Sondaj
Întrebare: Crezi ca munca in echipa e buna
DA - 31 (77.5%)
NU - 6 (15%)
NU IMI PASA - 3 (7.5%)
Numărul votanţilor: 40

Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Munca individuala Vs Munca in echipa  (Citit de 5790 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
acolo_jos
Strain


Karma: -1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« : Mai 08, 2008, 14:20:51 »

 De multe ori ma uit cu jale la sistemul nostru educational si vad ca e sub nivelul marii.
Am incercat sa vad alte sisteme educationale si am tras o singura concluzie aceea ca la noi
nu se pune deloc accent pe munca in echipa.   
   
   Multa  lume din strainatate ramane stupefiata cand afla ca la noi munca in echipa nu numai ca nu e un plus dar mai e si interzisa, imi aduca aminte de celebrele replici ale profesorilor ce ziceau

  da deci te-a ajutat Ionel ...hmmmmm ce sa fac sa va impart nota ?   
  da deci tu nu ai facut nimica si el a facut tot   
  nu iti ajuta colegul sa devina sef   


Mai  mult consider rau si daunator ca multi elevi romani au visul cel mare de a fi unici eroi si nu in echipa.La fel trebuie din pacate sa critic si INFOARENA caci
  • E axata foarte mult pe ideea de indivizi pretiosi
  • Iti da sansa sa te dai mare cu realizarile tale ,in sensul ca sa vsda lumea ce bun esti tu   

Baietii, daca ati fi oleaca mai modesti nu cred ca ar dauna


 
Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Mai 08, 2008, 14:53:38 »

Pai motto-ul IA e "te ajutam sa devi olimpic". Atata timp cat olimpiada de informatica este individuala , si pe IA se pune accent pe munca individuala.
Memorat
Florian
Nu mai tace
*****

Karma: 125
Deconectat Deconectat

Mesaje: 832



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Mai 08, 2008, 15:03:11 »

Cere ajutor la o problema pe forum. Pui pariu cu mine ca cineva te va elucida? Ca nu iti va explica toata problema, asta e altceva... doar nu vrei sa iti dea omul "mura`n gura", ca asa nu mai inveti nimic.
Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Mai 08, 2008, 15:08:24 »

Pe la noi nu sunt concursuri pe echipe, de aceea cred ca atat timp cat esti elev trebuie sa te pregatesti individual pt a obtine performante in concursuri.
Abia de la facultate incolo este necesara munca in echipa, si aici ma refer atat la concursuri (ACM) cat si la locul de munca (un proiect al unei firme nu este realizat de un singur individ ci de o echipa).
Memorat
flmanea
Client obisnuit
**

Karma: 78
Deconectat Deconectat

Mesaje: 68



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Mai 08, 2008, 15:31:46 »

Este adevarat ca in Romania munca in echipa nu prea este incurajata... din fericire nu e si cazul in concursurile de informatica, unde am observat de multa vreme ca atmosfera este una colegiala, schimbandu-se destul de multe idei intre concurenti pe forumuri, cand se intalnesc la olimpiade etc. infoarena cu forumul sau este un exemplu in acest sens. Mai mult, in echipele de acm (sau pentru alte concursuri studentesti) romanesti nu cred ca au existat prea des probleme date de lucrul in echipa. Deci nu cred ca observatia initiala se aplica in acest caz.

Am scris mai demult un post pe blog referitor la cum e vazuta munca de echipa in mediul academic romanesc... http://flmanea.blogspot.com/2008/02/team-work.html .
Memorat
StTwister
Client obisnuit
**

Karma: 11
Deconectat Deconectat

Mesaje: 86



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Mai 08, 2008, 16:26:11 »

Referitor la infoarena, indivizii pretiosi si concursurile individuale:

http://infoarena.ro/propuneri/1-hackaton
http://infoarena.ro/propuneri/2-concurs-studenti

In rest, da, sunt de acord ca in Romania, in general nu pare a fi incurajata munca de echipa.
Memorat
c_e_manu
Nu mai tace
*****

Karma: 56
Deconectat Deconectat

Mesaje: 243



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Mai 08, 2008, 17:05:12 »

Este adevarat ca in general nu se pune accent pe munca in echipa, dar daca nu esti suficient de bun individual nu poti avea pretentia sa particpi la concursuri in echipa (apropo la ce ai zis despre infoarena)... Munca in echipa e mai complicata si nu o poti face cu oricine...de exemplu eu as putea lucra la un proiect doar cu vreo 3 din persoanele pe care le cunosc... cu ceilalti m-as contrazice fiindca avem idei diferite... Totusi tu e bine sa inveti sa lucrezi in echipa... si asta trebuie inceput mai devreme nu de la facultate... Noi suntem urmatoarea generatie, deci doar noi putem schimba asta  peacefingers
Memorat
acolo_jos_
Strain


Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Mai 08, 2008, 19:49:03 »

Ma tot gandesc de ce 4 oameni ajung sa decida petru milioane ....Oare noi olimpici de pe infoarena nu avem nici o putere sa schimbam in bine lucrurile.Apropo felicitari echipei infoarena
Memorat
c_e_manu
Nu mai tace
*****

Karma: 56
Deconectat Deconectat

Mesaje: 243



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Mai 08, 2008, 23:50:34 »

Pai... poate echipa infoarena are putere, dar doar in domeniul informaticii... munca in echipa ar trebui dezolvata in mai multe domenii... nu doar in cel din care facem parte noi Think
Memorat
portocala
Strain


Karma: 12
Deconectat Deconectat

Mesaje: 24



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Mai 09, 2008, 19:20:09 »

La care 4 oameni te referi  Very Happy ?

Pe IA, banuiesc ca ai observat intre timp, se fac propuneri de fiecare data si se discuta pe fiecare tema. E un fel de munca in echipa sa contribui cu o parere, si normal ca trebuie sa existe cineva care sa puna in balanta argumentele, si sa decida(in orice caz, conjunctura, domeniu).

In ce sens vrei sa fie modesti  Shocked ?! Pe IA se afirma fiecare prin ceea ce stie in domeniul informaticii, si nu altceva. Si cu cat sunt mai buni, cu atat mai bine. Cinste lor  Smile .

PS: Nu e nevoie sa iti faci cont nou pt fiecare post in parte Tongue
Memorat
acolo__jos
Strain


Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Mai 10, 2008, 21:13:29 »

Editat de moderator: Fara jigniri, te rog!
« Ultima modificare: Mai 10, 2008, 21:41:36 de către Stefan Istrate » Memorat
alecman
Strain
*

Karma: 20
Deconectat Deconectat

Mesaje: 42



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Mai 10, 2008, 21:30:42 »

1. Poate ar trebui sa-ti revizuiesti un pic comportamentul. Nu rezolvi nimic daca incepi sa te iei de oameni in stanga si in dreapta Shame on you . Cu o astfel de atitudine, este destul de improbabil sa poti lucra intr-o echipa, tinand ca intre membrii ei trebuie sa existe respect reciproc.
2. Infoarena exista in principal pentru a ajuta elevii sa devina mai buni in domeniul pe care l-au ales (informatica). Poti si pe infoarena sa faci munca in echipa, daca contribui cu o idee importanta la un articol, imbunatatesti o secventa de cod din spatele site-ului, sau pur si simplu faci schimb de idei cu alte persoane pasionate si interesate de un anumit domeniu (cum a zis si Alexandra  Ok).
Memorat
stef2n
Nu mai tace
*****

Karma: 218
Deconectat Deconectat

Mesaje: 641



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Mai 10, 2008, 21:43:19 »

Daca ai incercat sa vezi cum e in alte sisteme educationale, de acolo ai invatat ca jignirile sunt importante?
Topic inchis!
Memorat

Exista 10 categorii de oameni: cei care inteleg sistemul binar si cei care nu il inteleg.
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines