Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: geometrie computationala pentru clasa a 9,nationala  (Citit de 2944 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Andreid91
Client obisnuit
**

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 54



Vezi Profilul
« : Martie 28, 2008, 14:57:06 »

Ma poate ajuta cineva cu niste probleme de geometrie si niste idei de rezolvare? Pentru nationala la a noua, ar trebui sa stiu si ceva algoritmi de geometrie. Brick wall Am si cartea Cormen,dar nu stiu ce mi-ar folosi de acolo ... doar poate produsul incrucisat. E destul de avansata pentru clasa a 9-a... Daca are cineva niste aplicatii, sa nu aveti mila de mine! Fighting

Inca ceva:la inmultirea unui numar mare cu unul mic,t-ul ar trebui declarat long? (sau int cum e in sursa? http://infoarena.ro/Multe-smenuri-de-programare-in-CC-si-nu-numai)
« Ultima modificare: Martie 28, 2008, 16:29:48 de către Ciocan Andrei » Memorat
filipb
Nu mai tace
*****

Karma: 232
Deconectat Deconectat

Mesaje: 929



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Martie 28, 2008, 21:37:33 »

Poti cauta cu google ce te intereseaza. De exemplu: intersectia a doua linii, sau a doua cercuri. Un algoritm foarte bun despre geometrie computationala se gaseste aici.
Inca un articol interesant pe care trebuie sa il citesti se gaseste aici. Cu ocazia asta o sa inveti si arbori de intervale.

Desi urmatoarele probleme nu sunt aplicatii directe la algoritmi elementari, merita sa le incerci, mai ales ca solutiile lor le gasesti la articolele de pe infoarena:
* cercuri - f buna pentru inceput
* trapez
* rubarba - f. grea pentru inceput
* triang
* poligon
* patrate - mai mult de idee decat de geometrie
* poligon2

Intreaba pe forum ce nu stii!
In general lucreaza mult de pe infoarena si o sa vezi cum progresezi. Ia-le de la inceput, problema cu problema. Spor la treaba!

t-ul din inmultirea unui numar mare cu unul mic e de fapt transportul de la inmultire, asa ca un int este suficient.
Memorat
Andreid91
Client obisnuit
**

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 54



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Martie 28, 2008, 23:52:08 »

Mersi mult. Sa ma pun pe treaba d'oh!
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines