Pagini: 1 [2]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: O clasificare a problemelor ...  (Citit de 13964 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
nash
De-al casei
***

Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 109



Vezi Profilul
« Răspunde #25 : Aprilie 19, 2007, 17:03:57 »

  Inca o data .. cu ce scade greutatea unei probleme daca sti ca este sa zicem specifica clasei a 10-a la un concurs ? .. cu nimic ... Nivelul .. sa fie cat mai ridicat.. si din ce in ce mai ridicat ... infoarena nu este usaco .. poti sa faci ori si ce probleme vrei .. nu a zis nimeni ca trebuie sa faci mai intai pe cele de clasa 9-a apoi pe cele de clasa 10 ..etc .. poti sa faci direct pe cele de a 12 daca vrei sau poti sa faci ce vrei tu .. ceea ce am zis eu nu incurca cu nimic , doar ajuta ...
Memorat
silviug
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 193
Deconectat Deconectat

Mesaje: 485



Vezi Profilul
« Răspunde #26 : Aprilie 19, 2007, 17:04:17 »

Hai sa-mi spun si eu parerea despre problema adusa in discutie...

Dupa cum a spus si Wickedman, discutam de doua lucruri diferite: gradul de dificultate si metoda de rezolvare pentru o problema. De asemenea, tot Wickedman pluseaza si mai spune un lucru bun: nu merg tag-uite toate problemele cand vorbim de metode de rezolvare pentru ca stricam "emotia descoperirii" -- foarte importanta pentru o buna parte din userii nostri indiferent de nivelul lor. Merg tag-uite cateva simple-medii pentru ca incepatorii sa poata gasi rapid probleme de un anumit tip, sa zicem 5-10 pe fiecare tag "mare" (grafuri, PD, greedy, back, etc.).

In legatura cu gradul de dificultate care poate fi dedus din statistici, aici incep sa nu mai fiu de acord cu Wickedman ci cu Nash. Intr-adevar, daca user-ul ar avea statistici, ar putea deduce printr-un efort consistent, care probleme sunt de el. Insa e foarte importanta aici "sortarea problemelor": in loc sa ai un mare bulk de probleme (momentan 400+ si va mai creste) in care trebuie sa te descurci sa le sortezi pe alea potrivite, ar fi foarte util nu numai pentru utilizatorul incepator, dar pentru oricine sa poti sa gasesti rapid probleme de un anumit grad de dificultate. Imaginati-va, voi cei care sunteti avansati, ca inainte de loturi nu vreti sa va uitati peste ultimele probleme de clasa a 9-a adaugate in arhiva ci pe ceva mai pe puterea voastra.

Asadar sunt de acord cu ideea lui Nash, dar nu si cu implementarea propusa de el: asocierea fiecarei probleme cu un tag de clasa. Asta pentru ca nu poti spune clar daca o problema e de a 9-a sau daca poti spune azi, maine s-ar putea schimba lucrurile printr-o noua modificare a curriculum-ului. Grade de dificultate precum: nivel elementar, nivel incepator, nivel mediu, nivel avansat, nivelul zeilor Smile ar putea fi mai sugestive si mai decuplate de "ce se face la casa". Un elev de gimnaziu va putea rezolva linistit probleme de nivel elementar si nivel de incepator si tot asa.

Evident, sunt multe feature-uri pe care le-am vrea la infoarena. Asta e unul cat se poate de util, am putea spune. Totusi, baietii care lucreaza la infrastructura site-ului sunt putini si mai toti ocupati si cu altceva. S-a vehiculat ideea ca ati putea pune mana de la mana sa duceti voi la bun sfarsit acest lucru. Eu salut initiativa aceasta si va aduc aminte ca puteti face asta: http://infoarena.ro/implica-te/development.

Fiti voi primii utilizatori care "codeaza alaturi de noi"  Yahoo!

Silviu
Memorat

"Don't gain the world and lose your soul, wisdom is better than silver or gold." [Bob Marley - Jamaican reggae musician & singer (1945 - 1981)]
Darth_Niculus
De-al casei
***

Karma: -13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 143



Vezi Profilul
« Răspunde #27 : Aprilie 19, 2007, 19:35:59 »

 Lucrez in PHP, Mysql , Javascript etc... de vreo 2-3 ani si sunt dispus sa codez, doar ca nu pot incepe chiar acum tre' sa imi eliberez programul si va tine ceva (vreo 2 saptamani). A si probabil o sa-mi trbe ince vreo zi doua sa ma acomodez cu sursele site-ului
« Ultima modificare: Aprilie 19, 2007, 19:52:54 de către Ivan Nicolae » Memorat
Florian
Nu mai tace
*****

Karma: 125
Deconectat Deconectat

Mesaje: 832



Vezi Profilul
« Răspunde #28 : Decembrie 08, 2007, 20:41:12 »

Poate ca e putin cam offtopic, dar din moment ce am avea dreptul sa vedem sursele oricui, nu ar fi frumos sa faceti si o clasificare a problemelor in functie de metoda/tehnica de programare utilizata in rezolvarea ei?  Smile Adica, daca cineva vrea, de exemplu, sa isi perfectioneze cunostintele legate de prog dinamica, sa dea un "Afiseaza dupa 'Programare dinamica'" si sa i se arate lista cu problemele respective. Presupunand in mod ipotetic ca am putea vedea sursele, aceasta "clasificare" nu ma constituie o problema, deci ar fi frumos.  Ok
Memorat
ctes
Strain
*

Karma: 3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 25



Vezi Profilul
« Răspunde #29 : Decembrie 08, 2007, 20:50:20 »

Atunci, infoarena nu ar devenii prea.....culegere d'oh!
Memorat
sigrid
De-al casei
***

Karma: 61
Deconectat Deconectat

Mesaje: 129



Vezi Profilul
« Răspunde #30 : Decembrie 08, 2007, 21:25:38 »

ba da, mai ales daca ar fi vorba de toate problemele din arhiva.
nu zic ca este o ideea rea Smile..are probabil multe parti constructive, dar mie personal nu mi-ar placea si o astfel de clasificare..parerea mea e ca daca cineva vrea sa se "perfectioneze" in pd, sau alte tehnici sunt destule manuale si culegeri care-cred- ca ajuta destul peacefingers
Memorat
Florian
Nu mai tace
*****

Karma: 125
Deconectat Deconectat

Mesaje: 832



Vezi Profilul
« Răspunde #31 : Decembrie 08, 2007, 21:59:06 »

Dar IA nu urmareste perfectionarea? Nu tin eu neaparat, in plus suntem si off topic, insa ar fi o diferenta enorma intre culegere si IA. Cand rezolvi o problema dintr`o culegere, pt mine, nu are nici un farmec. Mai frumos e pe IA cand vezi in monitorul de evaluare 100 de puncte. Atunci esti sigur ca e rezolvarea ideala. Oricum, nu pot sa zic ca ar avea mare importanta, dar nici nu ar strica.  Smile

[sorry de off topic]
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #32 : Decembrie 09, 2007, 13:36:14 »

Doar pentru ca ai dreptul sa te uiti in surse nu inseamna ca trebuie sa o faci. Mie nu mi-ar placea deloc sa fie o astfel de clasificare, pentru ca vreau sa ma prind singur de cele mai multe probleme. Poate ca mai sunt si altii ca mine, carora nu le-ar conveni sa li se "sufle" indicii de rezolvare.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
Florian
Nu mai tace
*****

Karma: 125
Deconectat Deconectat

Mesaje: 832



Vezi Profilul
« Răspunde #33 : Decembrie 09, 2007, 13:52:01 »

Doar pentru ca ai dreptul sa te uiti in surse nu inseamna ca trebuie sa o faci. Mie nu mi-ar placea deloc sa fie o astfel de clasificare, pentru ca vreau sa ma prind singur de cele mai multe probleme. Poate ca mai sunt si altii ca mine, carora nu le-ar conveni sa li se "sufle" indicii de rezolvare.

Da. Pana la urma ai dreptate. E mai fain cand te prinzi singur. Si la urma urmei, poti sa ceri si pe forum indicii.  Ok
Memorat
silviug
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 193
Deconectat Deconectat

Mesaje: 485



Vezi Profilul
« Răspunde #34 : Decembrie 10, 2007, 21:09:37 »

S-a mai discutat acest lucru pe forum si raspunsul meu ramane acelasi.
Memorat

"Don't gain the world and lose your soul, wisdom is better than silver or gold." [Bob Marley - Jamaican reggae musician & singer (1945 - 1981)]
Pagini: 1 [2]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines