Sondaj
Întrebare: Ideea prezentata mai jos vi se pare buna?
Da.
Nu.

Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: dificultate probleme  (Citit de 6352 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
lache92
Strain


Karma: -10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 18



Vezi Profilul
« : Mai 04, 2008, 21:09:43 »

Cred ca ar trebui ca la arhiva de probleme, in dreptul fiecarei problema sa fie prezentat gradul de dificultate, in procente.
Cei ce au rezolvat problema au voie sa voteze cat de dificila a fost (de la 10% pana la 100%, din 10 in 10), modificand astfel gradul de dificultate obtinut ca medie al voturilor, adica cel precizat langa numele problemei alaturi de autor etc...
Sper ca m-am facut inteles.

Mersi anticipat.
Memorat
stef2n
Nu mai tace
*****

Karma: 218
Deconectat Deconectat

Mesaje: 641



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Mai 04, 2008, 21:13:11 »

Dificultatea e subiectiva. Daca lucrez 50 de probleme de programare dinamica si o vad pe a 51-a, e foarte probabil sa mi se para usoara.
Memorat

Exista 10 categorii de oameni: cei care inteleg sistemul binar si cei care nu il inteleg.
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Mai 04, 2008, 21:16:44 »

Si in plus uite-te pe uva in arhiva (aici de exemplu: http://icpcres.ecs.baylor.edu/onlinejudge/index.php?option=com_onlinejudge&Itemid=8&category=12 ) : aici nu e un procentaj al parerilor, ci o statistica a numarului de rezolvitori de 100 si al submiturilor corecte. Asta poate da o imagine mai adecvata asupra dificultatii...
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Mai 04, 2008, 21:26:33 »

Cu siguranta ca o modalitate de evaluare a dificultatii problemelor trebuie gasita Smile. Asa ceva este planificat de mult timp si la un moment dat se va si implementa.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Mai 04, 2008, 21:36:16 »

Cred ca o modalitate buna de a arata dificultatea unei probleme este afisarea procentului utilizatorilor care au luat 100 din cei care au trimis o solutie la o problema (asa cum mai este si pe alte site-uri cu probleme)
Memorat
lache92
Strain


Karma: -10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 18



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Mai 04, 2008, 21:45:16 »

sau o medie a notelor optinte.
Memorat
portocala
Strain


Karma: 12
Deconectat Deconectat

Mesaje: 24



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Mai 07, 2008, 12:38:38 »

Ai putea reformula intrebarea din sondaj?  Angel  se poate intelege ca e vb de ideea de a avea un indice pt dificultatea problemelor, sau de ideea propusa de tine pentru rezolvare  Ok
Memorat
MciprianM
Nu mai tace
*****

Karma: 87
Deconectat Deconectat

Mesaje: 324



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Mai 10, 2008, 19:31:36 »

Cred ca Stef2n are dreptate in privinta dificultatii. Totusi o pagina cu statistici referitoare la fiecare problema nu ar strica.
Parca alta e satisfactia cand rezolvi o problema care a fost rezolvata doar de cativa oameni(sau nici unul).
De asemenea, daca esti la inceput, problemele cu un numar mare de rezolvitori ce au obtinut 100pct. iti vor fi mai accesibile decat celelalte.
Si prin exercitiu poti sa ajungi sa rezolvi probleme si mai grele.
Oricum, ar fi frumos.
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Mai 11, 2008, 14:13:43 »

daca vrei sa stii ce utilizatori au rezolvat o problema anume poti sa te uiti aici

http://infoarena.ro/monitor?task=nume_problema&score_begin=100
« Ultima modificare: Mai 11, 2008, 17:58:37 de către Bogdan Tataroiu » Memorat
lache92
Strain


Karma: -10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 18



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Mai 12, 2008, 10:23:37 »

nu mah.. nu vreau sa stiu cine a rezolvat'o... vreau sa stiu cat de grea e!
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Mai 12, 2008, 11:13:09 »

Singura metoda de a afla asta cu siguranta este sa o rezolvi Wink

In cel mai bun caz, poti sa afli parerea altora sau alte date din care sa deduci cat de grea e.
Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #11 : Mai 12, 2008, 20:12:49 »

Ionut (sau Adrian? Scuze!),

Intr-adevar, ne-ar trebui un feature similar cu ce sugerezi tu. Ar fi foarte utili niste indicatori de dificultate.
Problema a mai fost discutata, s-au propus diverse solutii dar din pacate nu a venit nimeni cu o implementare (completa).  sad  Imi pare rau ca nu pot sa dau acum niste link-uri dar daca esti curios poti sa cauti pe forum discutiile respective.


Va incurajam si va recompensam (cu tricouri infoarena Tongue) sa ganditi si sa implementati voi astfel de facilitati. Pentru fiecare propunere trebuie facute in general doua lucruri, si nu trebuie sa le faca aceeasi persoana:

1) Redacteaza un IAP (http://infoarena.ro/propuneri) care descrie suficient de exact toate schimbarile necesare. Propunerea trebuie sa ia in considerare toate discutiile care s-au purtat deja pe forum pe aceasta tema.

2) Implementeaza propunerea, dupa ce o aprobam in forma finala. Trebuie sa lucrezi pe codul de pe http://hackers.devnet.ro/.  Iti putem face un branch separat sau poti sa trimiti direct un patch.



Sunt cel putin doua metode complementare de a indica gradul de dificultate al problemelor din arhiva:

1) Folosirea tag-urilor pentru a clasifica problemele in cateva grupe de dificultate. Scopul e sa impartim arhiva in mai multe arhive mai mici de dificultate foarte usoara, usoara, medie, avansata etc.
Sistemul de tag-uri este deja in mare parte implementat de Mircea. Ramane de gandit ce grupe de dificultate putem face, cum le clasificam si si cum le prezentam pe site.

2) Implementarea unor indicatori statistici relevanti (i.e. ratia de rezolvari acceptate, ratia de incercari / rezolvitori samd).


As vrea sa mai precizez ca am incercat sa ne gandim la indicatori statistici (2) care sa elimine nevoia de a avea tag-uri manuale (1) insa nu am gasit ceva satisfacator.
Spre exemplu, avem probleme grele adaugate recent in arhiva de la alte concursuri pentru care exista putine solutii trimise insa aproape toate sunt de punctaj maxim. Motivul e ca multi utilizatori trimit solutii oficiale sau se baga la probleme grele doar daca stiu sigur sa le faca.
Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Mai 12, 2008, 20:36:26 »

Gradul de dificultate al unei probleme e o chestie discutabila. De exemplu, o problema care se rezolva cu arbori de intervale poate fi simpla pentru cineva care stapaneste bine structura de date, insa poate parea dificila unuia care a rezolvat o singura problema cu arbori de intervale in viata(si aia de genu celei din arhiva educationala).
Nu cred ca se poate stabili cu exactitate gradul de dificultate al unei probleme, decat in cazul celor foarte grele (ex: Optic ...), sau al celor foarte usoare(ex: Maxsecv, Fructe...).
O chestie utila ar fi crearea unor statistici (surse trimise / surse de 100 de puncte), sau tag'urile care sa descrie modul de rezolvare.
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Mai 12, 2008, 20:54:31 »

Stiu ca in Ginfo incerca Mihai Scortaru o formula mai demult pentru a calcula dificultatea. Dadea note pentru nivelul de algoritmi pe care trebuie sa ii stii, de structuri de date, de matematica, nivelul de inventivitate al problemei. Deci am putea da note dupa mai multe atribute.

Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #14 : Mai 12, 2008, 23:05:55 »

Nu cred ca se poate stabili cu exactitate gradul de dificultate al unei probleme

Probabil ca nu se poate si nici nu incercam sa o facem cu "exactitate".
Totusi, cred ca se pot clasifica problemele dupa dificultate intr-o maniera rezonabila si folositoare.
Memorat
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Mai 18, 2008, 11:26:18 »

Implementeaza propunerea, dupa ce o aprobam in forma finala. Trebuie sa lucrezi pe codul de pe http://hackers.devnet.ro/.  Iti putem face un branch separat sau poti sa trimiti direct un patch.

Am trimis acum ceva timp un patch care permitea evaluarea surselor live, in timpul concursului, ascunzand rezultatele. am precizat in ticket ce-am schimbat in mare.
http://hackers.devnet.ro/ticket/338

Cand ai timp, spune-mi daca e bine ce-am facut Smile Mai sunt cateva chestii de implementat la treaba asta si ar fi mai usor daca as avea un branch.
« Ultima modificare: Mai 18, 2008, 11:33:13 de către Bogdan Tataroiu » Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines