Sondaj
Întrebare: Exista Dumnezeu ?
Crezi intr-un Dumnezeu doar al crestinilor , esti crestin fundamentalist ?
Crezi intr-un Dumnezeu care se implica in viata oamenilor fie el Allah sau oricine altcineva
Crezi intr-o entitate care ne-a creat si ne-a lasat in pace ?
Crezi in evolutie , sau crezi ca universul nu a avut nevoie de nimic dinafara pentru a fi ce este?

Pagini: 1 [2]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Exista Dumnezeu ?  (Citit de 9006 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
C_Ovidiu
Strain
*

Karma: -37
Deconectat Deconectat

Mesaje: 46



Vezi Profilul
« Răspunde #25 : Octombrie 12, 2007, 19:25:35 »

     Exact asta am vrut si eu . Sunt alte site-uri pe care am dicutat probleme astea si imi e si mie greu sa postez din nou si din nou ce am mai postat. Vroiam ca acesta  sa fie un simplu sondaj. Dar vad ca altii n-au inteles asta , dar n-am sa stau cu mainile in san cand unii isi dezvolta aici doctrina , mai ales in necunostinta de cauza . 
     
Citat
Ovidiu, Chiar nu vreau sa discut acuma topicul religiei crestine(despre care vad ca vb tu cu orbii).... asta mi se pare cel mai usor de demonstrat ca fiind..... foarte improbabila.
   Eu vorbeam in schimb despre teoria creationista.... care trebuie distinsa de religia crestina,  budista, musulmana sau cine mai stie ce religie. Teoria creationista este pur si simplu ideea ca am fost creati de cineva.
    Dupa cum vezi , erai atentionat la inceputul topicului sa nu-ti expui aici parerile personale ci doar alegerea. Daca incepi sa ataci crestinismul  (printre altele) din moment ce nu sunt moderator sa-ti sterg mesajul , am sa-ti raspund , pana inchide sau sterge cineva topicul . Eu ti-am zis despre crestinism , pentru ca de aici sunt mai documentat , si crestinismul adopta creationismul .
Offtopic : Tare curios sunt cat te-ai documentat ca esti atat de sigur pe tine , pe cand domeniul e destul de vast ( se face si facultate) .

Inca ceva, ai uitat de neoprotestanti Tongue
« Ultima modificare: Octombrie 12, 2007, 19:28:57 de către Cotletz Ovidiu » Memorat
Darth_Niculus
De-al casei
***

Karma: -13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 143



Vezi Profilul
« Răspunde #26 : Octombrie 12, 2007, 19:33:23 »

   Okay... daca te-am jicnit pe tine... sau pe altii in vreun fel.... imi cer scuze, promit ca nu o sa se repete. Dupa cate observi postul meu a fost trimis dupa ce deja erau alte posturi care 'isi faceau doctrina'.... sa-ti zic sincer.... singurul care chiar m-a deranjat a fost cel cu futuna si sa tineti de mana pe cineva blah blah blah. Ideea de baza este ca eu nu incerc sa conving pe nimeni de parerea mea..... pt. ca nu e nici cinstit si nici nu are rost.  Smile  asa ca  peacefingers imi cer scuze ca am atacat religia crestina in postul anterior.... pur si simplu.... nu mi s-a parut ca fiind un post ofensiv... sincer nici acuma nu imi pare.
 
   Cat despre cat m-am documentat... hm... sa vedem.... 17 ani de zile. Si din perspectiva omului credincios(care am fost candva) si din perspectiva celui care incearca sa dovedeasca ca nu exista Dumnezeu. Trebuie sa recunosc ca in tot acest timp am ajuns la concluzia.... ca nu pot demonstra ca nu exista. Dar daca ma gandesc bine... nici despre Thor nu pot sa demonstrez ca nu exista.

    Cat despre ca ai incercat sa discuti chestia asta calm si pe alte formururi si nu ai reusit.... :p nici nu cred ca o sa reusesti.... pare sa fie o coarda sensibila a oamenilor.
« Ultima modificare: Octombrie 12, 2007, 19:38:47 de către Ivan Nicolae » Memorat
C_Ovidiu
Strain
*

Karma: -37
Deconectat Deconectat

Mesaje: 46



Vezi Profilul
« Răspunde #27 : Octombrie 12, 2007, 19:41:39 »

Offtopic Zi sincer ai citit Biblia ?
Memorat
Darth_Niculus
De-al casei
***

Karma: -13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 143



Vezi Profilul
« Răspunde #28 : Octombrie 12, 2007, 19:54:36 »

 sincer.... da... dar sa nu intelegi ca am citit ca un credincios. Am citit biblia cum am citit si coranul.      Sincer daca-ti zic dc le-am citit pa bune... o sa-mi pun o gramada de lume in cap.... asa ca prefer sa tin pentru mine asta. Dar in schimb pot sa zic asta: cand eram mic nu eram ca acuma indiferent... eram chiar impotriva oricarei forme de religie.
  Dar cred ca esti de acord cu mine.... ca deja a degenerat discutia.
« Ultima modificare: Octombrie 12, 2007, 20:00:09 de către Ivan Nicolae » Memorat
C_Ovidiu
Strain
*

Karma: -37
Deconectat Deconectat

Mesaje: 46



Vezi Profilul
« Răspunde #29 : Octombrie 12, 2007, 20:03:07 »

  Nu ma asteptam  Applause .Esti pe calea cea buna . Parerea mea e , mai cerceteaza Tongue.As zice mai multe dar ,ti-as recomanda si niste carti , dar te las sa mai intri pe alte site-uri , ca sa nu intram in polemici .   Si , sa revenim la subiect  peacefingers

Citat
Dar cred ca esti de acord cu mine.... ca deja a degenerat discutia.
Sa fiu sincer , mie incepe sa-mi placa Tongue.
« Ultima modificare: Octombrie 12, 2007, 20:07:42 de către Cotletz Ovidiu » Memorat
Darth_Niculus
De-al casei
***

Karma: -13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 143



Vezi Profilul
« Răspunde #30 : Octombrie 12, 2007, 20:06:40 »

  dupa parerea mea... cea mai sigura metoda de a deveni ateu... este sa citesti biblia.  Tongue
 
  dar nu inteleg dc tii sa ma plasezi pe calea cea buna.... sau sa imi recomanzi carti.   Fiecare cu parerea lui... eu nu incerc sa imi impun ideile mele asupra ta. Oricum stiu ca nici tu nu ma poti convinge pe mine... cum de atfel nici eu pe tine. Deci cearta asta nu-si prea are rostul... asa ca vorba ta hai sa revenim la alte subiecte Smile
Memorat
C_Ovidiu
Strain
*

Karma: -37
Deconectat Deconectat

Mesaje: 46



Vezi Profilul
« Răspunde #31 : Octombrie 12, 2007, 20:12:57 »

 
Citat
dar nu inteleg dc tii sa ma plasezi pe calea cea buna.... sau sa imi recomanzi carti.   
   Scrie in Biblie si daca tot s-a deschis discutia...
 
Citat
dupa parerea mea... cea mai sigura metoda de a deveni ateu... este sa citesti biblia.  Tongue
  Aici trebuie sa-ti dau dreptate putin . Asa eram si eu . Acuma vad altfel lucrurile. Te-am intrebat despre Biblie ca sa vad daca esti cat de cat documentat . Daca ai citit Biblia nu spune nimic , dar daca n-ai citit-o spune multe.   
Memorat
C_Ovidiu
Strain
*

Karma: -37
Deconectat Deconectat

Mesaje: 46



Vezi Profilul
« Răspunde #32 : Octombrie 12, 2007, 20:17:54 »

   Inca ceva , adevarat sau nu crestinismul aduce lucruri bune , dar ateismul , adevarat sau nu nu aduce nimic bun . Doar o simpla multumire de sine .
Memorat
Darth_Niculus
De-al casei
***

Karma: -13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 143



Vezi Profilul
« Răspunde #33 : Octombrie 12, 2007, 20:19:12 »

   That's not the point.... nu putem sa acceptam ceva posibil fals doar pentru ca aduce lucruri bune. Si dupa parerea mea un lucru este fals pana nu este demonstrat ca fiind adevart.

 Cum poti fi sigur ca religia ta este cea corecta si nu alta?
« Ultima modificare: Octombrie 12, 2007, 20:34:06 de către Ivan Nicolae » Memorat
C_Ovidiu
Strain
*

Karma: -37
Deconectat Deconectat

Mesaje: 46



Vezi Profilul
« Răspunde #34 : Octombrie 12, 2007, 20:30:01 »

    Da , dar vezi ca ceva tot alegi . Si oricat de mici ar fi sansele existentei lui Dumnezeu(atata timp cat nu sunt 0) , conform teoriei probabilitatilor castigi daca crezi in El (Mi se pare ca Pascal a demonstrat asta cu teoria probabilitatilor , la sfarsitul vietii) .
   
Off-topic Sunt penticolstal . La noi se pune o oarecare baza pe lucruri supranaturale . Atunci cand vad lucruri supranaturale cu adevarat , nu pot sa nu-mi dau seama ca viata e mai mult de cat este. E ceva supranatural . Si chiar daca as fi doar un pion intr-un joc de Age of Empires al lui Dumnezeu , tot credincios raman .  Acuma nu stiu daca celelalte sunt adevarate sau nu(nici nu ma intereseaza) , (vb doar in dreptul meu , nu in dreptul tuturor penticostalilor) , dar stiu ca credinta mea are ceva special , care nu e de pe pamant.

M-am chinuit sa raspund si ti-ai editat postul
« Ultima modificare: Octombrie 12, 2007, 23:50:37 de către Cotletz Ovidiu » Memorat
Darth_Niculus
De-al casei
***

Karma: -13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 143



Vezi Profilul
« Răspunde #35 : Octombrie 12, 2007, 20:36:44 »

   Daca gandesti ca pe o afacere.... da... castigi daca crezi in el.  Dar vezi tu... a crede cu adevarat insemna a crede fara sa te gandesti.... hai sa cred ca sa castig. Deci defapt nu poti sa te fortezi sa crezi.
   Ceva de genu "Eu sunt ateu.... dar hai sa acoper si acea (1/999999999)% sansa crezand." Ori crezi ori nu crezi.
« Ultima modificare: Octombrie 12, 2007, 20:38:41 de către Ivan Nicolae » Memorat
C_Ovidiu
Strain
*

Karma: -37
Deconectat Deconectat

Mesaje: 46



Vezi Profilul
« Răspunde #36 : Octombrie 12, 2007, 20:48:26 »

   Ai dreptate . Nu m-am referit la mine .
   De aceasta ar trebui sa tina cont cei care lupta contra crestinismului , crezand ca fac ceva bun . Chiar daca ar fi siguri ca nu exista , daca ar tinea intr-adevar la lume , nu ar lupta.
Memorat
Darth_Niculus
De-al casei
***

Karma: -13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 143



Vezi Profilul
« Răspunde #37 : Octombrie 12, 2007, 20:52:00 »

  Acuma nu pot sa zic ca lupt contra unei religii..... acuma sunt pur si simplu indiferent.
  Cand eram mai mic... eram mai radical deoarece am tendinta sa lupt impotriva la chestiile care imi zic: "Uite treaba sta asa.... nu-i nevoie sa-ti mai bati tu capu...". Consider ca nu este un lucru bun sa fim incurajati sa luam ceva dagata in loc sa cercetam amanuntit si sa ajungem la o concluzie. Sa nu mai vorbesc ca nu prea suport lucrurile care incearca sa mi se bage pe gat.
Memorat
C_Ovidiu
Strain
*

Karma: -37
Deconectat Deconectat

Mesaje: 46



Vezi Profilul
« Răspunde #38 : Octombrie 12, 2007, 21:01:39 »

   Dupa cum spuneai si tu fiecare are dreptul la alegere , nimeni n-ar trebui fortat , cel mult incurajat, dar spre lucrurile bune(si atunci cand sansele sunt 50% ca un lucru sa fie adevarat ar trebui incurajati spre cel care aduce si un folos). Pentru ca intrebarile sunt la fel de mari si intr-o parte si in cealalta.
   
Inchid paranteza .
Memorat
Darth_Niculus
De-al casei
***

Karma: -13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 143



Vezi Profilul
« Răspunde #39 : Octombrie 12, 2007, 21:06:11 »

   Problema e ca sansele nu sunt 50%... ci sunt mult mai mici in favoarea unei religii anume.
   In fine... tot ce facem e sa ne invartim in gol.... si sa pierdem timp... propun sa lasam la pace si gata. Fiecare cu parerile lui.
Memorat
C_Ovidiu
Strain
*

Karma: -37
Deconectat Deconectat

Mesaje: 46



Vezi Profilul
« Răspunde #40 : Octombrie 12, 2007, 21:08:39 »

   Punct
Memorat
Pagini: 1 [2]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines