Sondaj
Întrebare: Ce ati ales Babes-Bolyai sau Universitatea Bucuresti ?
Universitate -> Info - 19 (63.3%)
Babes-Bolyai -> Info - 10 (33.3%)
Universitate -> Alt profil - 1 (3.3%)
Babes-Bolyai -> Alt Profil - 0 (0%)
Numărul votanţilor: 30

Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Babes sau Universitate ?  (Citit de 4859 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Sorin_Ionut
Client obisnuit
**

Karma: 14
Deconectat Deconectat

Mesaje: 53



Vezi Profilul
« : Iulie 02, 2009, 11:43:31 »

Salut !
 In primul rand poate va intrebati care e scopul acestui sondaj.
 Eu am terminat anul acesta clasa a-12-a (azi am scapat definitiv de BAC  Dancing  Yahoo!) si ma voi indrepta spre Cluj sau spre Bucuresti la unele din cele 2 facultati de mai sus.
 Sunt foarte curios daca voi avea colegi noi, membrii infoarena. E bine sa stii ca mai ai pe cineva care are legaturii cu informatica si prin alte zone ecat prin preajma casei...
 V-as mai ruga daca alegeti sa participati la sondaj sa precizati mai jos (facultatea aleasa,profilul si de ce nu si anul de studiu).
Va multumesc pentru timpul acordat si sper sa ne auzim ori la Cluj ori in Bucuresti.
O zi buna !  Dancing
Memorat
Selony
Strain
*

Karma: -11
Deconectat Deconectat

Mesaje: 30



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Iulie 09, 2009, 07:30:20 »

Eu am auzit ca la Universitate se invata mai bine.Cel putin acolo merge fratemio.Smile
Memorat
Sorin_Ionut
Client obisnuit
**

Karma: 14
Deconectat Deconectat

Mesaje: 53



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Iulie 10, 2009, 08:34:35 »

Eu am auzit ca la Universitate se invata mai bine.Cel putin acolo merge fratemio.Smile

Pot fi de acord cu tine daca imi dai cat de cat o lamurire la afirmatia "se invata mai bine".
La ce te referi ? Cumva la valoarea cursurilor ? Strictete ? etc... daca poti sa-mi dai si cateva exemple ar fi super.
Multumesc.

PS: Din ce vad la sondaj 60% au ales Universitatea dar nu ne-au zis si de ce...
Memorat
cos_min
Nu mai tace
*****

Karma: 48
Deconectat Deconectat

Mesaje: 493


live


Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Iulie 10, 2009, 19:14:11 »

Nu stiu daca ai observat, dar deja exista 2 topicuri in care se prezinta avantaje/dezavantaje pentru fiecare.
Memorat

vid...
Sorin_Ionut
Client obisnuit
**

Karma: 14
Deconectat Deconectat

Mesaje: 53



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Iulie 12, 2009, 18:17:23 »

Nu stiu daca ai observat, dar deja exista 2 topicuri in care se prezinta avantaje/dezavantaje pentru fiecare.
Da stiu am citit celelalte topicuri. Vroiam sa stiu daca merge cineva anul acesta la Cluj la UBB in primul an. That's all.
Memorat
marcelcodrea
Nu mai tace
*****

Karma: 173
Deconectat Deconectat

Mesaje: 217



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Iulie 12, 2009, 19:42:25 »

Eu ma voi inscrie la UBB anul acesta, la departamentul Informatica. Am ales UBB pentru ca locuiesc in Maramures si Bucuresti e o destinatie prea indepartata pentru mine, diferenta de valoare dintre cele 2 universitati nu m-a convins sa fac nici cel mai mic sacrificiu geografic. Aici gasesti premiile studentilor de la UBB si poti sa vezi daca atmosfera care se va contura acolo iti va conveni. De asemenea, acolo studiaza si noul membru al echipei InfoArena Marius Stroe si Jurca Razvan, pe care l-am depistat ca utilizator infoarena. Sa alegi intelept !  Very Happy  Succes !
Memorat
Zito
Strain


Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 7



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Iulie 14, 2009, 09:21:16 »

La UT profesorii sunt mai duri putin. Si elevii au rezultate mai bune.
Memorat
marcelcodrea
Nu mai tace
*****

Karma: 173
Deconectat Deconectat

Mesaje: 217



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Iulie 14, 2009, 21:06:30 »

...Si elevii au rezultate mai bune....

M-ar interesa sa detaliezi mai mult asta. Echipele din UBB au luat anul acesta locurile I si III la etapa nationala a concursului Imagine Cup, prima va reprezenta Romania la etapa internationala a concursului. De asemenea, la un concurs de algoritmica desfasurat recent, la care a participat atat UBB cat si UT Cluj, echipa UBB formata din Marius Stroe, Razvan Jurca si Andrei Coman a castigat premiul I (concurand cu mai multe echipe din tara, am vazut cateva si din Ungaria) in timp ce echipa UT Cluj a rezolvat 0 probleme, mai putin decat Colegiul Papiu Ilarian. Vorbim de rezultatele pe 2008, nu vreau sa par partinitor pentru Babes, insa nu am gasit niciunde pe site-ul UT Cluj rezultate deosebite ale studentilor la concursuri cu care sa compar ceea ce Babes imi prezinta.
Memorat
Zito
Strain


Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 7



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Iulie 16, 2009, 16:17:51 »

...Si elevii au rezultate mai bune....

M-ar interesa sa detaliezi mai mult asta. Echipele din UBB au luat anul acesta locurile I si III la etapa nationala a concursului Imagine Cup, prima va reprezenta Romania la etapa internationala a concursului. De asemenea, la un concurs de algoritmica desfasurat recent, la care a participat atat UBB cat si UT Cluj, echipa UBB formata din Marius Stroe, Razvan Jurca si Andrei Coman a castigat premiul I (concurand cu mai multe echipe din tara, am vazut cateva si din Ungaria) in timp ce echipa UT Cluj a rezolvat 0 probleme, mai putin decat Colegiul Papiu Ilarian. Vorbim de rezultatele pe 2008, nu vreau sa par partinitor pentru Babes, insa nu am gasit niciunde pe site-ul UT Cluj rezultate deosebite ale studentilor la concursuri cu care sa compar ceea ce Babes imi prezinta.




Nu ma refer la faptul ca studentii participa la unele concursuri.Vreau sa dau in vileag faptul ca cu toate ca nu participa sau se implica in unele concursuri sunt foarte destepti din punct de vedere al Informaticii.Eu ziceam de faptul ca profesori sunt mai duri adica se tin mai scai de elevi.
Memorat
c_e_manu
Nu mai tace
*****

Karma: 56
Deconectat Deconectat

Mesaje: 243



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Iulie 16, 2009, 18:17:39 »

Nu ma refer la faptul ca studentii participa la unele concursuri.Vreau sa dau in vileag faptul ca cu toate ca nu participa sau se implica in unele concursuri sunt foarte destepti din punct de vedere al Informaticii.Eu ziceam de faptul ca profesori sunt mai duri adica se tin mai scai de elevi.

Faptul ca se tin mai scai de student nu e neaparat un plus. Trebuie sa se tina scai de cei slabi, carora nu le place sa invete, care si-au cam gresit profilul cu informatica. Daca unui student/elev chiar ii place ce face nu va avea nevoie de un profesor artagos sa-i dea suturi in fund pentru a face pasi inainte.
Memorat
Binary_Fire
Client obisnuit
**

Karma: 82
Deconectat Deconectat

Mesaje: 87



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Iulie 20, 2009, 20:56:32 »

...Si elevii au rezultate mai bune....

M-ar interesa sa detaliezi mai mult asta. Echipele din UBB au luat anul acesta locurile I si III la etapa nationala a concursului Imagine Cup, prima va reprezenta Romania la etapa internationala a concursului. De asemenea, la un concurs de algoritmica desfasurat recent, la care a participat atat UBB cat si UT Cluj, echipa UBB formata din Marius Stroe, Razvan Jurca si Andrei Coman a castigat premiul I (concurand cu mai multe echipe din tara, am vazut cateva si din Ungaria) in timp ce echipa UT Cluj a rezolvat 0 probleme, mai putin decat Colegiul Papiu Ilarian. Vorbim de rezultatele pe 2008, nu vreau sa par partinitor pentru Babes, insa nu am gasit niciunde pe site-ul UT Cluj rezultate deosebite ale studentilor la concursuri cu care sa compar ceea ce Babes imi prezinta.

Anul trecut a reusit UBB sa se califice la finala Imagine Cup, sectiunea software design Tongue . Din pacate anul acesta nu a reusit nici o echipa de la UBB, dar in schimb echipa care s-a calificat, cea din Iasi, a castigat finala Very Happy http://imaginecup.com/Support/exploreimaginecup.aspx
Citat
First place: Romania, SYTECH   
   
Memorat
marcelcodrea
Nu mai tace
*****

Karma: 173
Deconectat Deconectat

Mesaje: 217



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Iulie 20, 2009, 21:01:49 »

Greseala mea... nu am citit atent; pe site-ul UBB, era 2008 si nu 2009  Very Happy Felicitari Iasi  Winner 1st place 
Memorat
Panarama2002
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Iulie 20, 2009, 22:06:00 »

Faptul ca profesorii sunt duri nu e neaparat un avantaj deoarece :
 
  • in 99% din cazuri sunt doar exigenti , nu predau mai bine sau nu le pasa de tine doar te pica si atata.Nu se implica pentru tine si mai ales cum am vazut mai sus nu se tin scai de tine
  • nu ii intereseaza cunostiintele tale ci doar sa le repeti poezia lor, pentru ca EI sa se simta bine   
  • profesorii cei mai exigenti ii gasesti la materii inutile ca analiza, algebra si alte mizerii.Nu prea vei avea profesori exigenti la materii de necesitate
Memorat
marcelcodrea
Nu mai tace
*****

Karma: 173
Deconectat Deconectat

Mesaje: 217



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Iulie 20, 2009, 22:42:54 »

Faptul ca profesorii sunt duri nu e neaparat un avantaj deoarece :
 
  • in 99% din cazuri sunt doar exigenti , nu predau mai bine sau nu le pasa de tine doar te pica si atata.Nu se implica pentru tine si mai ales cum am vazut mai sus nu se tin scai de tine
  • nu ii intereseaza cunostiintele tale ci doar sa le repeti poezia lor, pentru ca EI sa se simta bine  
  • profesorii cei mai exigenti ii gasesti la materii inutile ca analiza, algebra si alte mizerii.Nu prea vei avea profesori exigenti la materii de necesitate

Esti student la UT Cluj-Napoca, Facultatea de Automatica si Calculatoare, sectia Calculatoare si IT in limba romana ? Am auzit ca la aceeasi sectie, cu predare in limba engleza, profesorii la materiile "inutile" nu sunt atat de severi si se face ceva treaba... Exista ceva adevar in afirmatia asta sau indiferent de limba de predare ai aceeasi parere ?
Memorat
Panarama2002
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Iulie 21, 2009, 14:18:48 »

Nu, sunt la engleza.Cei de la engleza sunt mai simpatici la materiile inutile.

Partea proasta e ca cei de la materiile utile sunt prea "buni" si cei de la materiile inutile sunt "rai" (engleza) sau foarte "rai" (romana).
O mare diferente intre cei de la UT si cei de la UBB este faptul ca la UT respectul fata de student e 0,atat din partea secretarei si a femei de servici pana la decan.
La UBB parca facultatea te mai ajuta.Cum ?
 
  • practica gasita la firme si pe deasupra si platita
  • de exemplu la admitere vezi la UBB profi sobri in costum iar la UT 3 studenti ce iti completeaza actele din care 2 se bat mai in spate
  • exista un prof in UBB care din salariu lui propriu si personal da bani (vreo 1000 RON) pentru cea mai reusita practica
 
Ceea ce ma seaca la UT este faptul ca unii profi, ocazional iti mai tin discursuri gen:"voi sunteti cei mai buni daca noi suntem cei mai buni" [...]

[editat de moderator] revizuieste-ti lmbajul!

« Ultima modificare: Iulie 21, 2009, 17:45:07 de către Sima Cotizo » Memorat
cos_min
Nu mai tace
*****

Karma: 48
Deconectat Deconectat

Mesaje: 493


live


Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Iulie 21, 2009, 21:11:53 »

Eu cred ca ar trebui sa iti alegi facultatea in functie de ce iti place sa faci. Spre exemplu, unul dintre motivele pentru care eu nu am ales anul trecut UT a fost fizica.

Nu stiu exact cum este atmosfera la UT, dar in UBB (in unele grupe) este un dezinteres total. Bineinteles, exista si cateva materii complet inutile la care o sa iti fie scarba sa inveti.

Pana la urma totul depinde de student, daca vrea sa invete ceva sau doar sa isi ia creditele. Sper ca alegerea ta sa fie si cea corecta.
Memorat

vid...
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines