Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: site design  (Citit de 2787 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« : Noiembrie 12, 2004, 17:29:45 »

Mi se pare ca este destul de "inghesuit" siteul asa cum e acum (este vorba despre info.devnet.ro). Adica pe orizontala siteul ocupa cam 75% din dimensiunea maxima a ecranului (pe 1024x768)
Stiu ca sunt persoane care nu navigheaza cu fereastra full screen sau la o rezolutie mai mica, dar nu ar fi fost mai indicat ca siteul sa se scaleze pe dimensiunea in latime a paginii?!?
Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #1 : Noiembrie 12, 2004, 19:15:13 »

Am ales latimea in asa fel incat sa incapa pe 800x600 fara scroll orizontal.
In general, site-urile ce prezinta mult continut de citit nu se intind prea mult pe orizontala pentru ca textul devine mult mai greu de citit.

aici
Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Noiembrie 13, 2004, 21:21:23 »

da, dar din pacate asta aduce si alte necazuri:
ex: cand maresc dimensiunea textului, imi apare scroll orizontal pe bucatica asta de 800 de pixeli

cat despre siteul dat... da, e oarecum mai usor sa citesti cand e facut mai mic, tocmai de aceea e recomandat ca siteul sa se scaleze pe marimea ferestrei!!
asa nici nu mai apar probleme ca cea mentionata mai sus!

daca partea grafica a siteului e problema pentru care siteul nu e scalabil pe latime, vezi:
http://www.battle.net/ (partea de sus a siteului se scaleaza la dimensiunile peste 800x600)
sau:
aici
(un forum de la aceeasi pagina)

ma rog, asta e o parere personala (site care nu e fixat), dar ma gandesc si la cei care au rezolutii mai mari (si ecrane mari).

btw, nu incerc sa fac reclama la Blizzard, dar situl lor e chiar marfa facut si un exemplu destul de bun a ceea ce vreau eu sa explic!
Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Noiembrie 13, 2004, 21:22:29 »

lol, acum din cauza likului ala imens, apare tot timpul scroll orizontal pe acest topic, iar din cauza acestui scroll mai apare si unul vertical pentru inca un mm de pagina....  Smile
Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Noiembrie 28, 2004, 17:28:46 »

Multumesc ca pana la urma m-ati ascultat!
Ciudat insa ca nimeni nu a mai postat ca sa isi dea cu parerea legata de acest topic (pro sau contra)

Insa sa puneti un buton ceva, care sa duca inapoi la portalul principal.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines