Sondaj
Întrebare: Exista Dumnezeu ?
Crezi intr-un Dumnezeu doar al crestinilor , esti crestin fundamentalist ?
Crezi intr-un Dumnezeu care se implica in viata oamenilor fie el Allah sau oricine altcineva
Crezi intr-o entitate care ne-a creat si ne-a lasat in pace ?
Crezi in evolutie , sau crezi ca universul nu a avut nevoie de nimic dinafara pentru a fi ce este?

Pagini: [1] 2   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Exista Dumnezeu ?  (Citit de 9005 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
C_Ovidiu
Strain
*

Karma: -37
Deconectat Deconectat

Mesaje: 46



Vezi Profilul
« : Octombrie 09, 2007, 22:21:27 »

      E doar o curiozitate a mea . Nu vreau sa se transforme intr-o dezbatere . Eventual unii isi pot preciza alegerea . E off topic pana la urma .
Memorat
fireatmyself
Nu mai tace
*****

Karma: 36
Deconectat Deconectat

Mesaje: 492



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Octombrie 10, 2007, 12:37:09 »

cred ca trebuia sa faci si o varianta de genul : 'cred ca exista ceva dincolo (nu neaparat Dumnezeu)' in locul variantei 'da'. dupa parerea mea, a doua varianta este inclusa in prima.


L.E.: eu unul nu pot sa votez, pentru ca am o parere diferita. macar o astfel de varianta sa fie facuta. nu vreau sa te atac prin acest post. incercam doar sa dau o sugestie, sa te ajut  Very Happy
« Ultima modificare: Octombrie 10, 2007, 13:02:39 de către Bogdan A. Stoica » Memorat

Viata e scurta. Daca nu o putem lungi, macar s-o facem lata.
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Octombrie 10, 2007, 12:57:32 »

Parerea mea e ca exista Dumnezeu, si n'ar trebui facute concursuri duminica, pt k e vreme de mers la biserica  Tongue

cred ca trebuia sa faci si o varianta de genul : 'cred ca exista ceva dincolo (nu neaparat Dumnezeu)' in locul variantei 'da'. dupa parerea mea, a doua varianta este inclusa in prima.
Sunt de acord cu Bogdan in privinta asta. Cine voteaza varianta a doua pe ce se bazeaza? Pe faptul ca exista Dumnezeu si Biblia nu e cuvantul Lui?
Memorat
marcelcodrea
Nu mai tace
*****

Karma: 173
Deconectat Deconectat

Mesaje: 217



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Octombrie 10, 2007, 13:34:33 »

http://www.youtube.com/watch?v=MeSSwKffj9o - George Carlin
Eu as organiza concursuri numai duminica pentru ca Dumnezeu nu are cum sa-i faca sa buseasca pe cei care au fost cuminti tocmai duminica.... !  Huh
Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Octombrie 10, 2007, 13:51:05 »

http://www.youtube.com/watch?v=MeSSwKffj9o - George Carlin
Eu as organiza concursuri numai duminica pentru ca Dumnezeu nu are cum sa-i faca sa buseasca pe cei care au fost cuminti tocmai duminica.... !  Huh
  • Religia poate e bullshit.. da' credinta nu e... e o mare diferenta intre astea 2..(parerea mea). Credinta trece de religii, de aia 98% dintre romani(prea multi), s'au declarat credinciosi. Nu toti au aceeasi religie.
  • Daca mergem pe principiul asta cu duminica, cred ca Dumnezeu mai degraba nu'i face sa buseasca pe aia care au fost cuminti toata saptamana decat pe cei care asteapta duminica sa fie cuminti.
Ma tot mir: am colegi care nu prea's ei cu Dumnezeu si lucruri d'astea.. da' cand e ceva sarbatoare, se feresc de bautura si chestii dastea ca dracu de tamaie. Ce rost are sa te prefaci "cuminte" de sarbatori cand in restu zilelor (peste 300) nu'ti pasa de asta.. mi se pare ipocrizie.
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Octombrie 10, 2007, 14:04:09 »

      E doar o curiozitate a mea .

Si crezi ca un sondaj pe infoarena te-ar lamuri?  Huh
Memorat

Am zis Mr. Green
C_Ovidiu
Strain
*

Karma: -37
Deconectat Deconectat

Mesaje: 46



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Octombrie 10, 2007, 14:26:54 »

    Varianta a doua poate insemna ca exista , dar nu se implica , se implica dar nu e Bilblia nu e cuv lui . In fine pe mine asta m-a interesat , as schimba topicul da nu credca se mai poate .
 PaulDB
 Sondajul e doar o curiozitate a mea .Curiozitate e ce crede comunitatea infoarena si  nu daca exista Ceva.
In rest , se dezbat destul pe alte forumuri chestiile delicate ale credintei si religiei asa ca sa ne limitam la topic
 
  Daca tot veni vb George Carlin e un idiot , parerea mea. A redus cele zece porunci la 2 si se credea buricul pamantului , pe cand Isus deja le redusese la 2 cu 2000 de ani in urma . Daca vrei sa-ti bati joc de ceva , macar documenteaza-te putin , nu te face de ras
Memorat
skyel
Nu mai tace
*****

Karma: 29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 263



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Octombrie 10, 2007, 15:10:52 »

E putin cam ambiguu sondaju, adica nici tu nu stii ce vrei. Asa ca am sa te rog sa ne lamuresti.
P.S. prin ambiguu ma refer la faptul ca exista mai multe posibilitati si anume:
1. Vrei sa vezi cati sunt crestini.
2. Vrei sa vezi cati cred in existenta unei entitati atotputernice care ne vegheaza  Tongue

Pentru ca in opinia mea daca exista o asemenea entitate ea este si Dumnezeul ortodox si Dumnezeul catolic si Allah so on and so forth, pentru ca nu ai de unde sa stii cum ii place sa i se spuna.
Memorat
C_Ovidiu
Strain
*

Karma: -37
Deconectat Deconectat

Mesaje: 46



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Octombrie 10, 2007, 15:15:16 »

   Deci tu alegi varianta 2 .
   Puse in alta forma ca sa inteleaga toti .
1 Cati sunt crestini convinsi , fundamentalisti ? (doar crestinii ajung in cer )
2 Cati cred in Dumnezeu (fie ce-o fi , dar ne-a creat pe noi si nu e cel din varianta 1)
3 Cati sunt atei (cred in evolutie) . Votati tot 3 daca credeti ca exista universuri paralele cu fiinte suprainteligente care n-au nici o legatura cu noi , sau tot orice va mai trece prin cap .
    Alte lucruei nu m-au interesat si nu le-am pus


Majoritatea forumurilor nu aveau optiunea de a modifica sondajele , dar am vazut ca aici se poate asa ca:
Am reformulat intrebarile pentru ca toti sa fie multumiti si nimeni sa nu simta ca credinta sa este ignorata. Orice alta credinta se invarte in jurul celor patru optiuni . Daca mai sunt si altele ele apartin SF-ului sau imaginatiei si nu e locul aici de a le exprima. Nu am mai pastrat voturile ca sa poata oricine vota din nou .
« Ultima modificare: Octombrie 10, 2007, 15:31:16 de către Cotletz Ovidiu » Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Octombrie 10, 2007, 16:36:09 »

Credinta reprezinta un subiect foarte sensibil pentru multe persoane, iar unii s-ar putea simti jigniti de unele replici pe care altii le considera nevinovate. Va rog sa aveti grija la ceea ce postati, daca nu voi inchide topicul Smile.
« Ultima modificare: Octombrie 10, 2007, 19:31:01 de către Andrei Grigorean » Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
tvlad
De-al casei
***

Karma: 63
Deconectat Deconectat

Mesaje: 121



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Octombrie 10, 2007, 21:51:10 »

Eu cred in subconstient Smile
Si cred ca ar trebui organizate concursuri numai duminica, pentru ca sambata sa pot sa ies afara toata ziua  Ok
Memorat
mariusn
Strain


Karma: 10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Octombrie 11, 2007, 14:33:49 »

Timpul pentru intrebari a expirat.
Memorat
marcelcodrea
Nu mai tace
*****

Karma: 173
Deconectat Deconectat

Mesaje: 217



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Octombrie 11, 2007, 14:56:42 »

Vreau sa le dau tuturor celor care au votat "Crezi in evolutie , sau crezi ca universul nu a avut nevoie de nimic dinafara pentru a fi ce este?" un sfat !

Pe timp de furtuna tineti strans de mana cel mai credincios om pe care-l cunoasteti !  Whistle
« Ultima modificare: Octombrie 11, 2007, 15:02:20 de către Codrea Marcel » Memorat
megabyte
Client obisnuit
**

Karma: 45
Deconectat Deconectat

Mesaje: 74



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Octombrie 11, 2007, 21:55:47 »

   Daca tot veni vb George Carlin e un idiot , parerea mea. A redus cele zece porunci la 2 si se credea buricul pamantului , pe cand Isus deja le redusese la 2 cu 2000 de ani in urma . Daca vrei sa-ti bati joc de ceva , macar documenteaza-te putin , nu te face de ras
  Eu nu cred ca Iisus lea redus la 2 in urma cu 2000 de ani, pentru ca asta ar insemna o insulta la perfectiunea Tatalui Sau, nu? sau daca Fiul lui Dumnezeu lea redus la 2 de ce au ramas 10 pana in ziua de azi?
  Deci eu cred ca exista o entitate , sau mai multe , intr-un alt plan de existenta pe care noi oameni nu il putem intelege si care probabil au creat un atom mare, sau poate au creat direct universul fara sa se complice.Sunt prea multe chestii la care oamenii de stiinta nu gasesc o explicatie :oameni care leviteaza, sangereaza din palme si din coasta , dar si astia din urma pot sa aiba o boala , sa nu li se coaguleze sangele si sa profite de ocazie, de unde a aparut atomul ala super dens samd.
   In schimb ma tem ca religia sa fie o masinarie de controlat oameni si stors bani, sunt prea multe ambiguitati in explicatiile religioase.De ex eu nu pot sa inghit varianta cu Noe, ca a construit un portavion mare si a salvat toate speciile de potop.Nu imi place ce sa intamplat cu inchizitia aia , multi oameni au murit arsi pe rug si in cruciade numai pentru ca nu erau de acord cu crestinii, pe cand o porunca spune "Sa nu ucizi".Pana si Galileo era sa o incurce pentru ca telescoapele lui ii facea pe oameni sa vada ceea ce ei nu puteau sa vada cu ochiul liber(magie) http://en.wikipedia.org/wiki/Inquisition.
Si in zilele astea am vaz un caz in care o calugarita moare infometata numai ca unu a considerat ca este stapanita de diavol.Prin ce procedeu a stabilit el asta?
  Pana la urma cred ca ii bine sa existe ceva dincolo ca sa nu mai pierd timpu cu teorii existentiale. In timpul asta puteam sa fac o problema la info  Tongue
parerea mea ...
Memorat

Toate computerele asteapta cu aceeasi viteza.
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Octombrie 11, 2007, 22:11:03 »

  Eu nu cred ca Iisus lea redus la 2 in urma cu 2000 de ani, pentru ca asta ar insemna o insulta la perfectiunea Tatalui Sau, nu? sau daca Fiul lui Dumnezeu lea redus la 2 de ce au ramas 10 pana in ziua de azi?
  Deci eu cred ca exista o entitate , sau mai multe , intr-un alt plan de existenta pe care noi oameni nu il putem intelege si care probabil au creat un atom mare, sau poate au creat direct universul fara sa se complice.Sunt prea multe chestii la care oamenii de stiinta nu gasesc o explicatie :oameni care leviteaza, sangereaza din palme si din coasta , dar si astia din urma pot sa aiba o boala , sa nu li se coaguleze sangele si sa profite de ocazie, de unde a aparut atomul ala super dens samd.
   In schimb ma tem ca religia sa fie o masinarie de controlat oameni si stors bani, sunt prea multe ambiguitati in explicatiile religioase.De ex eu nu pot sa inghit varianta cu Noe, ca a construit un portavion mare si a salvat toate speciile de potop.Nu imi place ce sa intamplat cu inchizitia aia , multi oameni au murit arsi pe rug si in cruciade numai pentru ca nu erau de acord cu crestinii, pe cand o porunca spune "Sa nu ucizi".Pana si Galileo era sa o incurce pentru ca telescoapele lui ii facea pe oameni sa vada ceea ce ei nu puteau sa vada cu ochiul liber(magie) http://en.wikipedia.org/wiki/Inquisition.
Pai...nu esti bine informat. Sa nu zicem ca le'a redus pe cele 10, ci le'a sintetizat. Sa'ti dau citatul din Biblie:
Citat
In aceste doua porunci se cuprinde toata Legea si Proorocii. (Matei 22:40)
Deci Isus nu a eliminat cele 10 porunci, inca sunt valabile. Si totusi, crezi ca Dumnezeu a dat cele 10 porunci (erai revoltat ca Isus le'a redus), dar nu crezi in celelalte chestii precum potopul.

« Ultima modificare: Octombrie 11, 2007, 22:15:37 de către Bitis Gabriel » Memorat
megabyte
Client obisnuit
**

Karma: 45
Deconectat Deconectat

Mesaje: 74



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Octombrie 11, 2007, 22:34:06 »

Deci Isus nu a eliminat cele 10 porunci, inca sunt valabile. Si totusi, crezi ca Dumnezeu a dat cele 10 porunci (erai revoltat ca Isus le'a redus), dar nu crezi in celelalte chestii precum potopul.

   Eu nu cred ca Iisus lea redus la 2 in urma cu 2000 de ani, pentru ca asta ar insemna o insulta la perfectiunea Tatalui Sau, nu? sau daca Fiul lui Dumnezeu lea redus la 2 de ce au ramas 10 pana in ziua de azi?
 
1. Eu am spus ca eu NU cred ca lea redus(deci au ramas 10), nu am fost revoltat ca lea redus.
 2. Nu imi amistesc sa fi spus ca eu cred ca Dumnezeu a dat cele 10 porunci.
 3. Cu citate din biblie taiate la dimensiunea aia poti convinge oamneni ca sunt extraterestrii:
http://www.bibliaortodoxa.ro/vechiul-testament/33/Iezechiel
Memorat

Toate computerele asteapta cu aceeasi viteza.
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Octombrie 11, 2007, 22:40:58 »

1. Eu am spus ca eu NU cred ca lea redus(deci au ramas 10), nu am fost revoltat ca lea redus.
 2. Nu imi amistesc sa fi spus ca eu cred ca Dumnezeu a dat cele 10 porunci.
 3. Cu citate din biblie taiate la dimensiunea aia poti convinge oamneni ca sunt extraterestrii:
http://www.bibliaortodoxa.ro/vechiul-testament/33/Iezechiel
1. My bad.. nu mai comentez la asta
2. Daca nu Dumnezeu a dat poruncile, ce insulta aduce Isus?
3. Nu aveam un link cu Biblia, si am copiat din carte, da' dak ai gasit unul, iti dau citat mai lung:
Citat
35.      Unul dintre ei, învăţător de Lege, ispitindu-L pe Iisus, L-a întrebat:
36.    Învăţătorule, care poruncă este mai mare în Lege?
37.    El i-a răspuns: Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu tot cugetul tău.
38.    Aceasta este marea şi întâia poruncă.
39.    Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.
40.    În aceste două porunci se cuprind toată Legea şi proorocii.
PS: Si ideea cu extraterestri e discutabila.. de unde stii k nu exista?
Memorat
C_Ovidiu
Strain
*

Karma: -37
Deconectat Deconectat

Mesaje: 46



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Octombrie 11, 2007, 23:00:31 »

Citat
sau daca Fiul lui Dumnezeu lea redus la 2 de ce au ramas 10 pana in ziua de azi?
   Au ramas cate au ramas pentru ca , cu cat un lucru e mai detaliat cu atat mai bine e de inteles , si cu atat mai putine interpretari raman.

Citat
In schimb ma tem ca religia sa fie o masinarie de controlat oameni si stors bani, sunt prea multe ambiguitati in explicatiile religioase.De ex eu nu pot sa inghit varianta cu Noe, ca a construit un portavion mare si a salvat toate speciile de potop.Nu imi place ce sa intamplat cu inchizitia aia , multi oameni au murit arsi pe rug si in cruciade numai pentru ca nu erau de acord cu crestinii, pe cand o porunca spune "Sa nu ucizi".Pana si Galileo era sa o incurce pentru ca telescoapele lui ii facea pe oameni sa vada ceea ce ei nu puteau sa vada cu ochiul liber(magie) http://en.wikipedia.org/wiki/Inquisition.
Si in zilele astea am vaz un caz in care o calugarita moare infometata numai ca unu a considerat ca este stapanita de diavol.Prin ce procedeu a stabilit el asta?
  Pana la urma cred ca ii bine sa existe ceva dincolo ca sa nu mai pierd timpu cu teorii existentiale. In timpul asta puteam sa fac o problema la info  Tongue
parerea mea ...
   Nimeni nu a zis ca Biserica nu a facut greseli .

Dupa cum ziceai si tu ,sa lasam teologia , ca aici nu-si are rostul si sa ne limitam la topic.
« Ultima modificare: Octombrie 11, 2007, 23:08:13 de către Cotletz Ovidiu » Memorat
Darth_Niculus
De-al casei
***

Karma: -13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 143



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Octombrie 12, 2007, 13:49:03 »

   Ca sa-l citez pe Richard Dawkins   "cea mai mare problema a teoriei creationiste este ca trebuie sa-l explici si pe creator".
   Ca sa traduc asta.... multi dintre noi se gandesc ca Universul este ceva atat de complex si se pupa toate  a.i.  trebuie neeaparat sa fi fost creeat. FALS. Asta insemna ca cine l-a creeat este si mai complex... deci si el ar fi trebuit sa fie creeat la randul lui.  Asa ca teoria creationista nu face decat sa amane subiectul.

    Altii sustin ca nu exista nici o dovada ca nu exista dumnezeu. Si da asa e nu exista nici o dovada ca nu exista... cum nu exista nici o dovada ca nu exista iepurasul de pasti, mos craciun, zana maseluta, elfi si alte chestii dastea. Prin urmare... NO COMMENT.  Smile

    Parerea mea personala este ca nu exista dumnezeu.... in acelasi timp consider ca fiecare are dreptul lui sa creeada in ce vrea. Consider ca o persoana care crede in Dumnezeu... este la fel de inteligenta ca una care nu crede. Consider ca o persoana nu trebuie sa isi forteze credintele lui asupra altora, cum multi au incercat sa-mi faca mie. Si in cele din urma consider ca nu este nimic rau in sa crezi in dumnezeu, chiar daca eu personal nu cred.
« Ultima modificare: Octombrie 12, 2007, 13:55:17 de către Ivan Nicolae » Memorat
cos_min
Nu mai tace
*****

Karma: 48
Deconectat Deconectat

Mesaje: 493


live


Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Octombrie 12, 2007, 14:16:30 »

Fiecare sa creada ce vrea. Eu spre exemplu cred in Dumnezeu si chiar nu ma intereseaza ce cred altii.
Memorat

vid...
C_Ovidiu
Strain
*

Karma: -37
Deconectat Deconectat

Mesaje: 46



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Octombrie 12, 2007, 15:54:30 »

   Chiar daca sunt intrebari la care n-am gasit raspuns , exista si intrebari mai mari la care stiinta nu da raspunsuri . Probabil nu ti-a spus nimeni din partea lui Dumnezeu lucruri pe care doar tu le stii , sau lucruri care se implinesc exact. Sau poate n-ai auzit de orbi vazand si oameni care se aflau in caricior cu rotile umbland la o simpla rugaciune. Nici eu nu am vazut orbi vazand , dar am discutat personal cu unii oameni la a caror rugaciune s-au intamplat astfel de lucruri .  Unii explicau astea prin extraterestri binevoitori , mie imi place sa cred in Dumnezeu.
   Multi din nou nu vor sa creada in Dumnezeu mai ales datorita suferintei , zicand ca lumea ar fi aratat altfel cu Dumnezeu . Multi isi imagineaza un Dumnezeu Atotputernic , infinit de bun si intelept, dar in acelasi timp vor sa  inteleaga tot ce face.     
  Parerea mea .
Memorat
Darth_Niculus
De-al casei
***

Karma: -13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 143



Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Octombrie 12, 2007, 18:59:25 »

   Ovidiu, Chiar nu vreau sa discut acuma topicul religiei crestine(despre care vad ca vb tu cu orbii).... asta mi se pare cel mai usor de demonstrat ca fiind..... foarte improbabila.
   Eu vorbeam in schimb despre teoria creationista.... care trebuie distinsa de religia crestina,  budista, musulmana sau cine mai stie ce religie. Teoria creationista este pur si simplu ideea ca am fost creati de cineva.

Vreau sa le dau tuturor celor care au votat "Crezi in evolutie , sau crezi ca universul nu a avut nevoie de nimic dinafara pentru a fi ce este?" un sfat !

Pe timp de furtuna tineti strans de mana cel mai credincios om pe care-l cunoasteti !  Whistle
   din ce religie?  crestin ortodoxa, catolica, prostestanta, musulmana, africana, vikinga, budista Huh?
« Ultima modificare: Octombrie 12, 2007, 19:03:39 de către Ivan Nicolae » Memorat
Dastas
Vorbaret
****

Karma: 11
Deconectat Deconectat

Mesaje: 170



Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Octombrie 12, 2007, 19:07:00 »

Ca fapt divers: gasiti pe edu.ro o multime de topicuri pe teme religioase/existentiale de zeci de pagini pe care va puteti certa Tongue. Pana la urma toate degenereaza in polemici...

Memorat
Darth_Niculus
De-al casei
***

Karma: -13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 143



Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Octombrie 12, 2007, 19:08:23 »

   Da, sunt de acord deja dam in polemici.
  Tu chiar crezi ca ma pasioneaza sa stau sa scriu toata ziua despre daca exista sau nu d-zeu Huh?   Aci am scris pt. ca oricum era topicul... si pt. ca m-a deranjat postul rautacios, la adresa celor care au votat evolutie.
Memorat
Dastas
Vorbaret
****

Karma: 11
Deconectat Deconectat

Mesaje: 170



Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Octombrie 12, 2007, 19:14:52 »

Doar ziceam; eu personal pot sa zic ca am avut multe de invatat despre subiect din unele topicuri de acolo. Pe edu.ro exista mai multi oameni interesati si informati de subiect, cu pareri foarte diversificate si cu argumente foarte interesante, de ambele tabere. Bine-nteles, exista si exceptii de ambele tabere...

Memorat
Pagini: [1] 2   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines