Sondaj
Întrebare: La ce ora v-ar convenii sa inceapa concursurile de pe infoarena?  (Votare încheiată: Ianuarie 23, 2005, 22:40:43)
9:00 - 4 (13.3%)
11:00 - 8 (26.7%)
15:00 - 5 (16.7%)
nu ma deranjeaza ora, doar sa fie cat mai multe concursuri - 13 (43.3%)
Numărul votanţilor: 26

Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: idei, sugestii, pareri si pareri  (Citit de 7393 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
fireatmyself
Nu mai tace
*****

Karma: 36
Deconectat Deconectat

Mesaje: 492



Vezi Profilul
« : Ianuarie 23, 2005, 22:36:21 »

Hmmm... da. problemele au fost mai accesibile dekt cele d la concursul precedent Tongue dar tot mi s-a parut ca au inclinat spre cls a 10-a (dinamica p matrice se studiaza intr-a 10a Wink ). O singura rugaminte sau, ma rog, luati-o k p o sugestie. increcati sa mutati si voi concursul mai devreme, gen 9/10 dimineata, ca la ora 15 lumea vine din parc, d la bere, d la scandal (cazul meu Twisted Evil), etc. cu alte cuvinte la ora 15 lumea se concentreaza mai greu dekt la ora 9...
Memorat

Viata e scurta. Daca nu o putem lungi, macar s-o facem lata.
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #1 : Ianuarie 24, 2005, 00:28:07 »

Citat din mesajul lui: fireatmyself
Hmmm... da. problemele au fost mai accesibile dekt cele d la concursul precedent Tongue dar tot mi s-a parut ca au inclinat spre cls a 10-a (dinamica p matrice se studiaza intr-a 10a Wink ). O singura rugaminte sau, ma rog, luati-o k p o sugestie. increcati sa mutati si voi concursul mai devreme, gen 9/10 dimineata, ca la ora 15 lumea vine din parc, d la bere, d la scandal (cazul meu Twisted Evil), etc. cu alte cuvinte la ora 15 lumea se concentreaza mai greu dekt la ora 9...


Concursurile au loc dupa-masa fiindca in weekend de obicei se doarme pana pe la 12 dimineata... cel putin in cazul meu.  Very Happy
Memorat
vladcyb1
Vorbaret
****

Karma: 33
Deconectat Deconectat

Mesaje: 166



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Ianuarie 24, 2005, 08:05:27 »

Da mai, ar trebui sa-l mutati mai de dimineata. Cui ii place informatica se scoala si la 5 de dimineata.  Ora 15 este tarzie.
 Apropo, problema cu trapez nu se facea astfel:
 calculai pantele tuturor dreptelor, le sortam crescator si apoi le parcurgeam ca sa le numar. Este ceva gresit ?

Cate teste aveau puncte ale caror coordonate daca le inmulteai iesea  din longint. Adica x1*x2>longint (x1,x2 abscisa a doua puncte)
Memorat

Vlad Berteanu
fireatmyself
Nu mai tace
*****

Karma: 36
Deconectat Deconectat

Mesaje: 492



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Ianuarie 24, 2005, 09:52:06 »

Citat
Concursurile au loc dupa-masa fiindca in weekend de obicei se doarme pana pe la 12 dimineata... cel putin in cazul meu. Very Happy


sincer? ji io dorm pana la 12 mai ales dumninca wink, da pt un concurs (oricare ar fii el) ma scol ji mi devreme. c sa-i faci asta e viata.  balaurul arhirel nu doarme pana la 13 in weekend? da se trezeste knd are probleme la campion (und rundele d concurs incep la 9 Tongue, c chin pt B.A Very Happy). asta e. nu e usor ji nici placut, da dak v-ati angajat sa faceti o treaba (p kre deocamdata o faceti destul d mine) faceti-o pana la capat (gandindu-va ji la noi Very Happy)
Memorat

Viata e scurta. Daca nu o putem lungi, macar s-o facem lata.
VladS
Vizitator
« Răspunde #4 : Ianuarie 24, 2005, 10:45:19 »

Citat
Apropo, problema cu trapez nu se facea astfel:
calculai pantele tuturor dreptelor, le sortam crescator si apoi le parcurgeam ca sa le numar. Este ceva gresit ?


Eu  am folosit acelasi algortitm, numai ca nu am calculat pantele ci am lucrat cu produse incrucisate. Oricum tot nu am luat 100 si as vrea sa aflu si eu solutia oficiala.
Memorat
vladcyb1
Vorbaret
****

Karma: 33
Deconectat Deconectat

Mesaje: 166



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Ianuarie 24, 2005, 12:24:09 »

Tot produs incrucisat am folosit si eu. Cred ca stiu unde am gresit.
Coordonatele punctelor erau intre 0 si 2000000000, deci la inmultirea a doua coordonate mari ieseai din longint, deci nu se evalua corect.

Cred ca trebuia sa face impartirea cu div si la caturi egale sa comparam resturile. Asa se intampla daca ai concurs in doua zile consecutive. esti obosit...
Memorat

Vlad Berteanu
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Ianuarie 24, 2005, 13:30:16 »

O panta e reprezentata de abs(x1-x2) / abs(y1-y2) deci de a / b unde a si b sunt numere intregi, daca se foloseau numerereale pentru reprezentarea pantelor apareau erori de precizie deci mai bine se folosea reprezentarea ca fractii si pentru ca o fractie unica sa reprezinte o panta unica, fractia trebuia sa fie ireductibila deci a / b se simplifica cu cmmdc(a,b).
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Ianuarie 24, 2005, 14:20:44 »

Nu e cu abs ...
Memorat
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #8 : Ianuarie 24, 2005, 14:49:03 »

Citat din mesajul lui: vladcyb1
Da mai, ar trebui sa-l mutati mai de dimineata. Cui ii place informatica se scoala si la 5 de dimineata.  Ora 15 este tarzie.
 Apropo, problema cu trapez nu se facea astfel:
 calculai pantele tuturor dreptelor, le sortam crescator si apoi le parcurgeam ca sa le numar. Este ceva gresit ?

Cate teste aveau puncte ale caror coordonate daca le inmulteai iesea  din longint. Adica x1*x2>longint (x1,x2 abscisa a doua puncte)


Dupa cum bine ai spus cui ii place info se scoala si la 5 de dimineata, deci ora 15 nu e asa de rea... la topcoder sunt concursuri in general la 4 dimineata si tot participa lume din Romania... Cat despre Balaurul Arhirel de la .campion, el este platit generos ca sa se scoale la ora 9:00, in schimb noi facem asta pe degeaba... Poll-ul e majoritar momentan pentru "nu ma deranjeaza ora, doar sa fie cat mai multe concursuri" Smile.. o sa luam in considerare schimbarea orei de concurs, dar nu promit nimic.

Pentru probleme probabil ca o sa apara un articol cu solutiile, mai vedem.. la trapez daca foloseai reale nu cred ca aveai cum sa iei maxim, de aceea si sfatul in problema.. era de ajuns sa tii pantele cum zice Cosmin si sa folosesti long long/int64 pe la comparatii p-acolo... probabil ca d-aia nu ti-a mers, o sa vezi cand o s-o bagam in arhiva.
Memorat
fireatmyself
Nu mai tace
*****

Karma: 36
Deconectat Deconectat

Mesaje: 492



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Ianuarie 25, 2005, 10:51:21 »

eu inteleg k faceti p degeaba da nimeni nu va obliga  wink  ma rog, nici mie nu-mi convine ca lucrez p degeaba la nijte proiecte pt bunastarea profilor din lic meu, da asta este. io ti-am dat o sugestie. mai departe faci cum iti e tie mai usor. sincer nu ma deranjeaza chiar ajea d tare ora la kre incep concursurile. spuneam doar k dimineatza s-ar concentra mai multa lume ji poate punctajele ar fi mai apropiate d max Tongue
Memorat

Viata e scurta. Daca nu o putem lungi, macar s-o facem lata.
fireatmyself
Nu mai tace
*****

Karma: 36
Deconectat Deconectat

Mesaje: 492



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Ianuarie 25, 2005, 10:58:18 »

Citat
Cat despre Balaurul Arhirel de la .campion, el este platit generos ca sa se scoale la ora 9:00 ...


B.A. nu e platit chiar ajea d generos dupa qm crezi wink

Citat
Dupa cum bine ai spus cui ii place info se scoala si la 5 de dimineata, deci ora 15 nu e asa de rea... la topcoder sunt concursuri in general la 4 dimineata si tot participa lume din Romania...


iti dai seama k dak ejti pus p treaba nu t in tereseaza la c ora t apuci d un concurs. io nu pot sa spun k sunt f pus p treaba, da sunt destul d motivat ... Tongue

cand va fi urm runda ?
Memorat

Viata e scurta. Daca nu o putem lungi, macar s-o facem lata.
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #11 : Ianuarie 25, 2005, 13:12:47 »

Citat din mesajul lui: fireatmyself
Citat
Cat despre Balaurul Arhirel de la .campion, el este platit generos ca sa se scoale la ora 9:00 ...


B.A. nu e platit chiar ajea d generos dupa qm crezi wink

Citat
Dupa cum bine ai spus cui ii place info se scoala si la 5 de dimineata, deci ora 15 nu e asa de rea... la topcoder sunt concursuri in general la 4 dimineata si tot participa lume din Romania...


iti dai seama k dak ejti pus p treaba nu t in tereseaza la c ora t apuci d un concurs. io nu pot sa spun k sunt f pus p treaba, da sunt destul d motivat ... Tongue

cand va fi urm runda ?


Urmatoarea runda va fi prin februarie, probabil ca inainte de OJI. O sa ne gandim la schimbarea orei sa vedem daca chiar va concentrati mai bine dimineata  Very Happy
Memorat
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Ianuarie 25, 2005, 15:11:49 »

Citat din mesajul lui: vladcyb1
Tot produs incrucisat am folosit si eu. Cred ca stiu unde am gresit.
Coordonatele punctelor erau intre 0 si 2000000000, deci la inmultirea a doua coordonate mari ieseai din longint, deci nu se evalua corect.

Cred ca trebuia sa face impartirea cu div si la caturi egale sa comparam resturile. Asa se intampla daca ai concurs in doua zile consecutive. esti obosit...


Si eu am folosit acelasi algoritm (ma rog n-am inteles cum era faza cu numaratu) Pentru n drepte paralele(cu aceeasi panta) se formeaza n*(n-1)/2 trapeze. Sincer sa va spun eu am folosit Double Very Happy si am luat punctaj maxim :lol:
In legatura cu ora de incepere a unui concurs zic ca ar fi bine sa fie ora 11 (9 prea devreme; 15 prea tarziu)
Memorat
malex
Client obisnuit
**

Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 53



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Ianuarie 25, 2005, 16:42:33 »

si yo ma trezesc la ora 12 . insa pot face o exceptie sa ma trezesc la 11  cand is concursurile  Twisted Evil
Memorat

Programarea e frumoasa daca o inveti logic..
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Ianuarie 26, 2005, 20:40:46 »

... si eu, intr-un fel, parca as vrea mai mult ca concursurile sa se desfasoare dimineata, dar nu 9, cam pe la 10, 10:30...
Memorat
fireatmyself
Nu mai tace
*****

Karma: 36
Deconectat Deconectat

Mesaje: 492



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Ianuarie 26, 2005, 22:18:04 »

ms. succes la fazele locale. noi o avem peste 2 zile Very Happy.
Memorat

Viata e scurta. Daca nu o putem lungi, macar s-o facem lata.
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines