Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Feedback Runda 1  (Citit de 3072 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
JuniorChallenge2015
Strain
*

Karma: 10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 49



Vezi Profilul
« : August 24, 2015, 14:13:55 »

Scrieti aici impresii legate de concurs.  Thumb up
Memorat
depevlad
Strain
*

Karma: 13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 32



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : August 24, 2015, 14:24:05 »

Mie mi-a placut. Bravo baieti! Solutiile le vedem?
Memorat
StarGold2
Strain
*

Karma: 11
Deconectat Deconectat

Mesaje: 46



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : August 24, 2015, 14:28:06 »

Au fost probleme grele, dar frumoase  Very Happy Si sunt si eu curios sa stiu cum se putea optimiza la prima problema de la 60 pct la 100, sau altfel, cum pot sa calculez aranjamente de (x, y) mai rapid decat in complexitate de O( x-(x-y) )  Think
Memorat
Archazey
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 10



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : August 24, 2015, 14:36:07 »

Pai factorialele erau mici,deoarece daca exista un interval cu r-l+1 >c,n-am cum sa pun toate distincte. Si aranjamente,combinari cu invers modular si ridicare la putere in timp logaritmic.

Sunt curios,pentru subtask 1 si 2 la problema a 2-a, trebuia sa intre greedy?

P.S: Concursul a fost bun.Sper ca C-ul sa nu fie ca un challenge de pe codechef,unde optimizezi greedy-ul pana iti ies creierii.
Memorat
JuniorChallenge2015
Strain
*

Karma: 10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 49



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : August 24, 2015, 14:44:28 »

Nu. Problema are solutie legita
Memorat
Djok
Client obisnuit
**

Karma: 10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 71



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : August 24, 2015, 14:47:54 »

Problemele au fost drăguțe și enunțurile destul de clare)
Dar am o întrebare, de ce avem feedback doar pe câteva teste ? la JBOI tot e cu feedback parțial ? Știm cu toții cât e de aiurea când pierzi niște puncte din „mici” greșeli.

Bravo băieți pentru rundă)
« Ultima modificare: August 24, 2015, 15:03:48 de către Motroi Valeriu » Memorat
cojocarugabi
Strain
*

Karma: -17
Deconectat Deconectat

Mesaje: 25



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : August 24, 2015, 15:09:01 »

Prima problema a fost cea mai originala,pot spune ca asa probleme ~90% se va da la Jboi,a doua destul de bun exemplu pt greedy si realizarea a unei probleme NP-Hard cu unele specificati,ceea ce nu pot spune de a treia care se poate poate de dat la un concurs de lunga durata oricum concursul a fost fain si sper ca a doua runda va fi tot asa.
Memorat
JuniorChallenge2015
Strain
*

Karma: 10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 49



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : August 24, 2015, 15:29:23 »

Legat de feedback, maine vom da doua cu full, numai ca la JBOI feedbackul variaza (de la nimic la full) si am zis sa facem un concurs care e cat mai asemanator cu media JBOI-urilor. Prima problema a fost teoretic cea mai usoara, iar a 3-a e destul de smechera dupa mine (Costin), si am dat proportional cu cat de bn e traseul pentru ca exista multe strategii interesante de completare partiala si am zis sa le valorizam. La a doua sunt foarte multe solutii posibile(asta e frumusetea problemei unele mai greu, altele mai usor de demonstrat). Si da subtaskul pentru puteri de 2 era pna la 2^12 pentru a fi atat dubtask pentru puteri de 2(una din solutii se bzeaza pe astfel de constructii) cat si subtask pentru un greedy evident dar care nu e asa evident de ce merge.
« Ultima modificare: August 24, 2015, 21:59:02 de către JuniorChallenge2015 » Memorat
GavrilaVlad
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 222



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : August 24, 2015, 18:17:28 »

Review-ul meu pentru Junior Challenge 2015 Runda 1.

In primul rand, daca concurs de juniori inseamna probleme ad-hoc care se pot rezolva fara a sti algoritmi / tehnici avansate, atunci inseamna ca ne trebuie mai multe probleme de juniori la lotul de seniori Smile) Setul mi s-a parut per ansamblu mediu-greu, fara a avea o problema usoara pe care sa o faca toata lumea (foarte bine). Despre probleme, individual:

- Vagoane - problema de numarare absolut esentiala pentru un astfel de concurs. Mi s-a parut putin ciudat ca participantul trebuia fie sa stie invers modular, fie sa implementeze un arbore de intervale care sa tina produsul unui interval compact de numere consecutive (pentru a calcula aranjamentele). Totusi un numar mare de participanti au luat punctaj maxim pe problema (inclusiv juniori, ceea ce m-a surprins), deci se poate spune ca alegerea ei in set a fost inspirata.

- Functia Dubioasa - si aceasta problema respecta bine tematica unui concurs de juniori, operatiile pe biti fiind des intalnite la acest nivel. Pentru rezolvare sunt necesare cateva observatii destepte despre relatia respectiva, iar implementarea este scurta. O problema foarte buna.

- Cu calu' la jBOI - "Vine valu', imi ia calu' " - la asta m-am gandit prima oara cand am citit titlul - totusi amuzamentul a pierit in timp ce incercam sa gasesc solutia de 100. Asta a fost o problema ideala pentru a departaja concurentii de la varf, existand o solutie legitima pentru 100 de puncte (dar foarte greu de implementat in concurs - dupa parerea mea), dar si multe strategii pentru punctaje partiale. Nota personala: am incercat timp de 3 ore din concurs sa o fac de 100 - nereusind, in ultima ora am implementat brutul de 61 de puncte, fara a avea timp sa-l optimizez.

Feedbackul a fost foarte bine ales si distribuit pe probleme, dar mai cu seama relevant pentru punctajul final (in sfarsit...). Enunturile au fost amuzante si clare, iar impartirea pe subtaskuri, desi nu noua in concursurile romanesti, a fost pentru prima data numita ca atare (fara exprimarea laborioasa "pentru X% din punctaj...").

In concluzie, runda 1 a fost un antrenament bun (desi poate cam greu) pentru juniorii care vor participa anul acesta la JBOI / Shumen, dar si un concurs interesant pentru seniori.

Nota 9.5/10.
Memorat
florin.elfus
Strain
*

Karma: 109
Deconectat Deconectat

Mesaje: 43



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : August 24, 2015, 22:41:27 »

Ce te-a determinat sa scazi 0.5 comisiei?

Nu e frumos Vlad, sa scazi pe nedrept din calificativ, dupa ce #comisia munceste atat de mult in favoarea participantilor.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines