Sondaj
Întrebare: Ce gen de muzica ascuta cei de pe devnet?
Rock - 109 (58.6%)
Manele - 26 (14%)
Altele - 51 (27.4%)
Numărul votanţilor: 171

Pagini: 1 2 3 [4] 5   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Ce gen de muzica ascuta cei de pe infoarena?  (Citit de 42547 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
adib
Strain
*

Karma: -3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 38



Vezi Profilul
« Răspunde #75 : August 21, 2007, 07:16:20 »

eu daca am cu cine sa vin Tongue ... sau ... ne adunam de aci'? eu merg daca se mai gaseste unu!
Memorat

Wissen ist Macht, Weisheit ist Friede
MarcvsHdr
Strain
*

Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 44



Vezi Profilul
« Răspunde #76 : August 29, 2007, 20:49:38 »

Dj Tiesto, Armin van Buuren, ATB, Schiller, Deep Dish, Iio, Delerium, Andain, Gigi D'Agostino, Paul van Dyk   nu am vazut deloc!  Tongue

Nu asculta nimeni house sau trance ?  Huh

Eu ascult 99% trance: Dj Tiesto, Paul van Dyk, Marcel Woods, Dj Optik (cel mai bun roman dj, dupa mine), Faithless, van Buuren, Pulsedriver, Dj Zex, Delirium, Merlin, East Clubbers, Dj Eco, Emax, ATB,... etc si sute de piese de la cine stie ce Dj care mi s-au parut bune.

Imi place trance pentru ca imi iti da o liniste interioara in noptile lungi pe care nici un alt fel de melodii nu reuseste sa mi-o ofere.

Oricum, sunt de parere ca topicul asta e gresit gandit, pentru ca Altele ala minimalizeaza celelalte genuri. E ca si cum ai pune pe Tiesto, Britney Spears si 50 Cent la un loc...

Astfel, banuiesc ca scopul topicului este condamnarea manelelor. Si faza cu rock-ul... daca nu ar fi la moda nu stiu la cati ar place. Eu ascultam intensiv rock pana acum vreo 2-3 ani si m-am lasat incetul cu incetul, nu mai ascult decat Undertaker. Aici e vorba de chestia aia cu linistea... you know... Daca asculti doar ca sa porti tricouri nengre imprimate in graba si bocanci/tenisi negri, mai bine te lasi.

Testul suprem despre daca iti place sau nu un gen de muzica este sa te straduiesti sa nu mai spui la nimeni ce gen de muzica iti place. Atunci, daca nu mai apare tentatia de a te lauda, o sa fii mai multumit si mai sincer cu tine insuti...

Daca e prea multa filozofie, ma scuzati, tocmai am citit povestiri Zen.
Memorat
DITzoneC
Nu mai tace
*****

Karma: 301
Deconectat Deconectat

Mesaje: 962



Vezi Profilul
« Răspunde #77 : August 29, 2007, 21:19:28 »

Testul suprem despre daca iti place sau nu un gen de muzica este sa te straduiesti sa nu mai spui la nimeni ce gen de muzica iti place. Atunci, daca nu mai apare tentatia de a te lauda, o sa fii mai multumit si mai sincer cu tine insuti...


De aici se deduce ca tie nu iti place "trance" ca altfel nu ne-ai fi spus.
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #78 : August 29, 2007, 21:52:39 »

E ca si cum ai pune pe Tiesto, Britney Spears si 50 Cent la un loc...

Si care e problema?

Si faza cu rock-ul... daca nu ar fi la moda nu stiu la cati ar place. Eu ascultam intensiv rock pana acum vreo 2-3 ani si m-am lasat incetul cu incetul, nu mai ascult decat Undertaker. Aici e vorba de chestia aia cu linistea... you know... Daca asculti doar ca sa porti tricouri nengre imprimate in graba si bocanci/tenisi negri, mai bine te lasi.

Nu vreau sa te simti jignit, insa tu nu ai nici cel mai mic habar despre ceea ce inseamna rock. Nu e la moda sa asculti rock, era la moda acum 30 de ani. "Rockerii" din ziua de azi care poarta bocanci cand sunt 50 de grade afara sau considera cool sa isi taie venele in marea majoritate a cazurilor nu sunt nimic altceva decat niste copii frustrati care se manifesta intr-un mod mai putin obisnuit si respingator pentru multi la prima vedere. Te rog nu mai asocia marele nume al rock-ului cu ceea ce se intampla in ziua de azi. Asculta formatii gen Led Zeppelin, Deep Purple sau Queen si spune-mi ce crezi.
« Ultima modificare: August 29, 2007, 21:59:36 de către Andrei Grigorean » Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
cos_min
Nu mai tace
*****

Karma: 48
Deconectat Deconectat

Mesaje: 493


live


Vezi Profilul
« Răspunde #79 : August 29, 2007, 21:58:28 »

Blablabla...gusturile nu se discuta  Raised eyebrow
Memorat

vid...
ctes
Strain
*

Karma: 3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 25



Vezi Profilul
« Răspunde #80 : August 29, 2007, 22:19:24 »

ca sa ma bag si io in seama Tongue, exact cum zicea wefgef nu poti sa zici ca a asculta rock e la moda....adica eu cel putin nu prea am vazut clipuri rock pe mtv, si nici nu stiu de existenta unui mtv rock, cum e cazul cu mtv base. Singurele canale pe care se mai da muzica rock sunt vh1 vh-classic and so on. Si in incheiere tin sa precizez ca eu personal nu sunt un infocat al rockului ba chiar, sincer nici nu stiu sa zic ce tip de muzica imi place. Dar stiu sigur ca nu suport house trance and so on care nu mi se pare muzica(scuze pentru fanii genului), adica sa imi fredoneze careva peste 20 de ani un "megaparty hit" al lui tiesto Van buren sau cum i-o mai chema pe respectivii "solisti", ca eu iti gasesc pe strada in o ora cel putin 50 de oameni care sa fi auzit melodii de ABBA, Queen, Beatles, Metallica(mai putin, dar creca ar fi cativa care au auzit de Nothing Else Matters).

Na ca zisei Whistle
Memorat
peanutz
Nu mai tace
*****

Karma: 10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 296



Vezi Profilul
« Răspunde #81 : August 30, 2007, 01:08:38 »

Exista un mtv rock, mtv 2 sau ceva in genu.. ma rog, cel putin ei ii zic rock. Parerea mea e ca nu trebuie sa iei formatii de acum 30 de ani, inca se mai face muzica de calitate.. dream theater, spre exemplu, mi se pare ok, si exemple ar mai fi ele multe.
Memorat

....staind....
ctes
Strain
*

Karma: 3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 25



Vezi Profilul
« Răspunde #82 : August 30, 2007, 01:33:30 »

eu nu faceam o referire directa la rock, si sincer sa fiu chiar nu ascult rock ca sa iti spun formatii contemporane. Dar asa ca si idee ca m-am saturat sa tot merg pe strada si sa ascult house & manele de la toti "jmecherii" la care le-a luat tata fie un seria 3/5/6 fie ultimu c de la mercedes
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #83 : August 30, 2007, 11:44:46 »

Parerea mea e ca nu trebuie sa iei formatii de acum 30 de ani, inca se mai face muzica de calitate.. dream theater, spre exemplu, mi se pare ok, si exemple ar mai fi ele multe.

Dream theater e ok.

Parerea mea e ca nu exista termeni de comparatie intre ce a fost si ce este.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
MarcvsHdr
Strain
*

Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 44



Vezi Profilul
« Răspunde #84 : August 31, 2007, 11:12:15 »

E ca si cum ai pune pe Tiesto, Britney Spears si 50 Cent la un loc...

Si care e problema?


Pai, tie nu iti place sa ii pui pe Pink Floyd si Marylin Manson la un loc, nu??

Si faza cu rock-ul... daca nu ar fi la moda nu stiu la cati ar place. Eu ascultam intensiv rock pana acum vreo 2-3 ani si m-am lasat incetul cu incetul, nu mai ascult decat Undertaker. Aici e vorba de chestia aia cu linistea... you know... Daca asculti doar ca sa porti tricouri nengre imprimate in graba si bocanci/tenisi negri, mai bine te lasi.

Nu vreau sa te simti jignit, insa tu nu ai nici cel mai mic habar despre ceea ce inseamna rock. Nu e la moda sa asculti rock, era la moda acum 30 de ani. "Rockerii" din ziua de azi care poarta bocanci cand sunt 50 de grade afara sau considera cool sa isi taie venele in marea majoritate a cazurilor nu sunt nimic altceva decat niste copii frustrati care se manifesta intr-un mod mai putin obisnuit si respingator pentru multi la prima vedere. Te rog nu mai asocia marele nume al rock-ului cu ceea ce se intampla in ziua de azi. Asculta formatii gen Led Zeppelin, Deep Purple sau Queen si spune-mi ce crezi.

Ba da, vrei... E ca si cu aia care sustin ca muzica clasica va fi mereu cea mai valoroasa. Daca omului nu ii place un gen, ii spui ca nu stie ce inseamna genul respectiv sau ca nu are gusturi.

Esti sigur ca nu am ascultat niciodata Led Zeppelin si Deep Purple (wrong), si la fel de sigur ca daca as asculta, mi-ar place. Tu de fapt spui ca nu stiu ce imi place si ce nu, si asta e jignitor. Eu ii respect pe cei care asculta alt fel de muzica (atata timp cat au casti si nu ma obliga si pe mine sa ascult) si nu le spun ca sunt inculti daca nu le place muzica mea.

Si acuma...  Peace
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #85 : August 31, 2007, 11:36:44 »

Citat
Ba da, vrei... E ca si cu aia care sustin ca muzica clasica va fi mereu cea mai valoroasa. Daca omului nu ii place un gen, ii spui ca nu stie ce inseamna genul respectiv sau ca nu are gusturi.

Wefgef nu ti-a zis ca nu stii ce inseamna rock din cauza ca nu iti place, ci ptr ca u ai zis ca rockul akuma e la moda. Rockul nu e o moda, dak ai fi mai avizat referitor la acest gen de muzica nu ai mai spune asta. Persoanele care le vezi tu pe strada cu bocanci, zgarzi si tot felu de accesorii care nu se potrivesc nu sunt rockeri, sunt doar pokemoni. Acele sunt persoanele care spun ca asculta rock adevarat, iar ptr ei asta inseamna linkin park si him, formatii care nu au ce cauta in categoria de formatii care fac muzica rock.

Cat despre chestia cu "muzica veche va fi intotdeauna mai buna" nu stiu ce sa zic. Intr-adevar formatii precum led zeppelin sau deep purple au fost, sunt si vor ramane in istorie ptr muzica care i-a consacrat. Insa parerea mea ca nu trebuie sa generalizam. Akuma spun o opinie care nu am cum sa o demonstrez e doar o parere propie, si inainte se facea muzica proasta, doar ca nimeni nu a tinut acele melodii. Muzica comerciala nu cred ca e un concept care sa apara akum de curand, doar ca nimeni nu a tinut minte aceea muzica, ci numai melodiile cu adevarat geniale din acea vreme.

 peacefingers
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #86 : August 31, 2007, 11:57:11 »

E ca si cu aia care sustin ca muzica clasica va fi mereu cea mai valoroasa.

Momentan e. Smile

Citat
Esti sigur ca nu am ascultat niciodata Led Zeppelin si Deep Purple (wrong), si la fel de sigur ca daca as asculta, mi-ar place.

Ai dreptate, nu toata lumea intelege muzica buna.
« Ultima modificare: Septembrie 16, 2007, 16:09:56 de către Paul-Dan Baltescu » Memorat

Am zis Mr. Green
Darth_Niculus
De-al casei
***

Karma: -13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 143



Vezi Profilul
« Răspunde #87 : August 31, 2007, 12:37:45 »

Daca asculti doar ca sa porti tricouri nengre imprimate in graba si bocanci/tenisi negri, mai bine te lasi.
    Hm... foarte interesant... rockul este ascultat de lume ca sa poarte tricouri negre... bah probabil ca exista si ratati care il asculta ca sunt frustati.... dar rockeri (aia care au habar cu ce se mananca) il asculta pentru ca le place muzica (nu tricoul negru).
    Oricum daca mai vezi pe strada cate-un dala cu bocanci, tricou negru, 100 de bratari tepoase pe mana la 40 gr C (ca sa citez pe cineva mai devreme).... ala nu-i rocker ala-i simplu prost.
   
Memorat
MarcvsHdr
Strain
*

Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 44



Vezi Profilul
« Răspunde #88 : August 31, 2007, 13:04:28 »

Nu numai la genul ala de moda m-am referit. In primul rand, daca faci un poll "rock vs manele", evident, vrei sa aduci in evidenta ca marea majoritatea dintre noi asculta rock si nu manele (conform realitatii, asa e). Si observand rezultatele (sau inainte de a le observa) si avand in vedere ca suntem oameni cat de cat destepti, poti sa tragi concluzia [empirica] ca oamenii destepti asculta rock. Si de aici se creeaza ideea [gresita] ca rock-ul ar fi superior ca gen muzical. Si de aici pana la a te lauda [voit sau nu] ca asculti "rock adevarat" si "rock clasic, cum era pe timpuri" devine echivalent cu a te crede superior. Iar asta e un tip de moda. Daca nu ar fi o forma de moda, nu te-ai obosi sa scoti in evidenta ca tu asculti X si Y, nu?

Cei mai multi dintre noi pur si simplu au raspuns la topic. Unii insa s-au apucat as critice un gen sau altul, sau sa spuna cat de elevati sunt ei pentru ca asculta X (rock, in cazul nostru).

Pentru asta am scris ce era cu BOLD mai sus. Nu m-am referit ad literam la un juramant de tacere cand am zis sa nu mai spui la nimeni ce asculti.

E ca si cu aia care sustin ca muzica clasica va fi mereu cea mai valoroasa.

Momentan e. Smile

Esti sigur ca nu am ascultat niciodata Led Zeppelin si Deep Purple (wrong), si la fel de sigur ca daca as asculta, mi-ar place.

Ai dreptate, nu toata lumea intelege muzica buna.

Si asta imi demonstreaza perfect cele zise. Jignesti (nu numai pe mine, pe toti care asculta altceva) pentru ca ai un complex de superioritate. Si chestia asta s-a mai intamplat de la inceputul topicului, asa cum am subliniat si in primul post.

Si ca sa raspund si la faza cu "de ce m-am lasat", am facut-o pentru ca am realizat ca mesajul nu corespunde cu atitudinea mea fata de viata. N-am fost asa de disperat cat sa ma imbrac bizar.
Memorat
Darth_Niculus
De-al casei
***

Karma: -13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 143



Vezi Profilul
« Răspunde #89 : August 31, 2007, 13:31:25 »

 chiar nu-si are rostul discutia asta.... eu nu voi reusi sa te conving pe tine... si nici n-am chef sa dedic atata timp .... si mai mult ca sigur nici tu nu ma vei convinge pe mine... fiecare cu pararea lui  peacefingers

 chiar nu inteleg dc tii sa te faci de ras pe forum
« Ultima modificare: August 31, 2007, 15:03:49 de către Ivan Nicolae » Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #90 : August 31, 2007, 14:26:14 »

Jignesti (nu numai pe mine, pe toti care asculta altceva) pentru ca ai un complex de superioritate.

Raporteaza-ma unui moderator. Lui wefgef daca se poate. Tongue Cat despre complexe, tu pari mai degraba genul complexat.

« Ultima modificare: Septembrie 16, 2007, 16:10:27 de către Paul-Dan Baltescu » Memorat

Am zis Mr. Green
alexthero
De-al casei
***

Karma: 121
Deconectat Deconectat

Mesaje: 129



Vezi Profilul
« Răspunde #91 : August 31, 2007, 16:27:30 »

Hai cu maneaua!!!  Har har
Memorat

Tine minte ca mintea conduce pumnu, nu invers
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #92 : August 31, 2007, 17:33:05 »

Pai, tie nu iti place sa ii pui pe Pink Floyd si Marylin Manson la un loc, nu??

Nu, pe Manson l-as pune in aceeasi categorie cu Tiesto, Britney Spears si 50 Cent.

Citat
Esti sigur ca nu am ascultat niciodata Led Zeppelin si Deep Purple (wrong), si la fel de sigur ca daca as asculta, mi-ar place. Tu de fapt spui ca nu stiu ce imi place si ce nu, si asta e jignitor.

Pe lumea aceasta exista unele lucruri de valoare si altele lipsite de valoare. Nu iti cere nimeni sa iti placa anumite piese, formatii, genuri muzicale, etc. Trebuie doar sa le recunosti valoarea - este o foarte mare diferenta. In primul post, ai facut o generalizare care pe mine m-a ofensat. Din ceea ce ai spus am tras concluzia ca tu cand vorbesti de rock, ignori o parte foarte importanta, care din pacate nu mai e la moda. Daca le-ai fi acordat formatiilor enumerate de mine recunoasterea pe care o merita, sunt convins ca nu ai facut afirmatiile pe care le-ai facut. Din cauza subgenurilor existente in ziua de azi, o mare parte dintre cei din jurul meu privesc intr-un mod gresit rock-ul. De aceea cand cineva face afirmatii de genul celor facute de tine, nu pot sa nu spun nimic. Nu trebuie sa uitam ce a insemnat acest curent muzical (si nu numai muzical).

Citat
Nu numai la genul ala de moda m-am referit. In primul rand, daca faci un poll "rock vs manele", evident, vrei sa aduci in evidenta ca marea majoritatea dintre noi asculta rock si nu manele (conform realitatii, asa e). Si observand rezultatele (sau inainte de a le observa) si avand in vedere ca suntem oameni cat de cat destepti, poti sa tragi concluzia [empirica] ca oamenii destepti asculta rock. Si de aici se creeaza ideea [gresita] ca rock-ul ar fi superior ca gen muzical. Si de aici pana la a te lauda [voit sau nu] ca asculti "rock adevarat" si "rock clasic, cum era pe timpuri" devine echivalent cu a te crede superior. Iar asta e un tip de moda. Daca nu ar fi o forma de moda, nu te-ai obosi sa scoti in evidenta ca tu asculti X si Y, nu?

Hai sa privim lucrurile asa cum sunt... Procentul olimpicilor care asculta rock este mult mai mare decat procentul mediu. Asta nu inseamna nicidecum ca rock-ul este superior, e doar un fapt statistic Dancing. Legat de faptul ca "ma obosesc" sa scot in evidenta ca ascult un anumit gen muzical... Eu consider ca in ziua de azi nu mai este promovata muzica buna. Iar asta e o mare problema, caci daca nu esti promovat, nu te asculta nimeni, iar apoi dispari. Eu incerc sa ii conving pe cei din jur ca exista o alternativa la mtv, o alternativa care s-ar putea sa le placa mai mult.

E ca si cu aia care sustin ca muzica clasica va fi mereu cea mai valoroasa.
Momentan e. Smile

Nu cred ca poti sa afirmi ca un gen este superior altuia. Insa din multe puncte de vedere muzica clasica are un cuvant foarte greu de spus Weightlift Wink

Citat
Ai dreptate, nu toata lumea intelege muzica buna.

Ironic, amuzat si cat se poate de adevarat. (Imi place ca si spus "intelege" si nu "le place" Wink )

Citat
Si ca sa raspund si la faza cu "de ce m-am lasat", am facut-o pentru ca am realizat ca mesajul nu corespunde cu atitudinea mea fata de viata.

Sunt curios care crezi tu ca este mesajul rock-ului. Astept sa ma lamuresti.

Citat
Raporteaza-ma unui moderator. Lui wefgef daca se poate.

Nu cred ca nu putem avea o discutie in contradictoriu fara sa ne injuram. Si pana la urma, astfel de discutii sunt constructive. Totusi, sa nu depasim anumite limite Smile.

Citat
Hai cu maneaua!!!   Har har

Desi nu imi place sa recunosc, exista o manea care imi place. Asta e, stiu ca o melodie lipsita de orice valoare, dar nu pot sa nu mai imi placa. Cel putin am curajul sa afirm asta Smile.
« Ultima modificare: August 31, 2007, 17:57:59 de către Andrei Grigorean » Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
peanutz
Nu mai tace
*****

Karma: 10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 296



Vezi Profilul
« Răspunde #93 : August 31, 2007, 19:29:16 »

iar ptr ei asta inseamna linkin park si him, formatii care nu au ce cauta in categoria de formatii care fac muzica rock.

Mie mi se par bunicei him. Black nu-mi prea place mie, pentru ca e exagerat uneori.
« Ultima modificare: August 31, 2007, 19:39:06 de către Andrei Homorodean » Memorat

....staind....
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #94 : Septembrie 04, 2007, 10:29:03 »

Hai sa calmam putin spiritele Smile

Ce incearca lumea pe aici sa spuna este ca (aproape) fiecare gen de muzica are si piese mai reusite si piese mai 'comerciale'. Rockul a fost printre cele mai dezbatute genuri muzicale datorita modului in care 'suna'. Dar in ciuda aparentelor, multe melodii incearca sa transmita un mesaj. Si de aceea pare mai ciudat ca te-ai plictisit de 'rock'. Desi poate multi o sa se ia de mine ca fac comparatia asta, gandeste-te putin la muzica clasica; se spune ca iti trebuie cultura muzicala ca sa intelegem anumite mari opere. Tind sa cred ca acelasi lucru se aplica si pentru rock (si probabil si pentru alte genuri, in diferite masuri). Dar eu nu ascult numai rock (si wefgef cred ca stie asta Smile ), exista si melodii bune din celalalte genuri, dar poate tot la fel, ca sa ajungi sa apreciezi o melodie buna, in primul rand trebuie s o gasesti (din marea masa de melodii facute la plesneala) si apoi sa intelegi mesajul si, eventual, sa iti placa. Problema este ca multa lume sare peste partea de gasit melodia buna sau intelegerea mesajului, sau, mai rau, spune "domne, nu mi-a placut melodia, e varza rau".

De la Metallica am cateva melodii care de 10 ani de zile nu m-am plictisit de ele (da, stiu, Metallica in mare nu este tocmai cel mai reprezentativ nume de 'rock bun', dar repet ce am zis de 'cateva melodii'). De la David Guetta am o melodie care imi place la nebunie (dar poate si din cauza ca imi aduce aminte de un moment placut din viata). Exista o manea care ma bufneste rasu de fiecare data cand o ascult (dar nu o am). Acum un an imi placea sa merg la ateneu in fiecare luna pentru superba auditie de muzica clasica.

Parerile in domeniu sunt foarte impartite si mereu o sa existe dezbateri. Ideea este sa incercam sa ne gandim si la celalat. Daca cineva nu a inteleg mesajul rockului si este criticat astfel de cateva persoane, poate acele persoane au dreptate si nu este neaparat o critica jignitoare, doar o evidentiere a acestui fapt. Totodata, fiecare este liber sa interpreteze o melodie cum vrea el, iar multitudinea de intelesuri date unei melodii este tocmai meritul melodiei. Poate ar trebui sa spunem 'nu mi-a placut melodia x. pe mine ma facea sa ma simt asa si asa si de la o vreme mi-am schimbat stilul de viata'; astfel persoana nu transmite ca melodia este 'naspa', ci ca modul in care el simte melodia nu ii este pe plac.
Eu am fost uimit acum mult timp la ora de muzica cand am ascultat o melodie clasica si, evident, nu prea am inteles-o si nici placut-o. Dar dupa ce profa ne-a explicat intelesul melodiei, parca am ascultat melodia cu alte urechi.

Poate pe unii o sa ii deranjeze aceasta moderare expusa in acest post, dar cel putin asa privesc eu lucrurile despre muzica. Ce nu imi place, nu critic ca este proasta melodia, poate nu am eu atributiile necesare sa o apreciez. (in cazul anumitor manele, acest atribut este prostie acuta, dar cred ca se datoreaza persoanelor care asculta manele din spatele blocului meu. Nush de ce, manelele lui tero par ok Smile )

PS: ce poll bazat, 100 de votanti, un singur vot per utilizator, 115 voturi
« Ultima modificare: Septembrie 04, 2007, 13:33:19 de către Valentin Stanciu » Memorat
mordred
Client obisnuit
**

Karma: -39
Deconectat Deconectat

Mesaje: 51



Vezi Profilul
« Răspunde #95 : Septembrie 04, 2007, 13:47:25 »

in general rock si jazz, momentan dire straits foarte mult, cate putin jimmy hendrix, led, jethro, creedence, marcus miller, louis armstrong(oldies but goldies Very Happy), se mai intampla sa scap si la cate un patrice, bob marley sau bonnie tyler
treaba cu muzica e sa incerci sa nu condamni si sa intelegi, daca poti, si preferintele altora, indiferent cat de absurde ti s`ar parea; 'muzica buna' si 'gustul' sunt doua lucruri care tin exclusiv de subiectivism
 peacefingers

edit:
am uitat sa mentionez si muzica 'clasica' care`mi place foarte mult, desi sunt inca un neinitiat in acest domeniu, apucand de abia sa ascult cateva simfonii de beethoven(pastorala imi place mult), ceva de vivaldi si mozart + opere celebre
« Ultima modificare: Septembrie 04, 2007, 13:50:23 de către Simionescu Andrei » Memorat
peanutz
Nu mai tace
*****

Karma: 10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 296



Vezi Profilul
« Răspunde #96 : Septembrie 05, 2007, 19:46:47 »

alice in chains  Guitar
Memorat

....staind....
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #97 : Septembrie 05, 2007, 22:08:29 »

PS: ce poll bazat, 100 de votanti, un singur vot per utilizator, 115 voturi

asta cum s'a intamplat?  Huh
Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #98 : Septembrie 06, 2007, 13:16:29 »

http://hotnews.ro/articol_83233-Tenorul-italian-Luciano-Pavarotti-a-murit.htm
Uite k s'a dus dintre noi unul dintre cei mai mari tenori... Nu stiu cati dintre voi ati apucat sa ascultati piese cantate de Luciano Pavarotti, eu am ascultat cateva si nu am putut sa nu remarc vocea deosebita.
Memorat
portocala
Strain


Karma: 12
Deconectat Deconectat

Mesaje: 24



Vezi Profilul
« Răspunde #99 : Septembrie 06, 2007, 14:05:37 »

"Nu-i frumos ce e frumos, e frumos ce-mi place mie"(nu mai stiu cine a zis-o), si mie imi place muzica buna Tongue. Pentru fiecare din noi muzica pe care o ascultam cu placere (indiferent de motive,viziune,interpretare,efecte) e muzica buna.

Eu ascult muzica din foarte multe genuri(nu prea le am cu genurile,pt k pt mine conteaza doar sa-mi placa) si s-a intamplat ca Rockul sa fie majoritar Guitar Very Happy.Poate fac si o lista candva,acum mi-e lene ca e lungutza,si oricum am regasit pe aici foarte multe din trupele pe care le ascult,si altele noi pt mine,chiar bune(ms Thumb up). Cu toate astea lucrurile negre pe care le port sunt pantofii,pantalonii de uniforma(care cam zac in sifonier) si parul,dar aici deja sunt parintii de vina Whistle.

Si recunosc,mi se pare mai interesant forumul cand apar contradictii,pt ca fiecare aduce argumente. Dar aici lumea propune muzica, nimeni nu impune.Iar daca cineva nu intelege cum unii pot sa asculte o melodie sau o trupa, sa se bucure ca ei inteleg,si sa nu-i critice,pt k pana la urma fiecare are motivele sale personale si nu are cum sa ne afecteze wink
Memorat
Pagini: 1 2 3 [4] 5   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines