Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Probleme Grele  (Citit de 8526 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
hunteriuly
Strain


Karma: -8
Deconectat Deconectat

Mesaje: 11



Vezi Profilul
« : Decembrie 16, 2008, 00:45:24 »



2.   Fie  n un numar liber de patrate(n<>0,n=p1p2...pk). Pentru n>=2, multimea divizorilor sai notata cu B, este latice boole unde:
d1^d1=(d1,d2), di V d2=[d1,d2] si d=n/n, oricare ar fi d,d1,d2 din B.



 d'oh! d'oh! d'oh!  As avea nevoie sa stiu si eu rezolvarea  deoarce nu o sa intru la examen daca nu prezint problemela asta. Sunt in mare dilema deoarece problema  este foarte grea. Va rog sa ma ajutati si pe mine.Multumesc anticipat!
« Ultima modificare: Ianuarie 19, 2009, 14:50:55 de către Voicu Iulian » Memorat
c_e_manu
Nu mai tace
*****

Karma: 56
Deconectat Deconectat

Mesaje: 243



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Decembrie 16, 2008, 16:48:32 »

la prima problema... se da n un numar natural nenul sau un sir de n numere naturale nenule?
la a doua problema nu am inteles mai deloc... prea multe prescurtari pentru mine  Tongue, daca ai putea da un edit si sa scrii complet si corect problema?...
Memorat
sigrid
De-al casei
***

Karma: 61
Deconectat Deconectat

Mesaje: 129



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Decembrie 16, 2008, 19:27:03 »

Pentru a afla multiplii unui numar x mai mici sau egali cu n trebuie sa faci un for care merge din x in x numere prin numerele mai mari decat x si mai mici sau egale cu n. Ceva gen : for(i=x;i<=n;i+=x) Smile

A doua problema nici eu n-am avut rabdare s-o descifrez  Tongue
Memorat
hunteriuly
Strain


Karma: -8
Deconectat Deconectat

Mesaje: 11



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Decembrie 16, 2008, 22:14:30 »

la prima problema... se da n un numar natural nenul sau un sir de n numere naturale nenule?
la a doua problema nu am inteles mai deloc... prea multe prescurtari pentru mine  Tongue, daca ai putea da un edit si sa scrii complet si corect problema?...

gata..Very Happy am corectat

Pentru n numere naturale,,,,deci mai multe numere ,nu unul singur
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Decembrie 16, 2008, 23:11:41 »

Nu posta in mai multe locuri! Daca vrea lumea sa te ajute, o va face aici.

Problemele cu care ai de a face se rezolva cu principiul includerii si excluderii.

1. Numarul de numere <= N, divizibile cu x, este N/x. Tu vrei sa afli reuniunea a trei astfel de multimi si, aplicand principiul includerii si al excluderii, obtii raspunsul: N/a + N/b + N/c - N/(a*b) - N/(a*c) - N/(b*c) + N/(a*b*c).

2. Despre a doua problema as zice ca nu e completa. Pentru a defini infimum si supremum, trebuie sa ai, mai intai, o relatie de ordine. Incearca sa te gandesti singur la problema asta, eu sunt sigur ca are de a face ca idee cu problema precedenta.
Memorat

Am zis Mr. Green
hunteriuly
Strain


Karma: -8
Deconectat Deconectat

Mesaje: 11



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Decembrie 16, 2008, 23:26:59 »

Nu posta in mai multe locuri! Daca vrea lumea sa te ajute, o va face aici.

Problemele cu care ai de a face se rezolva cu principiul includerii si excluderii.

1. Numarul de numere <= N, divizibile cu x, este N/x. Tu vrei sa afli reuniunea a trei astfel de multimi si, aplicand principiul includerii si al excluderii, obtii raspunsul: N/a + N/b + N/c - N/(a*b) - N/(a*c) - N/(b*c) + N/(a*b*c).

2. Despre a doua problema as zice ca nu e completa. Pentru a defini infimum si supremum, trebuie sa ai, mai intai, o relatie de ordine. Incearca sa te gandesti singur la problema asta, eu sunt sigur ca are de a face ca idee cu problema precedenta.

mersi pt ajutor.
Problema 2 asa a fost enuntata....nu mai am nicio indicatie Sad
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Decembrie 16, 2008, 23:32:37 »

Am cam gresit explicatia la primul punct, pentru ca am presupus ca a, b si c sunt prime intre ele. Daca nu sunt numere prime intre ele, atunci raspunsul este N/a + N/b + N/c - N/[a,b] - N/[a,c] - N/[b,c] + N/[a,b,c]. Am notat cu [a, b] = cel mai mic multiplu comun al celor doua numere. Rationamentul ramane acelasi.
Memorat

Am zis Mr. Green
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Decembrie 16, 2008, 23:34:38 »

Nu ai gresit, in enunt era mentionat ca a, b, c sunt prime.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
hunteriuly
Strain


Karma: -8
Deconectat Deconectat

Mesaje: 11



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Ianuarie 19, 2009, 14:05:36 »

Nu ai gresit, in enunt era mentionat ca a, b, c sunt prime.


Mie imi trebuie un algoritm in C++...si nu stiu cum sa il fac!



Iar la problema 2 am modificat enuntul...poate intelegeti acum despre ce este vorba  Sad  !
« Ultima modificare: Ianuarie 19, 2009, 14:51:40 de către Voicu Iulian » Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines