat Pascal. Din cate am inteles tu vrei sa inveti pentru Olimpiada, mai e timp, dar nu foarte mult. Invata chestiile de baza pe care le-a enumerat Marcel mai sus si o sa fie bine. Cert este ca trebuie sa te pui serios pe treaba !


Nu cred c-o sa-ti fie foarte greu de "tradus", eu m-am obisnuit repede. Smile
Memorat
alexandru92
Nu mai tace
*****

Karma: -191
Deconectat Deconectat

Mesaje: 496



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Decembrie 29, 2009, 12:56:54 »

C e mai rapid si mult mai usor de inteles decat C++. E adevarat ca limbajele C si C++ sunt foarte asemanatoroar, dar au si multe diferente. Ca si utilizare C este mai preferat decat C++.
Memorat
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Decembrie 29, 2009, 22:13:36 »

Merci la toti am resuit intr-o zi am reusit sa fac 2 programe pe care le-am facut aici pe infoarena si nu numai Very Happy doar o intrebare: using namespace std la ce foloseste ca am vazut ca multe nu merg daca nu faci chestia asta?
Memorat
alexandru92
Nu mai tace
*****

Karma: -191
Deconectat Deconectat

Mesaje: 496



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Decembrie 29, 2009, 22:18:03 »

Merci la toti am resuit intr-o zi am reusit sa fac 2 programe pe care le-am facut aici pe infoarena si nu numai Very Happy doar o intrebare: using namespace std la ce foloseste ca am vazut ca multe nu merg daca nu faci chestia asta?
Un namespace este o grupare de mai multe clase ( structuri ). Acea instructiune spune compilatorului ca tu vei folosi functii din acel namspace, mai multe detalii pe http://www.cplusplus.com/doc/tutorial/namespaces/ .
Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Decembrie 29, 2009, 23:39:37 »

C e mai rapid si mult mai usor de inteles decat C++. E adevarat ca limbajele C si C++ sunt foarte asemanatoroar, dar au si multe diferente. Ca si utilizare C este mai preferat decat C++.


Nu e adevarat ce zici. Si eu cand eram incepator credeam ca C-ul e mai rapid. E adevarat ca e mai rapid cand e vorba sa-ti implementezi tu algoritmii de mana (alocare dinamica cu malloc, heapuri, set-uri, sortari), dar usurinta cu care codezi in C++ face mai mult decat cele 10-20 ms castigate implementand in C.
Memorat
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Decembrie 30, 2009, 09:41:25 »

C e mai rapid si mult mai usor de inteles decat C++. E adevarat ca limbajele C si C++ sunt foarte asemanatoroar, dar au si multe diferente. Ca si utilizare C este mai preferat decat C++.


Nu e adevarat ce zici. Si eu cand eram incepator credeam ca C-ul e mai rapid. E adevarat ca e mai rapid cand e vorba sa-ti implementezi tu algoritmii de mana (alocare dinamica cu malloc, heapuri, set-uri, sortari), dar usurinta cu care codezi in C++ face mai mult decat cele 10-20 ms castigate implementand in C.
Asa e si nu stiu unele chestii mi se par mai usoare in c++, si plus de asta in facultate (e prea devreme dar in fine trebuie sa fim precauti) se face c++ daca nu ma insel. Stiu de la un prieten care s-a dus, el a facut Pascal, si i-a fost greu ca profesorul l-a luat tare cu c++ si el nu stia mai nimic asa ca e bine sa invat acum, facand paralel Pascal->C++
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Decembrie 30, 2009, 09:44:16 »

In facultate se incepe cu C. Se trece la C++ mai incolo (in cazul meu in semestrul 2 din anul I)
« Ultima modificare: Decembrie 30, 2009, 10:03:28 de către Savin Tiberiu » Memorat
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Decembrie 30, 2009, 09:46:47 »

Ce facultate ai facut? Eu stiu ca la Cluj faceau c++  Think
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Decembrie 30, 2009, 10:03:37 »

Unibuc.
Memorat
marcelcodrea
Nu mai tace
*****

Karma: 173
Deconectat Deconectat

Mesaje: 217



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Decembrie 30, 2009, 11:09:45 »

In primul semestru la UBB din Cluj se face Pascal (Very Happy) dar nu e prea deranjant caci materia se numeste Fundamentele Programarii si algoritmii pe care trebuie sa ii implementezi sunt triviali comparativ cu cei de pe infoarena.
Memorat
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Decembrie 30, 2009, 11:15:54 »

No sa fac la Bucuresti in nici un caz sunt prea departe
« Ultima modificare: Ianuarie 06, 2010, 19:46:44 de către Robert Simoiu » Memorat
miculprogramator
Nu mai tace
*****

Karma: 65
Deconectat Deconectat

Mesaje: 306



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Decembrie 30, 2009, 12:30:10 »

Ideea de baza e ca nu trebuie sa inveti pentru facultate, ci pentru ca te ajuta la algoritmica. Daca lucrezi din placere si pentru ca esti interesat, la facultate nu vei avea nicio problema.

Nu trebuie sa spui "a, nu ma duc la Bucuresti ca fac aia C si mie nu-mi place", trebuie sa inveti cat mai multe limbaje.
Memorat
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Decembrie 30, 2009, 12:32:23 »

Ideea de baza e ca nu trebuie sa inveti pentru facultate, ci pentru ca te ajuta la algoritmica. Daca lucrezi din placere si pentru ca esti interesat, la facultate nu vei avea nicio problema.

Nu trebuie sa spui "a, nu ma duc la Bucuresti ca fac aia C si mie nu-mi place", trebuie sa inveti cat mai multe limbaje.
Shocked Shocked Shocked Eu n-am zis asta eu am zis doar  ca nu o sa fac in Bucuresti facultatea, nu ca n-o sa invat C Very Happy
Memorat
popoiu.george
Vorbaret
****

Karma: 19
Deconectat Deconectat

Mesaje: 162



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Decembrie 31, 2009, 18:12:33 »

Iti sugerez sa treci la C++, pt ca limbajele moderne foarte folosite, gen Java, C#, au sintaxa identica cu C++, si asta ii inca un motiv petru care sa inveti C++.
Memorat
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Decembrie 31, 2009, 19:37:22 »

Pai deja stiu, adica sintaxele si tot ce stiu in pascal stiu si in c++, plus stiu si in c.
Memorat
popoiu.george
Vorbaret
****

Karma: 19
Deconectat Deconectat

Mesaje: 162



Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Decembrie 31, 2009, 22:33:14 »

Poi is cam la fel  Tongue
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines