Sondaj
Întrebare: Ce distributie linux folositi ?
Debian based (Ubuntu, Debian, ...)
Red Hat based (Fedora, CentOS, Red Hat, ...)
Alta
Nu folosesc linux

Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Ce distributie linux folositi ?  (Citit de 2925 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« : Iulie 18, 2009, 21:30:51 »

Deoarece am vazut ca lumea pe aici recomanda Ubuntu, as dori daca se poate ca fiecare sa detalieze cam de ce foloseste / nu foloseste anumite distributii.
Memorat
stef2n
Nu mai tace
*****

Karma: 218
Deconectat Deconectat

Mesaje: 641



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Iulie 18, 2009, 21:50:28 »

Ubuntu. Destul de stabil. Comunitate destul de larga, asa incat poti gasi mai rapid rezolvari la problemele intampinate.
Memorat

Exista 10 categorii de oameni: cei care inteleg sistemul binar si cei care nu il inteleg.
belgun_adrian
Strain


Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 11



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Iulie 18, 2009, 22:12:26 »

Linux Mint http://www.linuxmint.com/ - e bazat pe Ubuntu si se concentreaza pe faptul de a avea totul functional out-of-the box (adica include si programe non-open-source gen flash, codecuri).
Dintre toate distributiile pe care le-am incercat, aceasta este de departe cea mai accesibila incepatorilor.
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Iulie 18, 2009, 22:28:52 »

Ubuntu. Ce mi-a placut cel mai mult e repository-ul romanesc, de la care trag cu ~2MB/s  Winner 1st place
Memorat
byndrsn
Client obisnuit
**

Karma: 19
Deconectat Deconectat

Mesaje: 72



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Iulie 19, 2009, 04:24:01 »

Gentoo. Cand l-am instalat prima data, era una dintre putinele distributii care aveau suport pentru PowerPC. Foarte flexibil si stabil.
Memorat
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Iulie 19, 2009, 17:04:27 »

Fedora pentru drivere si pachete mai noi. Ubuntu e over-hyped Tongue Ma cam deranjeaza cand vine cineva cu o problema si raspunde cineva "incearca ubuntu" (nu vorbesc doar de forumu infoarena) Smile
« Ultima modificare: Iulie 19, 2009, 17:13:33 de către Bogdan Tataroiu » Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Iulie 20, 2009, 18:29:35 »

La Fedora imi place ca isi face update-urile calumea, probleme care apar pe Ubuntu nu apar pe Fedora, si din cate stiu eu Fedora are intotdeauna cele mai noi versiuni la pachete.
Memorat
Zito
Strain


Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 7



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Iulie 23, 2009, 08:26:31 »

Eu dupa cate am vazut Ubuntu este mai rapid ca si Fedora. (loading..)
Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Iulie 23, 2009, 14:29:15 »

La boot-are ? Sincer nu cred, una din imbunatatirile din fedora 11 e ca boot-eaza in 10 secunde, mai putin decat orice alta distributie. Uite aici un test :

http://www.youtube.com/watch?v=xWi8LGvkg-8
Memorat
megabyte
Client obisnuit
**

Karma: 45
Deconectat Deconectat

Mesaje: 74



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Iulie 27, 2009, 22:06:36 »

Arch Linux, o distributie rolling release, lightweight si simpla din punct de vedere tehnic. Configurarea se face mai mult din fisiere text , dar nu te opreste nimeni sa folosesti utilitare cu un GUI. Kit-ul de instalare nu cuprinde si interfata grafica , dar distributia foloseste un package manager propriu "pacman" stabil si fara prea multe bug-uri. Mie imi plac distributiile astea lightweight pentru ca-s usor de intretinut. Inainte aveam Zenwalk ( bazat pe Slackware) dar m-au enervat ca nu prea au suport pentru arhitectura x86_64 si comunitatea era cam mica  Whistle ... 
Memorat

Toate computerele asteapta cu aceeasi viteza.
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines