Sondaj
Întrebare: Exista programe care sa nu foloseasca ( sa nu fie ) algoritmi ?
Da
Nu

Pagini: [1] 2   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Ce este un algoritm?  (Citit de 13724 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
recviem
Client obisnuit
**

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 62



Vezi Profilul
« : Iunie 12, 2009, 10:13:40 »

Nu voi da citate de pe wiki, ci doar linkurile catre paginile din limba romana / engleza:

Romana: http://ro.wikipedia.org/wiki/Algoritm
Engleza: http://en.wikipedia.org/wiki/Algorithm

Eu consider ca nu exista program ( de consola, cu GUI, applet sau script ) care sa nu fie algoritm, deoarece toate programele contin o succesiune de instructiuni ce se vor repeta finit pentru a rezolva o problema. Nu conteaza cat de practice, eficiente sau atractive visual sunt ele.

Voi ce spuneti ?
Memorat
tvlad
De-al casei
***

Karma: 63
Deconectat Deconectat

Mesaje: 121



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Iunie 12, 2009, 10:19:59 »

Teoretic ai dreptate, practic, aia sunt algoritmi triviali care poate sa-i scrie orice tamplar.
Memorat
recviem
Client obisnuit
**

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 62



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Iunie 12, 2009, 10:40:13 »

Tot algoritmi se numesc. Si ceea ce face tamplarul cu un lemn se numeste algoritm. Definita algoritmului nu include o limita de complexitate.
« Ultima modificare: Iunie 12, 2009, 11:08:42 de către Alexandru Pana » Memorat
alexandru92
Nu mai tace
*****

Karma: -191
Deconectat Deconectat

Mesaje: 496



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Iunie 12, 2009, 11:38:29 »

Orice program  este construit pe baza unui algoritm .
Prin definitie un algoritm este o multime ordonta si finita pe pasi care prin executare dau un anumit rezultat la o anumita problema. Deci indiferent ce facem: adunam 2 numere, construim un nou os, ...etc mereum vom respecta sau construi un anumit algoritm  Very Happy
Memorat
miculprogramator
Nu mai tace
*****

Karma: 65
Deconectat Deconectat

Mesaje: 306



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Iunie 12, 2009, 14:19:22 »

Un algoritm reprezinta o succesiune de instructiuni care o data parcurse,duc la rezolvarea unei probleme.
Ma gandesc ca daca vrei sa faci orice fel de program,indiferenta ca iti verifica daca o matrice este simetrica fata de diagonala principala,sau ca iti afiseaza cate zile mai ai de trait, la baza lui sta neaparat un algoritm. Asa-i?  Smile
« Ultima modificare: Iunie 12, 2009, 17:38:02 de către miculprogramator » Memorat
recviem
Client obisnuit
**

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 62



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Iunie 12, 2009, 17:30:23 »

Un algoritm reprezinta o succesiune de insructiuni care o data parcurse,duc la rezolvarea unei probleme.
Ma gandesc ca daca vrei sa faci orice fel de program,indiferenta ca iti verifica daca o matrice este dimetrica fata de diagonala principala,sau ca iti afiseaza cate zile mai ai de trait, la baza lui sta neaparat un algoritm. Asa-i?  Smile

Exact asta sustin eu.
Memorat
alexandru92
Nu mai tace
*****

Karma: -191
Deconectat Deconectat

Mesaje: 496



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Iunie 12, 2009, 19:03:30 »

Exact asta sustin eu.
Asta toti am sustinut prin  mesajele postate anterior, eu is curios sa posteze cineva care sustine ca nu toate programele contin algoritmi , sa fie o diversitate Very Happy
Memorat
miculprogramator
Nu mai tace
*****

Karma: 65
Deconectat Deconectat

Mesaje: 306



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Iunie 12, 2009, 19:35:51 »

Un fel de polemica,a?  Weightlift

Pai nu vad ce ar sta la baza unui program,inafra de un algoritm...
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Iunie 12, 2009, 20:09:29 »

Si cu programele facute sa ruleze la infinit ce faci?
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
miculprogramator
Nu mai tace
*****

Karma: 65
Deconectat Deconectat

Mesaje: 306



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Iunie 12, 2009, 20:24:46 »

Pai ma gandesc, ca un program sa fie bun trebuie mai intai sa aiba un algoritm facut bine,cu temei. Care sa faca ceva ! Ca nu poti sa numesti algoritm,ceva care iti ruleaza acelasi lucru la infinit,gen:

Cod:
i=2
do
   {
    cout<<"buna!";
    i++;
   }
while (i>0)


Sau gresesc?
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Iunie 12, 2009, 20:37:34 »

Eu consider ca nu exista program ( de consola, cu GUI, applet sau script ) care sa nu fie algoritm [...] Nu conteaza cat de practice, eficiente sau atractive visual sunt ele.

Pai ma gandesc, ca un program sa fie bun trebuie mai intai sa aiba un algoritm facut bine,cu temei. Care sa faca ceva !

Si reamintesc din alt topic ca, dupa Alexandru Pana, si cartofii ii prajesti dupa un algoritm, ca si painea s.a.

Mi se pare mie sau nu va puneti de acord?

PS: iti dai seama ca exista programe facute sa ruleze la infinit si care chiar fac ceva. Bineinteles, nu trebuie neaparat ca acel program sa-ti returneze un raspuns la sfarsit.
Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Iunie 12, 2009, 20:51:57 »

Wefgef banui ca se referea la programele utile facute sa ruleze la infinit care folosesc diversi algoritmi (gen antivirusi, cred). Si chiar si programul tau reprezinta un algoritm(afisarea + incrementarea) facut sa se repete de o infinitate de ori.

Oricum, putem face teoria algoritmului la infinit (inca un algoritm care ruleaza la infinit Very Happy ), pentru ca e interpretabila.

@sima_cotizo: Alex are dreptate, cartofii se prajesc dupa un algoritm (si inca unul foarte popular Very Happy ), dar cum ziceam, putem dezbate la infinit chestia asta Smile
Memorat
miculprogramator
Nu mai tace
*****

Karma: 65
Deconectat Deconectat

Mesaje: 306



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Iunie 12, 2009, 21:04:20 »

Pai ca sa fie un algoritm,nu trebuie sa -mi dea un rezultat.Daca o problema imi cere un rezultat,eu construiesc algoritumul care sa-i dea acel rezultat.Daca nu am fost atenta si am creat ceva care ruleaza for ever,se cheama ca ma facut un algoritm,dar unul prost. Dar programul meu tot pe un algoritm sta.
Eu zic ca totul se face cu un anumit algoritm,pentru un anumit rezultat.Chiar si cartofii prajiti,chiar si buclele infinite.Tot la un rezultat ajung,in ambele situatii.La cartofii prajiti,obtin mancarea,la bucla infinita obtin o rulare infinita si niste nervi.

*Sa nu luam discutia in mod personal,aici doar ne sustinem parerile. wink
Memorat
recviem
Client obisnuit
**

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 62



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Iunie 12, 2009, 21:34:50 »

PS: iti dai seama ca exista programe facute sa ruleze la infinit si care chiar fac ceva. Bineinteles, nu trebuie neaparat ca acel program sa-ti returneze un raspuns la sfarsit.

Da, "finitatea" intra in definita algoritmului. Nu stiu nici un program care ruleaza la infinit, adica fara sfarsit. Intr-adevar, daca exista, el nu este un algoritm. Daca te referi la programe care contin loopuri infinite si care totusi contin o metoda de terminare ( un antivirus care scaneaza in permanenta poate fi inchis / terminat ), sunt destul de sigur ca ele au un return 0 in main pentru a te informa ca au terminat cu succes atunci cand tu le termini.

Si cu programele facute sa ruleze la infinit ce faci?

Pai, stiu un exemplu de program "facut sa ruleze la inifit": un joc. Acesta contine un loop infinit ( fiecare fps ). Dar iti dai seama ca la un moment dat dai quit si opresti programul. Si acest 'event' se afla undeva in algoritm, permitand utilizatorului sa opreasca programul.

Imi poti da exemplu de un program care intr-adevar ruleaza la infinit?

P.S.: sper ca aici nu mai e off-topic, dar eu am deschis initial subiectul pe topicul evaluatorului, program care nu este facut sa ruleze la infinit, si totusi autorul sustine ca nu a scris "algoritmica". Acolo era vorba despre "application development" si "algoritmica", nu despre programe care ruleaza la infinit.


Eu zic ca totul se face cu un anumit algoritm,pentru un anumit rezultat.Chiar si cartofii prajiti,chiar si buclele infinite.Tot la un rezultat ajung,in ambele situatii.La cartofii prajiti,obtin mancarea,la bucla infinita obtin o rulare infinita si niste nervi.

Nu vreau sa fac diferenta dintre un algoritm si un program buguit ( care pe unele cazuri greseste sau ruleaza la infinit, nerespectand regulile unui algoritm ). Ci dintre 2 programe corecte.
« Ultima modificare: Iunie 12, 2009, 21:44:02 de către Alexandru Pana » Memorat
sandyxp
Strain
*

Karma: -1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 39



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Iunie 12, 2009, 22:31:16 »

Wow, sunt mirat ca din ce am zis a iesit un intreg flame war. Nu am citit definitia de pe wiki a algoritmului inainte sa postez, insa nu mi se pare ca am gresit in ce am zis.
Here's why:
Cand m-am referit la algoritm (si implicit la algoritmica) ma refeream la un procedeu, o idee, care rezolva o problema generala, deci care este utilizabil in situatii variate (eu unul asa il vad). Nu am auzit pe nimeni sa se refere la cazul trivial de a afisa "Hello world!" pe ecran, drept "algoritmul de implementare a primului tau program intr-un anumit limbaj".
Algoritmul lui Dijkstra este de fapt implementarea (sau optimizarea) lui Dijkstra a "algoritmului care gaseste cea mai mica distanta de la un nod la altele", iar acest algoritm are aplicatii in mai multe zone. Cel mai simplu exemplu ar fi Google Maps, care il utilizeaza ca sa gaseasca cel mai scurt drum intre doua orase, sau GPS-ul. Insa dupa cum stim, sunt tone de probleme de informatica care nu cer explicit "cea mai mica distanta de la un nod la altul", dar a caror rezolvare necesita folosirea acestui algoritm. Un exemplu este binecunoscutul algoritm de determinare a fluxului maxim de cost minim.
All in all, ma bucur ca am zis ce am zis, ca altfel cineva ar putea crede ca utilizez si algoritmul de prajit cartofi copti in aplicatia mea.
« Ultima modificare: Iunie 12, 2009, 22:39:52 de către Sanduleac Dan » Memorat
miculprogramator
Nu mai tace
*****

Karma: 65
Deconectat Deconectat

Mesaje: 306



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Iunie 12, 2009, 22:39:49 »

Adica :"peace is here,war had failed" ?  peacefingers Sunetm cu totii de acors,ca un program este implementarea unui algoritm?


#Dan, cartofii care sunt prajiti nu pot fi copti.  Smile
Memorat
Florian
Nu mai tace
*****

Karma: 125
Deconectat Deconectat

Mesaje: 832



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Iunie 12, 2009, 22:42:44 »

#Dan, cartofii care sunt prajiti nu pot fi copti.  Smile
Eu zic ca pot fi copti. Deschide un sondaj sa vedem ce zic si ceilalti...  Very Happy  Tongue
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Iunie 12, 2009, 22:47:06 »

#Dan, cartofii care sunt prajiti nu pot fi copti.  Smile

Depinde ce algoritm folosesti Very Happy
Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Iunie 12, 2009, 22:50:13 »

Depinde ce algoritm folosesti Very Happy

Nu prea poti aplica algoritmul de prajit algoritmului de copt, ca da overflow si se fac praf cartofii Very Happy
Memorat
miculprogramator
Nu mai tace
*****

Karma: 65
Deconectat Deconectat

Mesaje: 306



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Iunie 12, 2009, 22:51:47 »

Hey,aici discutam probleme serioase  Very Happy.

Si oricum,aici nu ma poate contrazice nimeni, cartofii prajiti sunt mai buni decat cei fierti sau copti. Ok? Rolling Eyes
Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Iunie 12, 2009, 22:54:21 »

Mai buni da, dar mai sanatosi nu. Smile

P.S : Discutia a devenit offtopic rau de tot
Memorat
recviem
Client obisnuit
**

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 62



Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Iunie 12, 2009, 23:00:10 »

All in all, ma bucur ca am zis ce am zis, ca altfel cineva ar putea crede ca utilizez si algoritmul de prajit cartofi copti in aplicatia mea.
Ma indoiesc ca cineva va crede asa ceva.

Cand m-am referit la algoritm (si implicit la algoritmica) ma refeream la un procedeu, o idee, care rezolva o problema generala, deci care este utilizabil in situatii variate (eu unul asa il vad). Nu am auzit pe nimeni sa se refere la cazul trivial de a afisa "Hello world!" pe ecran, drept "algoritmul de implementare a primului tau program intr-un anumit limbaj".
Acum, de ce nu s-ar aplica termenul de algoritm aplicatiei tale? "Hello world" de ce nu ar fi un algoritm? Si inca ceva, tu cand vezi o definite, ai nevoie de cate o persoana care "sa se refere" la fiecare element din extensiunea termenului definit? ( aici am facut putin flame, dar subliniez prima intrebare ).

Deschide un sondaj sa vedem ce zic si ceilalti...  Very Happy  Tongue
Pe el nu l-a dat nimeni afara sustinand ca e off-topic. Dar se pare ca tu ai fi.

Wow, sunt mirat ca din ce am zis a iesit un intreg flame war.
Am incercat prin exprimare cel putin sa nu iasa asa ceva. Se pare ca nu toti au avut aceeasi atitudine.

P.S : Discutia a devenit offtopic rau de tot
Unde este Sima Cotizo sa va stearga mesajele?  Angry
Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Iunie 12, 2009, 23:14:18 »

Nu cred ca trebuie toata chestia asta transformata intr-un 'flame war'. Majoritatea lumii a postat la caterinca (cel putin asa mi s-a parut), si nu trebuie luata personal treaba asta Smile
« Ultima modificare: Iunie 12, 2009, 23:22:53 de către Andrei Misarca » Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Iunie 13, 2009, 03:52:00 »

Da, "finitatea" intra in definita algoritmului. Nu stiu nici un program care ruleaza la infinit, adica fara sfarsit. Intr-adevar, daca exista, el nu este un algoritm.

Hai sa iti dau un exemplu, evalul infoarena Smile. Odata la o secunda verifica daca s-a mai trimis sau nu o sursa noua, si daca da, atunci o ia pe cea mai veche care nu a fost evaluata inca si o proceseaza. Acest program (pentru ca aparent nu este  un algoritm) a fost conceput cu ideea de a rula la infinit (ca mai da el rateuri din cand in cand e altceva), dar el teoretic ar trebui sa ruleze la infinit.
Memorat
recviem
Client obisnuit
**

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 62



Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Iunie 13, 2009, 09:14:20 »

Acest program (pentru ca aparent nu este  un algoritm) a fost conceput cu ideea de a rula la infinit (ca mai da el rateuri din cand in cand e altceva), dar el teoretic ar trebui sa ruleze la infinit.

Ok, am inteles. Sunt de acord, evaluatorul infoarena nu este un algoritm.
Memorat
Pagini: [1] 2   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines